Ekinezya hakkında bilmeniz gerekenler

Dikenli yapraklı lavanta papatyasına benzeyen Amerika’nın yerlisi tıbbi bitki, Ekinezya, 400 yılı aşkın süredir genel anlamda her derde deva olarak birçok hastalık için kullanılmaktadır. Güney Kanada ve Amerika’da kolayca yetişen dokuz türden Echinacea purpurea, en güçlü ve en popüler olanıdır. Ekinezyanın adı, diken ölçüsünün öfkeli bir kirpinin dikenlerine benzerliğinden dolayı, Yunanca bir kelime olan kirpi anlamında, “echinos”’tan gelmektedir. Ayrıca, mor koni çiçeği ya da Amerikan koni çiçeği olarak tanımlandığını da duyacaksınız.

Antibiyotikten Önce Uzun Süren Popülerlik

18. ve 19. yüzyıllar boyunca, insanlar ekinezyayı sıtma, frengi, difteri, kan zehirlenmesi, kızıl gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Antibiyotik ABD’de popüler olduktan sonra, bu hastalıkları tedavi etmek için bir seçenek haline geldi. Almanya’da, Ekinezya antibiyotik yanında, çoğu bilimsel araştırmanın nesnesi olmaya devam etmektedir.

Evdeki İlk yardım Dolabı İçin Uzman Olmayanların Seçimi

Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı, ateş ve öksürük gibi yaygın gündelik rahatsızlıklar içinde sıkışmış insanlar, hala ekinezyanın kullanımını bilmemektedirler. Bitki uzmanları, birinin bağışıklık sistemini desteklemek ve bu rahatsız edici enfeksiyonlarla mücadele etmek için onu önermektedirler. Ayrıca, ayak mantarı, saman nezlesi, sinüzit, vajinal mantar(kandida), idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok diğer enfeksiyonla mücadele için onu tavsiye etmektedirler. Çoğu kişi açık yaralar ve cilt problemleri, çıban ve akneye Ekinezyayı bir macun olarak uygulamaktadır.

Ekinezya

Ekinezyadan Sakınma Durumları

Çoğu kişi ekinezyanın harika bir bağışıklık sistemi koruyucusu olduğunu düşünürken, bazı fiziksel problemler o kullanılmadan daha iyi olmaktadır. Beyaz kan hücresi hastalıkları, HIV/AIDS, tüberküloz, lösemi, diyabet, multipl skleroz, kolajen bozuklukları ya da otoimmün hastalıklarının herhangi bir türüne sahip insanlar, bir doktorun direk talimatı olmadan ondan kaçınmalıdır. Bilim adamları, ekinezyanın hamile kadınlarda fetusa zararlı olup olmayacağını tespit etmemişlerdir. Almanya’da, bilim adamları, bu bitkinin süregelen 8 hafta sonra etkinliğini kaybettiğini belirlemişlerdir, bu yüzden vücudunuzun dinlenmesi için, ona bir süre ara verin.

Ambrosia(Yakup Otu) Hapşurmanıza Yol Açıyorsa, Ekinezya Almadan Önce İki Kere Düşünün

Bir papatya kokladığınızda hapşuruyorsanız, Ekinezyadan uzak durmanız gerekir. Eğer papatya ailesinden biri—yakup otu, kadife çiçeği, kasımpatı—sizde bir reaksiyona yol açıyorsa, diğer üyeler de tepkiye yol açacaktır. Ayrıca çoğu şeye alerjisi olduğu bilinen herhangi biri için, ekinezya almamak akıllıca olur. O kişi bir reaksiyon gösterebilir ya da göstermeyebilir.