E-Posta İle Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-Posta yoluyla pazarlamacılık, işletmelere hali hazırdaki ve muhtemel müşterileri ile iletişimlerini koparmamaya yardımcı olur. Fakat basitçe insanları bağlantı listenize eklemek ile yoğunluğu web sitenize yönlendiren ve satış sağlayan anlayışlı bir kampanya arasında büyük bir fark vardır.

E-posta ile Pazarlama Gücünüzü Arttırmak İçin Bir Kaç İpucu

1. Katılımcılarınızın tercihlerini birden fazla seçenekli anketler ile test edin.

Birden fazla seçenekli anketler (opt-in form) dijital pazarlamacıların cephanesinde güçlü bir silah olabilir. Web sitenizdeki farklı değişkenleri test edebilir ve pazarlama kampanyalarınızda hangi kombinasyonların daha çok e-posta aboneliği sağlayacağını belirleyebilirsiniz.

Örnek olarak, eğer opt-in formunuzu web sitenizde nereye yerleştireceğiniz yada “Şimdi Kaydol” düğmesinin rengi konusunda kararsızsanız, her biri için çeşitli seçenekler içeren bir anket (split test) ile anlamlı bir kazanan belirleyebilirsiniz. Bu tür anketlerin kullanımına başlamak için e-posta yönetim merkezinizin yardım bölümüne başvurun. MailChimp, iContact ve ConstantContact gibi bir çok üst düzey anketleme yönetimi programları varsayılan özellikleri içersinde split test özelliğini sunuyor.

2. Split test mesajlar yayınlanmalı.

“Yayınlanmış Mesajlarınız” split test için kullanışlı adaylar olabilir. Bunlar belirlenmiş bir zaman için planlanmış takipçi e-postalarının aksine plansızca o an yolladığınız mesajlardır. Çünkü yayın mesajları genellikle ürün lansmanları ve satış promosyonları gibi zamanlı bilgilendirmeleri duyurur, bu onları mümkün olduğunca etkili kılmak için önemli olabilir. Yayın mesajlarınızda eylem çağrısını ve konu satırını split test etmeyi göz önünde bulundurun. Tıklama ve mesaj okuma oranınızdaki küçük bir geliştirme dahi e-posta pazarlamacılığınız için yatırımınızın getirisinde önemli bir fark yaratabilir.

3. Müşterilerinizi tanıyın.

Müşterilerinizin e-posta adreslerine sahip oluşunuzun bir diğer faydası da pazar araştırma potansiyelidir. Örneğin, X markanın yada Y markanın malları arasından birini seçmeye çalışırken, iç güdülerinize güvenmek zorunda değilsiniz. Bir anket oluşturun ve müşterilerinizin fikirlerini almak için e-postayı kullanın. Ayrıca bu anketler sayesinde onlar hakkında sayısal verileri de toplayabilirsiniz.

4. Listelerinizi bölümlendirin.

Pazarlama mesajınızı oluştururken hangisinin daha etkili olacağını düşünüyorsunuz; müşterilerin satın alma geçmişini önemsemeden tüm satışların tanıtımını tek çeşitle desteklemek mantıklı mı? Yada müşterilerin son dönemlerde aldıkları ürünler ile ilgili promosyonlarla desteklemek mi daha akıllıca? Daha iyisi ise belirli müşterilerinize e-posta pazarlamacılığı mesajlarınızı uygun bir şekilde getirebilirsiniz, promosyonlarınız daha etkili olacaktır. İşin sırrı e-posta listelerinde yaygın karakteristik özellikleri olanların birleştirildiği gruplardadır. Örneğin, şirketinize harcama yapmış olan abonelerinizi yada yolladığınız her bir mesajı okuyan üyelerinizi gruplaştırabilirsiniz.

En iyi uyum sağlayan özelleştirilmiş gruplar ticaret ve endüstri ile çeşitlendirileceklerdir. Fakat farklı çeşitlerde gruplandırma ve hedeflendirme deneyimleriyle, mesajlarınızı abonelerinize daha ilgi çekici ve yararlı hale getirir ve satışla sonuçlandırabilirsiniz.

5. Düzenli olarak listelerinizi temizleyin.

Listelerinizde bulunan ve mesajlarınızı okumayan aboneleriniz zamanınızı ve paranızı boşa harcamaktadır. Çünkü çoğu liste yönetimi programları e-posta adresi sayısına göre ücret alır. Listelerinizde her ay zaman ayırıp iletişiminizi kaybettiğiniz aboneleri temizlemek önemlidir.

İki ay gibi belirli bir süre içerisinde ve son temizliğinizden önce listenizde ekli olan kişilerden mesajlarınızı okumamış olan abonelerinizi belirlemek için e-posta yönetimi programındaki arama fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Listenizi temiz tutmak etkili oluşunuz konusunda mümkün olduğunca emin olmanızı sağlar.