Egzersiz Yapmak Kemiklere Yararlı Mı ?

Kemiklere bakınca canları yok gibi gelebilir ama onlar yaşayan dokular. Yaş, beslenme, yaşam tarzı (örneğin sigara içmek) vücudunuzdaki kemik miktarını yavaşça azaltabilir. Kemikler daha kırılgan hale gelebilir. Egzersiz yaparak bu riski azaltabilir, kemik kütlenizi arttırabilirsiniz. Nasıl mı ?

Egzersizin Kemiklere Faydası

Egzersiz kemiklere ve kaslara yoğun baskı uygulayarak kemik hücrelerinin çoğalmasına neden olmaktadır. Bazı egzersizler kemik sağlığını geliştirmede diğerlerine oranla çok daha etkilidir. Kasların hacmini büyüten, kemiklere uygulanan baskıyı arttıran, ağırlık kaldırarak yapılan egzersizler buna örnek.

Egzersiz sağlıklı kemik yapısı oluşturmanıza yardım edebilir; kemikleriniz egzersiz yapmaya uygun değilse sakatlıklara da yol açabilir. 40 yaşın üzerindeyseniz, kalp sorunlarınız varsa, diyabetliyseniz egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Kemik yoğunluğu testiyle kemik sağlığınız ve egzersiz kapasiteniz kolayca anlaşılabilir.

Ne Kadar Egzersiz Yapılmalı ?

Uzmanlara göre kemik sağlığını geliştirebilmek için haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapmak gerekiyor. Egzersiz sonrası kas ağrısı olağan. Bu ağrıların 48 saatten fazla sürmesi kaslarınıza fazla yüklendiğinizi gösterebilir. Genellikle tavsiye edilen egzersiz miktarı minimum haftada 3 defa.

Hangi Egzersiz Daha İyi ?

Yağ yakan egzersizlerin başında yürüyüş yapmak, tempolu yürüyüş yapmak, merdiven çıkmak, dans etmek ya da tenis oynamak gibi kasları çalıştıran sporlar geliyor. Bu egzersizler belirli bir kiloda kalmanızı, kemiklerinizi daha az zorlamanızı sağlayarak kalp sağlığınızı da koruyor.

Kalple ilgili egzersizleri dayanıklılık egzersizleriyle birlikte yapmakta yarar var. Pilates ve yoga bu tür karışık egzersizlere örnek. Doğru egzersiz yöntemini seçerken yaşınızı ve ağır fiziksel aktivite yapmanızı engelleyebilecek sağlık koşullarınızı dikkate almayı unutmayın.

Egzersiz Kemik Erimesini Durdurur Mu ?

Egzersiz osteoporoz (kemik erimesi) adı verilen, kırık çıkık riskini arttıran bir çeşit kemik yoğunluğu hastalığını önlüyor. Araştırmalara göre kemik sağlığınızı ilgilendiren iç ve dış nedenler (örneğin genler) sayıca çoksa da fiziksel aktivite kemik kütlesini arttırmanın ve sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmanın tartışmasız en iyi yolu.