Ekinezya Nedir ? Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Kış çayı olarak da bilinen ekinezya kışı atlatmanın en sıcak yolu. Peki ekinezya hangi hastalıklara iyi gelir?

Kış yaklaştı mı market raflarında kutu kutu, Mısır Çarşısı’nda kiloyla gördüğümüz ekinezya otu kaynatılıp çay olarak içiliyor. Söylendiğine göre ekinezya kış mevsiminde bin derde deva. Soğuk günlerden en az hasarla kurtulmamızın yardımcısı. Uzmanlar da bu görüşü destekliyor, kışın bol bol ekinezya çayı için diyor. Çünkü ekinezya kışın soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara iyi geliyor.

Ekinezya hangi hastalıklara iyi geliyor?

İnsanlar ekinezya çayı içmeyi seviyor. Çünkü ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği inancı var. Şimdi de gelin ekinezya hakkındaki gerçeklere bakalım. Yani uzmanların araştırmalarına.

Araştırmalara göre ekinezya soğuk algınlığı geçirmemizi engellemiyor. Ama soğuk algınlığı geçirdiğimizde içersek iyileşmemize yardım ediyor. Soğuk algınlığının hem süresini kısaltıyor hem de bir nevi ilaç görevi görüyor, şiddetini azaltıyor. Tüm bunların yanında ekinezyanın faydalı olmadığını söyleyen doktorlar da var.

Bu noktada kime inanmalıyız? Aslında durum karışık. Çünkü ekinezyanın birden fazla çeşidi var. Araştırmalardaki farklılıklar da bu yüzden. Soğuk algınlığına iyi gelen tür ekinezya purpurea adlı olan. Ama diğerleri o kadar etkili değil. Bir de araştırmalara göre ekinezya yetişkinlerde daha çok işe yarıyor. Çocuk ve gençlerdeyse etkisi daha az.

Faydaları sadece gribe, nezleye de değil. Ekinezya vajinal enfeksiyonlarda da etkili. Mantar önleyici bir krem kullanıyorsanız yanında bir de ekinezya çayı içmeyi deneyebilirsiniz. İyileşmeniz daha kısa sürer.

Araştırmalara göre ekinezya uçuk türlerinin tedavisinde de etkin rol oynuyor. Ama başka hangi hastalığa iyi geldiği henüz bilinmiyor.

Ne kadar ekinezya tüketmeliyiz?

Aslına bakarsanız standart bir dozaj yok. Bazı kişiler günde dört fincan ekinezya çayı tüketiyor. Grip, soğuk algınlığı veya vajinal enfeksiyon, hiç fark etmez. Önemli olan belirtiler başladığı anda ekinezya içmeye başlamak. Böylece çok daha etkili oluyor. Ne kadar süreyle diye soracak olursanız 7 – 10 gün boyunca içmekte yarar var.

Ekinezyanın iki türü var. Birisi bildiğimiz ekinezya çayı. Diğeri de kapsül şeklinde olan. Ama çayın daha faydalı olduğu söyleniyor. Çünkü kapsüller sıkıştırılmış ekinezya içeriyor. Ekinezyayı suyla kaynatıp içmek boğazda Antivirüs etkisi yaratıyor. Yani ekinezyaya doğal ilaç desek yeri.

Ekinezyanın yan etkiler ya da riskleri var mı?

Evet bazı riskler mevcut. Bakalım:

Yan etkiler. Normal dozaj aşılmadığı sürece ekinezyanın yan etkileri yok. Çünkü o doğal bir tedavi yöntemi. Ama aşırıya kaçarsanız karın ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, uyku sersemliği ve deride kaşıntı yapabilir. Günde 4 fincan içmeniz normal. Daha fazlası için yan etkilere hazırlıklı olun.

Riskler. Çok nadiren de olsa alerjik reaksiyon gösterebilir. Alerjik reaksiyonlar bazen çok tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden astımı ya da çeşitli alerjileri olan kişiler ekinezya çayı içmeden önce dikkatli olmalılar. Örneğin çiçek alerjisi, kanaryaotu alerjisi, krizantem alerjisi, kadife çiçeği alerjisi veya papatya alerjisi tehlikeli gruptalar. Bununla da bitmiyor. Bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalığınız varsa da dikkatli olması gerekeler arasındasınız. Bu konuyu doktorunuza danışabilirsiniz.

Ekinezyanın etkileşimleri.  Eğer düzenli kullandığının ilaçlar varsa ve özellikle bağışıklık sistemiyle alakalıysalar doktorunuza danışmadan ekinezya çayı içmeseniz iyi olur. Ayrıca ağrı kesici, antidepresan, kan sulandırıcı gibi bazı ilaçlarla birlikte alınıp alınmaması konusu da hala belirsiz.

Çocukların ya da hamilelere zararı konusunda hiçbir kanıt yok. Ama siz yine de işi garantiye almak için hamileyken içmeyebilir ve çocuğunuza içirmeyebilirsiniz.