Sakatlanmalardan Nasıl Korunurum ?

Egzersiz yaparken sakatlanmak işten bile değil. Yürürken bileğiniz burkulabilir, ağırlık kaldırırken eklemleriniz, koşarken de kaslarınız zarar görebilir. Ancak bu nedenle spor yapmaktan korkmak da saçma. Çünkü biraz dikkatle tüm bunlardan korunmak mümkün. Nasıl mı ?

Egzersiz Yaparken Sıkça Oluşan Sakatlanmalar

İnsanlar egzersiz yaparken pek çok şekilde kendini sakatlayabilir. Şimdi egzersiz sırasında oluşan sakatlanmalara bakalım:

• Kas çekilmesi, zorlanması

• Ayak bileği burkulması

• Omuz yaralanmaları

Diz yaralanmaları

• Tendinit

Sakatlanmaları Nasıl Önleriz ?

Egzersiz yaparken sakatlanma riskini düşürmek için uygulayabileceğimiz pek çok yöntem var. Şimdi bunlara bakalım:

Isınma ve soğuma: Egzersize başlamadan önce ısınmamız gerektiğini biliyoruz. Çünkü ısınmadan, birden başlayan egzersiz hareketleri kaslarınıza ağır gelebilir. Kas çekilmesi, zorlanması hatta yırtılması bile gelişebilir. Bu nedenle spora başlamadan önce şunlardan en azından birini yapmalısınız:

  • Egzersiz bisikletine binmek
  • İp atlamak
  • 5 – 10 dakika tempolu yürümek

Egzersiziniz bittikten sonra da birden durmak da zararlı. Bu nedenle egzersiziniz bitince de bu maddeleri uygulamalısınız. Bu şekilde sakatlanma riskini ciddi oranda düşürmüş olursunuz.

Esneme: Esneme hareketleriyle kaslarınızı iyice gerer ve sporun daha verimli olmasını sağlarsınız. Aynı zamanda kas ağrılarından da kurtulursunuz. Sakatlanma riskinizi de ciddi oranda düşürebilirsiniz.

Zamanla hızlanın: Yeni bir spora ya da egzersiz programına geçiyorsanız. Mutlaka ufak adımlar atmalı, düşük hızda hareket etmelisiniz. Bu şekilde birden kaslarınızı yormamış ve zarar vermemiş olursunuz. İyi bir egzersizin sırrı sabırlı olmak. Bu nedenle biraz sabırlı olun. Yeni bir spora geçtiğinizde öncelikle ona iyice alışın. Daha sonra temponuzu yükseltin. 1 – 2 gün beklemekten zarar gelmez ama bir kere sakatlandınız mı iyileşmek için haftalarca beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Yalnızca bölgesel çalışmayın: Hepimizin bölgesel sorunları var. Kimi göbeğinden kurtulmak istiyor, kimininse tek derdi basen bölgesi. Hal böyle olunca da sadece o bölgeleri çalıştıran sporlara, egzersiz hareketlerine ağırlık veriliyor. Aşırı çalışan bölgelerde yaralanmalar meydana gelebiliyor. Bu hatadan kurtulmaksa kolay. İşin sırrı çaprazlama çalışmakta.

Çaprazlama egzersizlerde yine belli bölgeler daha fazla çalışıyor. Ancak bu defa çevresindeki kas kitleleri de işin içine dahil oluyor. Örneğin göbek bölgenizi çalıştırmak istiyorsanız, önce bacak kaslarınızı ve basenlerinizi çalıştırın. Ardından karın kaslarına geçin. Sonra dilerseniz başka bölgeleri de çalıştırıp tekrar karın kaslarına dönün. Bu şekilde hem tüm vücudunuz çalışır, hem de kaslarınızın birden aşırı yorulması önlenir.

Sorunlu noktaları bilin: Her insan kendi vücudunu tanır. Nerede ne sorun var bilir. Siz de bunlardan faydalanın. Örneğin bileğinizde sorun varsa ağırlık kaldırmayın, ya da ayak bileğinizde bir sorun varsa koşuya çıkmayın. Çünkü çoğu küçük sorunu büyütüp kronik bir rahatsızlığa dönüştüren şey, kişinin kendi yaptığı hatalar.

Vücudunuzu dinleyin:  “Acı yoksa kazanç da yok” diye bir söz var. Doğru mu bilinmez. Ancak söz konusu egzersiz olunca pek doğru olmadığı kesin. Çünkü egzersiz yaparken duyulan acı hiçbir zaman hayra alamet olmuyor. Bu nedenle ağrı hissettiğiniz anda egzersizi yarıda bırakın.

Suyu eksik etmeyin: Egzersiz öncesinde de, sonrasında da, hatta sırasında da su içmezsek olmaz. Bu nedenle egzersiz yapacağınız zaman mutlaka yanınızda yarım litre su bulundurun. Egzersizden 10 dakika önce ve sonra koca birer bardak su için. Bu sizin egzersiz sırasında kaybettiğiniz suyu karşılayacak, kaslarınızın çok daha esnek olmasını sağlayacak.

Doğru elbiseler seçin: Egzersiz yaparken doğru elbiseler seçmek de çok önemli bir konu. Seçilmesi gereken elbiseler yapılacak spora bağlı olarak değişir. Örneğin koşu yapacaksanız bol paçalı eşofmanlardan kaçınmalısınız. Pamuklu kumaşlar tercih etmelisiniz.