Egzersizin sağlığa faydaları

Düzenli egzersiz sağlık sorunlarını tedavi etmede ve engellemede çok etkili. Egzersizin özellikle çocukluk zamanlarında özel bir etkisi söz konusu. Çocukluk süresince yapılan egzersizin yetişkinlikte ortaya çıkabilecek birçok sağlık sorununu engellediği klinik olarak kanıtlanmış bir gerçek.

Çocuklukta egzersizin faydaları

Çocukluk süresince egzersiz yapmanın birçok faydası var. 

Egzersiz aşırı kilo alımını engeller ve aşırı kilolu çocukların kilo vermesine yardımcı olur. Unutmayın aşırı kilo gelecekte kalp damar hastalıklarına davetiye çıkaran bir durum. Bunun dışında çocuklukta yapılan egzersizin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Kemik mineral yoğunluğunu arttırır. Gelecekte oluşabilecek osteoporoz riskini önler.

Yüksek tansiyonu ve kolesterolü engeller. Bunlar da gelecekte oluşabilecek sorunlar olsa da yatırımı erkenden yapmak lazım.

Akıl sağlığını geliştirir. Strese ve kaygıya engel olarak pozitif ve kendine güvenen bir insan olmayı sağlar.

Yetişkinlikte de devam edecek düzenli egzersiz alışkanlığının tohumlarını atar.

Yetişkinlikte egzersizin faydaları

Yetişkinseniz de egzersiz için geç kalmış sayılmasınız. Egzersiz sağlık sorunlarını def etmede ve engellemede etkili. Bu sağlık sorunları şöyle listelenebilir.

Kalp damar hastalıkları: Kalp ve damar hastalıkları damarlarda yağın birikmesiyle kan akışının engellenmesi sonucunda meydana gelir. Düzenli olarak egzersiz yapmak kalp damar hastalıkları riskini azaltması açısından önemli.

Felç: Felç beyne giden damarların tıkanması sonucu oluşuyor. Hareketli bir yaşamı olan kişilerde felç riski epey düşüyor.

Yüksek tansiyon: Yüksek tansiyon kalp krizinin ve felcin baş faktörlerinden. Yüksek tansiyonu tedavi etmede ve önlemede etkili.

Yüksek kolesterol: Yağlı maddeler kanda birikmeye başladığında kolesterol da yükselmeye başlıyor. Yüksek tansiyonda olduğu gibi yüksek kolesterol da kalp krizinin ve felcin ana nedenlerinden. Ve düzenli egzersiz yardımıyla düzelebiliyor hatta önlenebiliyor.

İnsülin direnci: İnsülin direnci vücudunuzdaki hücrelerin insüline tepki vermemesi sonucu oluşuyor. İnsülin pankreas tarafından üretilen ve kandaki glikoz miktarını kontrol eden bir hormon. İnsülin direnci tip 2 diyabete neden olabiliyor. Ancak üzülmeyin egzersizle kontrol altına alınması ve engellenmesi mümkün.

Obezite: Obezite vücut kitle endeksinin 30’un yukarısında olduğu durumlara verilen ad. Hareketsiz kişilerde görülme olasılığı daha fazla. Düzenli egzersizle kilo vermek mümkün.

Tip 2 diyabet: Tip 2 diyabet uzun süreli yani kronik bir sağlık sorunu. Nedeni ise kandaki fazla glikoz miktarı. Hareketsiz olan kişilerde tip 2 diyabet görülme riski daha fazla. Fiziksel aktivitelere daha fazla yer vererek kandaki glikoz miktarını kontrol altında tutmanız mümkün.

Osteoporoz: Osteoporoz özellikle yaşı ilerlemiş kadınların peşinde olan bir bela. Kemiklerin zayıflamasına ve incelmesine neden oluyor. Egzersizle kemikteki mineral yoğunluğunu arttırmanız mümkün. Böylece yaşlandığınızda egzersiz sayesinde kemik mineral yoğunluğunuz daha yavaş düşecek.

Osteoartrit: Osteoartrit eklemleri etkileyen bir durum. Dikkatli yapılan egzersiz bu sorunun çözümü olabilir.

Bel ağrısı: Omurilikten ameliyat olduğunuzda iyileşmek için aerobik hareketleri işe yarayabilir. İşe yaramakla kalmayıp bel ağrısının tekrar oluşmasını da engeller.

Kanser: Egzersizin genel olarak kanser olma riskini azalttığı biliniyor. Özellikle kolon kanserini ve meme kanserini engellemede egzersizin rolü büyük.

Akıl sağlığı: Egzersiz genel olarak akıl sağlığına iyi gelmekle birlikte bazı özel akıl sağlığını etkileyen durumlarda da etkili.

Depresyon

Yaygın anksiyete bozukluğu (birçok konu hakkında endişelenmeye neden olan akıl hastalığı)

Fobiler (mantıksız bir şekilde bir şeylerden korkmak ve hayatınızı bu korkuya göre ayarlamak)

Panik Atak (ortada bir neden yokken paniğe ve kaygıya kapılmak)

Stres (fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak baskı altında hissetmek)

Şizofreni (bazı psikolojik belirtilere neden olan uzun süreli bir akıl hastalığı)

Diğer faydalar

Fiziksel aktivite aynı zamanda kişiyi mutlu eder. Hayattan zevk almasını ve tatmin olmasını sağlar. Düzenli egzersiz yapan kişilerin güzel bir dış görünüşleri ve kendilerine güvenleri olur. Bunların yanında daha az kaygılanırlar ve daha rahat uyurlar.

Konuyla ilgili kafanıza takılanları uzmanlarımızla paylaşabilirsiniz.