Düzgün Vücüt ve Sağlıklı Beslenme

Havaların ısınmasıyla, yüzme ve plaj voleybolu gibi birçok açık alan aktivitesi de yapılmaya başlanır. Daha ince ve açık kıyafetler, mayolar giyilmeye başlanır. Birçok insan, yaz aylarına gelmeden düzgün vücuda sahip olmayı ve vücut estetiğini geliştirmeyi hedefler. Diyabet ve kalp hastalıklari gibi riskleri de azaltan bu hedefinize, dengeli ve sağlıklı beslenmeyle ulaşabilirsiniz. 

Kahvaltı

Kahvaltıyı atlamak, oldukça bilinen bir diyet stratejisidir fakat bugüne dek yapılan araştırmalar, kahvaltıyı atlamayan insanların genel olarak daha zayıf olduğunu göstermektedir. Kahvaltı sonunda, kandaki şeker oranı artar, açlık azalır ve enerji depolanır. Sağlıklı bir kahvaltıda yağsız et, tam tahıllar ve çeşitli meyve ve sebzeler yer almalıdır. Yumurta beyazından yapılmış sebzeli omlet ve bir dilim tam tahıllı ekmekten oluşan bir kahvaltı, düşük kalorili bir seçim olacaktır. Eğer kahvaltı için zamanınız yoksa, yağsız sütle yapılmış meyve karışımları, donmuş meyveler ve düşük yağlı protein karışımları gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Öğlen Yemeği

Sağlıklı bir öğlen yemeği, sağlıklı bir kahvaltı ile aynı grup besinleri içerir. Tam tahıllı ekmeğin arasına yağsız hindi eti, kıvırcık salatası ve domates koyularak yapılan sandviç oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. Kalori miktarını düşük tutmak için hardal gibi düşük yağlı soslar kullanmaya da özen gösterin. Yağsız öğlen yemeği seçeneklerinden bir diğeri de, tam tahıllı pilav ve yağsız sütün yanında içebileceğiniz sebze çorbasıdır. Eğer vejeteryansanız, protein kaynağı olarak fasulye ve soyadan oluşan bir salatanın yanında pirinç ve diğer tahılları da kullanabilirsiniz.

Akşam Yemeği

Temel yemek gruplarının hemen hepsi sağlıklı bir akşam yemeğini oluşturur. Kızarmış tavuk ve sebze pratik ve iyi bir akşam yemeği seçimidir. Tam tahıllı dürümler, kahverengi pirinç ve sebzeli et yemekleri de diğer akşam yemeği seçenekleri arasına girebilir. Vejeteryanlar, et yerine soya peynirini tercih edebilir. 

Atıştırmalık ve Tatlılar

Birçok insanın düşündüğünün aksine, atıştırmalıklar ve tatlılar Sağlıklı beslenme planınızın bir parçası olabilir. Özellikle atıştırmalıklar, kan şekerinizi korumanıza ve açlık ve yorgunluk hissini bastırmanıza yardımcı olur. Tatlı olarak meyve ve meyveli seçimleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Canınız çikolata çektiğinde, kalori alımınızı azaltmak için Bitter çikolata seçimlerine yönelerek daha sağlıklı bir seçim yapmış olursunuz.