Egzersizi fazla kaçırmak mümkün mü?

Birçok kişi her gün egzersiz yapıyor. Kimi bir spor takımında, kimi spor salonlarında, kimi de evde tek başına. İnsanlar koşuyor, yüzüyor ya da bisiklete biniyor. Bu egzersizler eğlenceli olmanın yanında sağlık açısından faydalı da. Kilo kontrolü, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kasları ve kemikleri güçlendirmek ya da ciddi hastalık risklerini azaltmak gibi etkileri var. Asıl problem insanların egzersiz konusunda aşırıya kaçmaları. Ortalama olarak egzersiz yapmak yerine bu kişiler egzersizi takıntı haline getiriyorlar.

Aşırı düzeydeki egzersiz iyi bir şey olmaktan uzaklaşıyor. Egzersiz Takıntısının yeme alışkanlığını bozma ve kişiyi mutsuz etme gibi etkileri söz konusu.

Araştırmalar egzersiz takıntısı olan kadınların %90’ında bulimia nevroza olduğunu gösteriyor. Uzmanlar yoğun bir şekilde egzersiz yapan kadınların daha sıkı Diyetler takip ettiğini ve ince olmak için aşırı özen gösterdiklerini söylüyor. Bu kadınlar hayatlarından memnun değiller ve egzersizle eğlenmeye çalışıyorlar.

Egzersiz takıntısının belirtileri

Yoğun bir şekilde egzersiz yapan insanların çoğunun, çoğu zaman mutlu oldukları doğru. Ancak mutlulukların önündeki engel koşmalarını engelleyecek yağmurun yağması olabilir. Yoğun egzersizin ince kalmak, kas yapmak ve spor alanlarının yıldızı olmak için en iyi yol olduğunu düşünüyorlar. Egzersiz takıntısı genellikle bale ve jimnastik yapanlarda ve güreşçilerde görülüyor.

Egzersiz takıntısının belirtileri şu şekilde:

Hızlanan kalp atışı

Uyku bozuklukları

Halsizlik

Fiziksel performansta düşüş

Yoğun bir şekilde egzersiz yapan kadınların çoğu regl olmamaya başlıyor. Bu da üreme problemi olarak geri dönebilecek bir durum. Kemiklerin yapısının daha erken bozulmasına ve kırılmasına neden olması da cabası. Bazı kadınların egzersizi fazla kaçırması ergenliğe girmeyi dahi geciktirebilir.

Egzersiz takıntısı nasıl tedavi edilir?

Yavaşlayın. Oyunu kazanmak için 7 gün boyunca yoğun bir şekilde çalışmanıza gerek yok. Bazı inançlara göre tanrı bile dünyayı 6 günde yarattı. 7. gün dinlendi.

Uzmanlar işin aslının hem dinlenmek hem egzersiz olduğunu belirtiyor. Bir atletin egzersiz yapması kadar dinlenmesi de önemli. Çalışacaksınız elbette ancak dinlenmeniz de şart. Tekrar çalışmanız için enerji toplamalısınız. Dinlenme aralıklarıyla çalışmaya devam etmeniz sağlığınız açısından da önemli. Koşarak, yüzerek, dans ederek, güreşerek ya da diğer aktivitelerle vücudunuza binen stresi ortadan kaldırmanın tek bir yolu var. O da dinlenmek.

Egzersiz takıntısı sağlığa nasıl zarar verir?

Düzenli ve ısrarcı bir şekilde egzersiz yapmaya devam ederseniz bu bağışıklık sisteminizi canlandırır. Ancak aşırı egzersiz yaptığınızda günlük enerjinizi tüketir kendiniz de tükenirsiniz. Adrenalin ve kortizol hormonunun aşırı düzeyde salgılanması bağışıklık sisteminize zarar verir.

Çok fazla egzersiz vücudunuzu tüketir, demiştik. Vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenme ve iyileşme süresini ona tanımazsanız hastalıklar, halsizlik ve hatta yaralanmalar peşinizi bırakmaz.

Egzersiz takıntısı sonucunda başka problemler de ortaya çıkabilir. Çok fazla egzersiz yapan gençler uyumada güçlük çekerler. Arkadaşlarınızla eğlenmek ya da sosyal ilişkiler yerine öncelikli olarak egzersiz yapmayı tercih ederseniz insanlarla ilişkileriniz de bu konudan olumsuz etkilenir. Okulda rahatsız ve yalnız hissedebilirsiniz.

Egzersiz takıntısı yeme bozukluklarını da arttırabilir. Bu bozukluklardan biri bulimia. Bulimia nevroza genellikle kadınlarda görülür. Fiziksel görünüş ve kilo onlar için çok önemlidir. Genellikle kendi kendini kusturma, şiddetli rejimler, aşırı egzersiz yoluyla kilo almayı engellerler.

Egzersiz takıntısı için doktora gidilmeli mi?

Egzersiz takıntınızın olup olmadığını öğrenmek için öncelikle birazdan göreceğiniz cümlelerin kaç tanesinin size uygun olduğuna bakın. Size uygun olan 2 ya da daha fazla cümle varsa vakit kaybetmeden bir doktora görünün.

Hasta da olsam ateşim de olsa egzersiz yapıyorum.

Sabah gözümü açar açmaz aklıma ilk gelen şey egzersiz yapmak.

Egzersiz yapmadığımda kilo almaktan çok korkuyorum.

Daha fazla egzersiz yapabilmek için arkadaşlarımla buluşmaya gitmediğim oldu.

Egzersiz yapmadığımda rahatsız ve üzgün hissediyorum.

Yağmur çamur fark etmez her zaman egzersiz yaparım.

Boyuma göre kilom az.

Kilo vermek sağlıklı bir kiloda kalmaktan daha önemli.

Konu hakkında kafanıza takılanları uzmanlarımızla paylaşabilirsiniz.