Egzersiz gençlik iksiri mi?

2001 Eylül’de Circulation adlı dergide yayınlanan bir çalışma kardiyologların ve sporcuların inancını doğruluyor: orta düzeyli oksijen egzersizleri gerçekten de zayıflatıyor. Hikaye epey eskiye gidiyor. 1966’da yapılan bir çalışmada 20 yaşında 5 sağlıklı erkek 20 gün boyunca hiçbir aktivite yapmadan dinlendirilmiş. Sonuç? 5’inde de egzersiz kapasitesi ve kardiyovasküler form düşmüş; 8 haftalık yoğun egzersiz programından sonra erkekler normal formlarına kavuşmuş, hatta daha da iyi hale gelmiş. 

Çalışma NASA astronotlarının uzun süreli uzay yolculuklarında kilo kayıplarını tahmin etmeyi amaçlasa da tıp dünyasına da önemli katkılarda bulundu. Önceleri çoğu hastalıkta doktorlar yatak istirahati öneriyordu. Bu çalışma yayınlandıktan sonra tedavi için yatak istirahati vermek kalp krizinin, ameliyatların ve daha pek çok akut hastalığın eski tedavi yöntemlerinden biri oluverdi. 

Orijinal çalışmadan 30 yıl sonra, aynı araştırmacılar çalışmaya katılan aynı 5 kişiyi (şu anda 50 – 51 yaşlarındalar) tekrar çalışmaya davet ettiler. Şimdi orta yaşlarında olan 5 erkek akciğer ve kalp formlarının ölçülmesi için bir dizi operasyondan geçirildi. Temel göstergeler 30 yıl önce 20 günlük yatak istirahatlerden sonrakine benziyordu. İzleyen aşamada temel değerlendirme esas alınarak hepsi kendi istedikleri egzersiz programlarına atandılar. 2 erkek yürüyüş programına, diğer 2’si tempolu yürüyüş programına katıldı. Sonuncu erkek bisiklet programına dâhil oldu. Egzersiz düzeyleri yavaş yavaş 1966’daki egzersiz programındaki düzeye ve süreye çıkarıldı: haftada 4 – 5 saat. 6 ay sonra oksijen ve kalp formları tekrar ölçüldü.

Sonuç harika: 6 aylık orta düzey egzersizle orta yaşlı erkeklerin tümü 30 yıl önceki oksijen ve kalp formlarına geri döndü. Hepsi de 20 yaşındaki bir erkek kadar sağlıklıydı.

Bundan ne sonuç çıkarmalıyız?

  • 20 günlük yatak istirahati kalp zindeliği üzerinde 30 yıl yaşlanma ile aynı etkide.
  • Orta yaşlı bireyler 6 ay süreli orta düzey egzersizle yaşlanmanın kalp zindeliği üzerindeki etkisini tersine çevirebilirler.

Kalp formu çok açıdan kritik önemde: atardamarların sertleşmesini önler, Kalp krizi ve felç riskini azaltır, kilo kontrolü sağlar, diyabet hastalığına yakalanma riskini düşürür. LDL kolesterol (kötü kolesterol) düzeyini azaltır; yaşlanmanın yaşlı hissetmek gibi içsel ve yaşlı görünmek gibi dışsal etkilerini hafifletir. Yıllar sonra bile yaşınızdan genç görünmek istiyorsanız reçeteyi verelim: 

  • Sigarayı bırakın
  • Sürekli egzersiz yapın