Ekinezya almak sizi soğuk algınlığından korur mu?

Modern tıbbın avantajlarına rağmen, soğuk algınlığı için bir tedavi yoktur. Her yıl, soğuk algınlığı, iş yerinde olmamanın temel nedenidir. Ekinezya, gribi önlemek için ve tedavi etmek için bitkisel tıpta sıklıkla kullanılan uzun ömürlü bir bitkidir. Geniş bir çeşit aralığındaki formları reçetesiz bulunabilir, fakat kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, diğer hastalıklardan daha sıktır. PubMed Sağlık’a göre, her yıl tek başına Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir milyonun üzerinde soğuk algınlığı vakası vardır. Soğuk algınlığı, özellikle enfeksiyonun ilk iki ya da üç gününde yüksek oranda bulaşıcıdır. Örneğin, eğer enfekte olmuş bir kişi, size doğru hapşurur ya da öksürürse, ona yakalanabilirsiniz. Belirtiler genellikle, burun akıntısı, hapşurma, öksürme ve burun tıkanıklığıdır.

Tarihi

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, ekinezyanın yerli Amerika’da kullanımı, uzun bir tarihe sahiptir. 18. ve 19. yüzyılda, her derde deva olarak popüler oldu. Antibiyotikler ulaşılabilir olduktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kullanımının reddedilmesine rağmen, bugün, ekinezya Amerika’da en popüler bitkisel tedavidir. İyileşme sürecini ve soğuk algınlığının süresini azaltmak için, ilk olarak, bir soğuk algınlığı işareti görüldüğünde alınır. Bağışıklık sistemini desteklemek, enfeksiyonlarla mücadele etmek için kullanılır.

İşe Yarar mı?

Soğuk algınlığı için, en yaygın bitkisel tedavi olmasına rağmen, ekinezyanın etkinliği hala tartışmalıdır. Klinik veriler karışık sonuçlar vermektedir. Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi’ne göre bazı kanıtlar, bir tane aldığınız zaman, soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltmaya ve süresini indirgemeye yardımcı olabildiğini savunurken, diğer veri yararı olmadığını savunmaktadır.

Dozu

Ekinezya, kapsül, sıvı ve tentür olarak mevcuttur. Ayrıca, bağışıklık-destekleyici takviyelere de eklenir. Tipik olarak soğuk algınlığı boyunca, günde üç kere alınır. Doz çeşidine bağlıdır. 300 mg toz ve kapsül için normal bir doz iken, normal standardize tentür dozu 2- 3 ml’dır. Ekinezyayı etiketli ya da doktorunuzun yönlendirmesiyle almalısınız.

Önlemler

Ekinezya, bağışıklık-baskılayıcı ilaçların etkinliğini azaltabilir. Bazı bireyler ekinezyaya alerjiktir. Eğer alerjik reaksiyon gösterirseniz, hemen tıbbi yardım arayın. Bunlar, nefes almada güçlük, dudak, yüz ve boğazda şişme sayılmaktadır. Genelde ekinezyanın yan etkileri, dilde hafif fakat geçici bir karıncalanma gibi hafif yan etkilerdir.