Düz taban olmak gerçekten kötü mü?

Düz tabanlık yapısal bir sorun. Ne yazık ki tedavisi de yok. Peki düz taban olmak gerçekten kötü mü?

Ayakları sağlıklı insanların tabanının iç kısmında içe doğru bir kavis vardır. Düz tabanlıksa işte bu kavisin olmadığı ve tabanın tamamen yere bastığı yapısal bozukluğa verilen isim. Düz taban oldukça yaygın bir sorundur. Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkar. Ancak bazı durumlarda sonradan da gelişebilir. Örneğin ratişizm, ayaktan alınan darbeler, ayak eklemlerinde iltihaplanma, gut ve Obezite düz tabana neden olabilir. 

Düz taban genellikle sıkıntı vermez. Ne ağrı ne de sancı verir. Ancak sonuçta yapısal bir sorundur ve ilerleyen dönemlerde farklı sıkıntılara neden olabilir. Örneğin uzun süre ayakta durmak diz, kalça ve belde rahatsızlık yaratabilir. 

İnsan neden düz taban olur?

Çevrenizde bebek varsa bilirsiniz, bebeklerin hepsi düz tabandır. Çünkü ayaktaki söz konusu çöküntüye neden olan kemer ancak erken çocukluk döneminde (3 yaş civarı) gelişir. Ancak bazı kişilerde bu kemer hiçbir zaman gelişmez. Dolayısıyla düz taban kalınır. 

Sonradan gelişen düz tabanlardaysa durum biraz daha değişik. Çünkü daha önce de saydığımız gibi aşırı kilo, ratişizm, ayaktan alınan darbeler, travmalar ve çeşitli romatizmalar da taban düşmesine, dolayısıyla düz tabanlığa neden olabilir. 

Düz tabanın belirtisi var mı?

Çoğu durumda düz tabanın hiçbir belirtisi olmaz. Ancak bazı durumlarda ayaklarda ağrıya ya da ayak bileğinin iç tarafında şişmeye neden olabilir. Siz ya da çocuğunuz da bu belirtileri gösteriyorsa mutlaka doktorunuza danışın. 

Kimler düz taban olabilir?

Düz taban olma riskini arttıran faktörler:

Genetik yatkınlık ve aile geçmişi

Ayakta veya ayak bileğinde travma ve yaralanma

Romatoid Artrit

Yaşlanma

Düz taban tanısı nasıl konur?

Düz taban şüphesiyle doktora gidecekseniz doktorunuz sizi öncelikle fiziki muayeneden geçirecek. Muayene sırasında doktorunuz ayaklarınıza bakacak, eklem ve iskelet sisteminizde herhangi bir bozukluk var mı diye emin olacak. Ardından çocuğunuzdan veya sizden ayağa kalkmanızı isteyecek. Bir de bu şekilde inceleme yapacak. Sonrasında aynı işlemi siz yürürken tekrarlayacak. Ardından sizi bir dizi görüntüleme testinden geçirecek. Bunlar: 

Röntgen: X – ışınları kıkırdak dokunun içinden rahatça geçer yani kıkırdak dokunun belirlenmesinde etkili değildir. Ancak eklemlere bağlı kemiklerin arasındaki boşluğa bakarak kıkırdak yapısında azalma olup olmadığı anlaşılabilir. Bu nedenle röntgen gibi x – ışınlarını kullanan yöntemler düz taban tanısı koymada tercih edilebilir.

Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografi röntgen kullanılarak vücudun içinin görüntüsünü kesit kesit oluşturan teşhis yöntemi. Bu yöntemle düz tabanlığın asıl nedeni büyük oranda belirlenebilir. Bu nedenle çok tercih edilir. Yani düz taban şüphesi taşıyorsanız doktorunuzun sizden bilgisayarlı tomografi istemesi olası.

Ultrason: İç yapıları görüntülemek için ses dalgalarını kullanan bir yöntem. Bu yöntem özellikle tendon yaralanmalarına bağlı düz tabanlıkların belirlenmesinde sıkça tercih edilir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR): Vücudun içindeki hem sert hem de yumuşak dokuların görüntülenmesinde işe yarar. Bunun için radyo frekansları kullanılır. Düz taban tanısı koymada çok tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hem bağ dokularının, hem de kıkırdakların zarar görüp düz tabana neden olup olmadığı belirlenebilir.

Düz taban tedavi edilir mi?

Düz taban sıkıntı vermiyorsa tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak ayak, bilek, diz veya kalçanızda ağrı varsa ağrıyı azaltmaya yönelik bazı tedaviler uygulanabilir. Bunlar:

Tabanlıklar: Düz taban tedavisi için üretilmiş ya da hasta için özel yapılmış tabanlıklar düz taban tedavisinde etkili bir yöntem. Ayrıca, sert ve geniş yan taban destekleri de işe yarayabilir.

Germe egzersizleri: Bazı durumlarda aşil tendonundaki sorunlar düz tabana neden olabiliyor. İşte özellikle bu durumlarda yapılan germe egzersizleri düz tabana bağlı ağrıyı azaltmada etkili. 

Cerrahi müdahale: Düz tabana uygulanan tedavi edici herhangi bir cerrahi uygulama yok. Ancak tendon yırtılmaları gibi farklı nedenlere bağlı gelişen düz tabanlarda asıl nedeni çözmek amacıyla çeşitli cerrahi uygulamalar işe yarayabilir. 

Düz tabanlık hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak