E vitamini ve Ecotrin

E vitamininin hücreleri, sindirim metabolizmasının yan ürünleri ve benzeri atıklardan ve kirli maddelerin zararlı moleküllerinden koruyan antioksidan özellikleri bulunur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yaptığı klinik araştırmalar, Ecotrin ilacının ve E vitamini takviyelerinin birlikte kullanılmasının neredeyse hiçbir olumsuz etkisi olmadığı gibi kalp – damar hastalıklarının oluşma ihtimalini de azalttığını ortaya koymuştur. Fakat bazı durumlarda Ecotrin ve E vitamini takviyesinin birlikte kullanımı hasta sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu yüzden bu ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmaya başlamamalısınız.    

E vitamini

Yetişkinler için tavsiye edilen günlük E vitamini miktarı 15 miligramdır ve bu miktarın çoğunluğunu, tükettiğiniz besinler aracılığıyla alırsınız. Lifli sebze, yemiş ve tahıllarda bolca bulunan E vitamininin eksikliği pek sık rastlanan bir durum değildir. E vitamini takviyeleri reçetesiz olarak satılır ve iltihap önleyici ve bağışıklık sistemi kuvvetlendirici özellikleriyle bilinir. E vitamini takviyelerinin insan sağlığı üzerindeki bütün etkileri bilinmemekte olup hala araştırılmaktadır. 

Ecotrin

Ecotrin, reçetesiz satılan bir Aspirin çeşididir. Aspirinden farkıysa, sindiriminin kolay olması için hapın dış yüzeyinin bağırsak zarından yapılmış olmasıdır. Ecotrin midenizde değil ince bağırsakta çözünmesi için tasarlanmış bir ilaçtır. Ecotrin sindirimi midede gerçekleşmez. Bağırsak zarından yapılan dış yüzeyinin sindirilmesi oldukça uzun sürer, bu da ilacın etkisini geç göstermesine sebep olur. Fakat Ecotrin’in sindiriminin uzun sürmesi, bu ilacı kalp sağlığını korumak için günlük olarak kullanan insanların mide – bağırsak rahatsızlıkları yaşama ihtimalini azaltır.

E vitamini, Ecotrin ve kalp sağlığı 

Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıların 2001 yılında hayvanlar üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda, yüksek dozda E vitamininin düşük doz aspirinle ya da Ecotrin’le birlikte alımı damar tıkanıklığına iyi gelmekte olduğu anlaşılmıştır. Şu an devam etmekte olan benzer araştırmalar da E vitamini ve aspirinin birlikte kullanımının kronik kalp rahatsızlıklarının oluşma ihtimalini düşürecek etkilerini araştırmaktadır. Fakat 2005 yılında Avrupa Kalp Sağlığı Merkezi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, E vitamini ve aspirinin birlikte kullanımının Kalp krizi ve enfaktüs gibi ciddi kalp – damar rahatsızlıklarını önleyen somut etkileri bulunmamaktadır.   

Önlemler ve dikkat edilmesi gerekenler 

E vitamini ve aspirin, vücudunuzda genellikle iltihap önleyici görevi görürler fakat bu durum kullanan kişinin sağlık durumuna ve alınan doza göre değişir. E vitamini ve Ecotrin karışımından oluşan bir ilaç olan E Pherol’ün ciddi yan etkileri olduğu gözlenmiştir. Kan pıhtılaşmasının gecikmesi ve dolayısıyla kanamaların uzun sürrmesi, bölgesel şişme, halsizlik ve trombosit toplanması bu yan etkilerden bazılarıdır. Hem E vitamini hem Ecotrin başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında olumsuz etkiler yaratabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için bu ürünleri kullanmadan önce doktorunuzla görüşebilirsiniz.  Ayrıca merak ettiğiniz her konuyu uzman yorum olarak danışarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.