Egzersiz yaparken ön çapraz bağlar yaralanırsa ne olur?

Ön çapraz bağ sakatlıkları özellikle erkeklerin çok yakından tanıdığı sağlık sorunlarından. Sporcuların hemen hepsinin başına en az 1 kere geliyor. Geldi mi de uzun süre can sıkıyor. En az 4 hafta spordan uzak kalmaya neden oluyor. İyileştiğinde de etkisi uzun süre hissediliyor.

Dizdeki kemikleri bir arada tutan 4 adet bağ var. Bu bağlardan ikisi yanlarda, diğer ikisi ise önde ve arkada. Bazı hareketlerde bu bağlar aşırı geriliyor ve zarar görüyor. Diz şişiyor ve çok acı veriyor. 

Ön çapraz bağ yaralanmaları şiddetine bağlı olarak farklı şekillerde tedavi ediliyor. Bazıları rehabilitasyon egzersizleri ve bol bol dinlenmeyle sorunu çözüyor, bazılarıysa ameliyat olmak zorunda kalabiliyor. 

Ön çapraz bağ yaralanmalarının nedenleri neler?

Bağlar, kemikleri birbirine bağlayan güçlü dokular. Diz, dirsek, kalça kemiği, ayak bileği gibi parçalı ve hareketli kemikleri birbirine bağlamakla görevliler. Bu bağlar daha önce de söylediğimiz gibi özellikle spor yaparken zorlanabilir ve zarar görebilir, hatta bazı durumlarda tamamen kopabilir. Yani ön çapraz bağ yaralanmalarının asıl nedeni ters hareketler.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının diğer nedenleriyse nadiren de olsa dize gelen doğrudan darbeler, trafik kazaları, yüksekten düşme ve endüstriyel kazalar olabilir. Bu durumda, ön çapraz bağ yaralanmalarına arka çapraz bağ, yan bağlar ve menüsküslerin yaralanmaları da ekleniyor. 

Ön Çapraz Bağ yaralanması kimlere olur?

Ön çapraz bağ yaralanmaları genellikle sporcuların başına geliyor. Bunu zaten biliyoruz. Ancak bilmediğimiz şeyler de var. O da kadınların ön çapraz bağ yaralanmalarıyla daha sık karşılaştığı. Bunun nedeni kadınların yapısal özellikleri. Kadınların bağ dokuları erkeklere oranla daha sıkı. Dolayısıyla ters hareketlerin ön çapraz bağ yaralanmalarına neden olması daha olası.

Ön Çapraz Bağ yaralanması belirtileri neler?

Ön çapraz bağ yaralanmaları dizde ani bir kopma hissine ve çok şiddetli ağrıya neden olur. Hatta bazı durumlarda sporcular bu sesi duyabilir.

Diz ekleminde hızla gelişen kanamaya bağlı olarak şişlik oluşabilir. Bu ağrılı şişlik sporcunun en az 4 hafta spordan uzak kalmasına neden olur. Hatta bazı sporcular dizlerinin yerinden oynadığını hissedebilir.

Ön çapraz bağ yaralanmasının neden olduğu diğer sağlık sorunları

Ön çapraz bağ yaralanması eklem kıkırdaklarının zayıflamasına neden olur. Bu nedenle osteoartirit ve Artrit gelişebilir.

Ön çapraz bağ yaralanması teşhisi nasıl konur?

Ön çapraz bağ yaralanmaları teşhisi koymak çok kolaydır. Ancak bazı durumlarda yaralanmanın şiddetini belirlemek için bazı testler uygulanabilir. Bunlar:

Röntgen: Röntgen özellikle kemik kırıklarının belirlenmesinde etkili. Ancak ön çapraz bağ yaralanmalarında sorun yumuşak dokularda olduğundan çok fazla etkili olmaz. Ancak kıkırdakların yerlerini ve ödemin ne boyutta oluştuğunu belirlemede işe yarar.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR): Vücudun içindeki hem sert hem de yumuşak dokuların görüntülenmesinde işe yarar. Bunun için radyo frekansları kullanılır. Ön çapraz bağ yaralanmalarında çok tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hem bağ dokularının, hem de kıkırdakların zarar görüp görmediği belirlenebilir.

Ultrason: İç yapıları görüntülemek için ses dalgalarını kullanan bir yöntem. Bu yöntemle diz bağlarını, tendonları ve kas yaralanmalarını belirlemek mümkün olur. Bu nedenle ön bağ yaralanmalarında sıkça tercih edilir.

Artroskopi: Bu işlemde Doktor ucunda küçücük bir kamera olan ince bir boruyu küçük kesiler yardımıyla dize sokar. Aynı sırada görüntüleri ekrandan izler. Bu şekilde hasar doğrudan görüntülenir. Aynı zamanda ameliyat gerektiren durumlarda da bu yöntemden faydalanılır. 

Ön çapraz bağ yaralanmaları hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum olarak