Düzenli bir egzersiz rutini nasıl oluşturulur?

Egzersiz yapmak oldukça önemlidir ancak, maalesef sadece egzersiz yapmak vücudunuzda bir değişikliğe sebep olmaz. Her gün düzenli olarak belirli bir miktarda egzersiz yapmak, oldukça emek gerektiren bir şeydir fakat bu emeği harcamanız, sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Düzenli bir egzersiz rutini oluşturmanın yolu , hoşlandığınız egzersizler bulmaktan,  bu egzersizleri programınızda boş bir zamana denk getirmekten ve bu egzersizlere harcadığınız zaman hakkında kendinizi suçlu hissetmemekten geçer. Egzersiz yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve hayatın bütün alanlarında daha yaratıcı olacaksınız.

Adım 1

Fitness yapmaya başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, eğer kilo vermek istiyorsanız, koşma ve bisiklete binme gibi kardiyo egzersizlerine ağırlık vermeniz gereklidir. Eğer hedefiniz kas geliştirmekse, günlük egzersiz çizelgenize daha fazla ağırlık egzersizi ekleyerek bu hedefinize ulaşabilirsiniz.

Adım 2

Programınıza bakın ve bir hafta içerisinde günde 30 dakika boyunca egzersiz yapabileceğiniz 4-6 gün seçin. Ne zaman egzersiz yapabileceğiniz hakkında gerçekçi tahminlerde bulunun. Eğer sabahları erken kalkan bir insan değilseniz ve yakın bir zamanda sabahları erken kalkmaya başlayacağınıza dair bir inancınız yoksa, ilk egzersizlerinizi sabah 5’te yapmayı seçmeyin.  Egzersiz rutinine başlamadan önce kendinize karşı sabırlı olun. Çok kısa sürede  çok ağır Tempo egzersiz yapmaya çalışmak, yaptığınız egzersizin yararını görmeden hevesinizi kaybetmenize ve egzersiz yapmayı bırakmanıza sebep olabilir.

Adım 3

Gelişim sürecinizi izlemek için bir çizelge oluşturun. Egzersiz yaptığınız günleri ve saatleri içeren bir not defteri ya da yapılan aktiviteleri ve bu aktivitelerin ne zaman yapıldığını içeren bir plan tablosu size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer günün başka bir saatinde de egzersiz yapabileceğinizin farkına varırsanız veya egzersiz sürelerini kısaltmak ya da uzatmak isterseniz, programınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Adım 4

Yaptığınız egzersiz tipleri ve miktarları ile hedefinize ulaşıp ulamayacağınız konusunda bir kişisel egzersiz koçuna danışmanız sizin yararınıza olacaktır. Bir kişisel egzersiz koçu size, egzersizlerinizin daha verimli olmasını sağlayacak egzersiz planları önerebilir. Kişisel egzersiz koçu ile kazanılabilecek bu verim, özellikle zaman açısından kısıtlamalara sahip kişiler için oldukça önemlidir.

Adım 5

Her bir egzersizden önce 5-10 dakikalık ısınma ve 10 dakikalık soğuma evreleri geçirmeniz oldukça önemlidir. Isınma süreci, bazı basit açma-germe ve jimnastik egzersizlerini içerebileceği gibi yürüme ve tempolu koşma gibi aktivitelerle de ısınma gerçekleştirmek mümkündür. Soğuma egzersizleri de basit germe egzersizleri veya sakin bir yürüyüş içerebilir. Soğuma sürecini alıştırarak atlatmanız oldukça önemlidir. Vücudunuz aktivite seviyesini kademeli şekilde düşürerek normal durumuna dönmek ister. Eğer bir anda durursanız, dizlerinizde kan toplanabilir ve bu durum sizi sersemletebilir.

Adım 6

Her hafta bir ya da iki kez, işe gitmeden önce ya da işten dönerken, programınıza uyan kurslara katılmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Kurslar, egzersizlerinizi daha eğlenceli hale getirir ve eğer kurstaki diğer insanlardan hoşlandıysanız kursa gelmek için daha yüksek bir motivasyona sahip olabilirsiniz.