Egzersize Başlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Vücudunuzu sıkılaştırmak ve sağlığınızı korumak için nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İnsanların birçoğu bu konudan bihaber. Bir egzersiz programına başlamak ve devam etmek için bazı özel stratejileri bilmemiz lazım gibi görünüyor. Ya da bize yardımcı olacak bizi motive edecek bir spor hocasına ihtiyacımız var.

Kronik hastalığı olan yetişkinler davranış değiştirme stratejileri eğitimi aldıklarında hareketlilik seviyeleri direkt artmış. Araştırmaya göre bu yetişkinlere egzersiz hakkında bilgilerini ya da inançlarını değiştirecek bir şey söylenmemiş.

Çıkarılacak sonuç basit: hareket odaklı yöntemler egzersiz için ideal. Bakalım egzersize başlamak için yapmanız gerekenler nelermiş.

Ulaşılabilir hedefler belirleyin. Haftada 3 kez 20 dakika boyunca egzersiz yapmayı planlayın. İlerleyişinizi not almayı da unutmayın. Egzersiz yaptığınız her gün için bir tik bile işinizi görebilir.

Gün içinde egzersizi hatırlatıcılar kullanın. Egzersiz planlarınızı diğer aktiviteler gibi takviminize ya da ajandanıza not edin. Spor salonunda kullandığınız spor çantası arabanızda dursun. Bu iyi bir hatırlatıcı olabilir.

Yiyecek içermeyen bir ödül sistemi kurun. Egzersiz hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirmek için yiyecek harici bir şeyler kullanın. Kendinize bir masaj hediye edin, manikür ya da pedikür yaptırın.

İyi bir çift spor ayakkabısı alın. Ayakkabınızın yaptığınız spora ve ayaklarınıza uygun olması çok önemli. Bunlar kadar ayakkabıyı giydiğinizde kendinizi iyi hissetmeniz de önemli tabi. Bunun için iyi bir çift ayakkabıya yatırım yapın. Ayakkabılarınız eskidiğinde onları emekliye ayırmayı ihmal etmeyin. Spor ayakkabısı için tahmini kullanım süresi 3 ile 6 ay arasında.

antreman-arkadasi

Bir arkadaş bulun. Size bağlı biri olduğunda ve hedefleriniz o insanla aynı olduğunda bu durum sizi motive eder. Egzersizi daha eğlenceli hale getirmesi de cabası.

Yavaş başlayın. İnsanların çoğu egzersize başladıklarında kendilerine çok fazla yüklenirler. Egzersizinizi gün içinde parçalara bölmenizde sorun yok. Küçük miktarlarda yapılan egzersizin faydası çok. Gün içinde birçok kez egzersiz yapın. Egzersizlerinizin süresi 10 – 15 dakika olabilir.

Sadece yürüyün. Egzersiz yapmanın en kolay yolu birçok insan için yürümek. Günün çoğunluğunda oturan kişiler için ideal bir egzersiz. Günlük adım hedefiniz 10,000 ile 15,000 arasında olmalı. Bazıları başlangıçta 5000 adımla başlar. Yürürken ellerinizde ağırlık tutmanıza gerek yok. Eklemlerinizde fazladan bulunan ağırlıklarla vücudunuz devamlı şekilde hareket edemez.

Basite indirgeyin. Egzersiz için bir sürü şatafatlı alete ihtiyacınız olduğunu düşünmeyin. Spor salonundaki uzmanların çoğu serbest ağırlık gibi basit aletlere geri dönmüş durumda.

Birçok kasınızı birden çalıştırın. Bir seferde birden fazla kas grubunu çalıştırdığınızda vücudunuzun tümünün hareket etmesi daha mümkün olur. Ayrıca egzersize ayıracağınız vakit de azalabilir. Kalça bölgesini çalıştırın ancak bunun için ağırlık kullanın böylece vücudunuzun hem üst bölgesi hem de alt bölgesi çalışmış olacak. Bütün bedenin hareket ettiği egzersizlerde daha fazla kalori yakmak mümkün. Hem de daha kısa sürede.

Harekete geçmeyi ne kolaylaştırıyorsa onu kullanın. Bazılarımız haftalarca egzersiz yapmak için bizi bağlayacak bir şeye ihtiyaç duyar. Bu bazıları için çalışırken müzik dinlemekken bazıları için televizyondan en sevdiği programı izlemek olabilir. Bu durum özellikle koşu bandı ve egzersiz bisikleti kullandığınız sırada mümkün. Aksi halde dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.

Artık egzersize başlamanın ipuçlarını biliyorsunuz. Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlamak için bir gerekçeniz yoksa sizi bu ipuçlarını denemeye davet ediyoruz.