Egzersizde motivasyon arttırıcı öneriler

Spor yapmak zor. Zaman sıkıntısı, yorgunluk, iş güç derken spor yapılacaklar listesinin arka sıralarına düşüyor.  Oysaki sağlıklı bir yaşam istiyorsak sporun yeri her zaman listenin ilk 3’ünde olmalı. Hal böyle olunca biz de gidip uzmanıyla konuştuk ve egzersiz yaparken yapmamız gerekenlerin listesini çıkarttık. Haydi şimdi doğru egzersizi nasıl kolayca yapabiliriz bakalım.

Tutarlı olun!

Hepimiz spor salonuna en azından 1 kere yazıldık. Hatta birçoğumuz en fazla 3 – 4 gün sonra bir daha dönmemek üzere o spor salonundan çıkıp gittik. İşte bu dev bir tutarsızlık örneği. Tabii aynı zamanda sporun en büyük düşmanı. 

Spor düzenli yapılırsa %100 etkili olur. Bu nedenle haftada 3’den az yapılan egzersizler yeterince etkili olmaz. Spor yapmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken şey: bunun geçici bir süreç olmadığına, bundan sonraki yaşam tarzınızın bir parçası olduğuna inanmak. Ancak bu şekilde düzenli spor yapabilirsiniz. Kesin kararınızı vermediyseniz ilk fırsatta spor salonuna gitmemek için kendinizi bahaneler uydururken yakalayabilirsiniz.

Etkili bir egzersiz rutini belirleyin

Amerikan Egzersiz Konseyi (ACE) yaptığı bir araştırmada 1000 tane sertifikalı spor eğitmenini incelemiş. Ardından elde ettikleri verilere dayanarak hangi sporların nasıl daha etkili hale geleceğini açıklamış. Şimdi bunlara bakalım:

Vücut geliştirme: Haftada en azından 3 gün yapılırsa etkili olur. Ancak bölgeleri tek tek çalıştırmak yerine tek bir seansta tüm vücut çalışmalı. Örneğin: yalnızca kolların çalıştırıldığı bir seans yerine önce koşu, sonra bisiklet daha sonra da ağırlık kaldırdığınız bir seans daha etkili olur.

Kardiyo egzersizleri: Bu tür egzersizlerde vücudu ısıtmanın önemini biliyoruz. Bu nedenle kardiyo egzersizlerine geçmeden önce en az 30 dakika tempolu yürüyün. Yürümek istemiyorsanız dans edebilirsiniz. Ardından kardiyo egzersizlerine geçebilirsiniz.

Gerçekçi olun!

Spora başlayan her insanın ilk hedefi hep çok yüksek olur. Bu uzak hedefe ulaşana kadar da hevesi heyecanı kaçar gider. Sonuçta da hedefler asla ulaşılmayan hayallere dönüşür. Hem de evde mayışırken kurabileceğiniz hayallere. 

Dilediğiniz sağlıklı kilonuza düşmekse yapmanız gereken şey öncelikle küçük adımlar atmak. Örneğin toplamda 20 kilo vermek istiyorsanız ilk hedefiniz 5 kilo olmalı. Bu şekilde motivasyonunuz güçlü kalır ve dilediğiniz kiloya düşmek için hevesiniz kaçmaz.

Arkadaş edinin

Spor salonlarında spor yapmak kimileri için sıkıcı olabilir. Bu nedenle sporu bırakan insanların sayısı hiç de azımsanmayacak miktarda. Siz de bu kitleden olmak istemiyorsanız kendinize bir spor arkadaşı bulun. Bu hem spor yaparken canınızın sıkılmamasını sağlar hem de birbirinizi motive ederek daha düzenli olmanıza katkıda bulunur. 

Kendinizi zorlamayın

Spor yapmak tabii ki rutin gerektiren bir eylem. Ancak uzun vadede bu canınızın sıkılmasına ve motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Özellikle evde spor yapanlar (evde yapılan egzersiz hareketleri, koşu bantları vs.) bu durumla daha sık karşılaşabilir. Bu nedenle dar kalıplardan çıkın. Yalnızca bazı sınırlar belirleyin. Örneğin işten çıktıktan sonra 2 saat içinde spor yapmalıyım fikrini benimseyin. Saat 8 – 9 arası spor yapacağım gibi kesin çizgilerden kaçının.

Aynı zamanda spor yaptığınız alanları değiştirmek de işinize yarayabilir. Örneğin hafta sonu sporunuzu sahile giderek yapın. Sahilde yapacağınız 1 saatlik koşu motivasyonunuzu arttırabilir. 

İlham alın

Başkasından etkilenmek ve onun gibi ideal kiloda olmayı istemek çok normal. Aynı zamanda çok motive edici. Bu nedenle kendinize bir ilham kaynağı seçin. Bu sizin motivasyonunuzu arttıracaktır.

Spor yaparken motivasyonunuzu yükseltecek şeylerle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak