Düşük testosteron nedir?

Erkeklik hormonu seviyesindeki azalmaya düşük testosteron ya da testosteron eksikliği deniyor. Düşük testosteronun birçok nedeni olabilir. Nedeni bilmek önemli. Çünkü nedenlerini bilmek tedaviye giden yolun altın kuralı.

Düşük testosteronla ilgili Amerika’da bir araştırma yapılmış ve yaklaşık 13 milyon Amerikalı erkekte olduğu görülmüş. Bu 13 milyon kişiden %70’i ereksiyon sorunu yaşıyor. %63’ü de cinsel isteksizlik duyuyormuş. Bunlar oldukça yüksek rakamlar. Sadece Amerika değil dünyanın her yerinde sık rastlanan bir problem. Türkiye dahil.

Testosteron steroit bir homon. Yani sperm gelişimini düzenleyen, kasların gelişimini sağlayan ve bir de enerji veren bir hormon.
Hem kadınlar hem de erkekler testosteron üretir. Ama erkeklerin ürettiği miktar kadınlardan 10 kat daha fazla.

Düşük testosteron sorunu bazen androjen eksikliği olarak da bilinir. Erkeklik hormonlarının adı androjen. Testosteronsa erkeklerdeki doğal cinsellik hormonu.

Yaşlılarda düşük testosteron normal mi?

Yaş arttıkça testosteron azalıyor. Tıpkı kadınlarda östrojenin azalması gibi. Hatta testosterondaki azalmanın neden olduğu belirtiler zaman zaman erkek menopozu olarak bile adlandırılabiliyor. Daha az testosteron zamanla daha az ereksiyon ve daha az cinsel istek anlamına geliyor. Ama yaşlandıkça cinsel isteğin azalması kadar normal bir şey de yok. Dolayısıyla yaşlılarda testosteron düşüklüğü olağan bir durum.

Düşük testosteronun ereksiyon ve cinsel isteği azaltmasının yanında birkaç etkisi daha var. Testosteronun azalmasıyla birlikte kas gücünüz azalıyor ve enerjiniz düşüyor. Düşük testosteron seviyesi sadece yaşla bağlantılı değil. Hastalıklar, yaralanmalar, travmalar, ilaçlar, bazı kanser türleri de buna neden olabiliyor. Bu yüzden yaşınız fark etmez. Hangi yaşta olursanız olun düşük testosteronun belirti ve etkilerini bilmenizde fayda var.

Belirtileri neler?

Testosteron doğal cinsellik hormonu demiştik. Testosteron azlığı da otomatik olarak ilk önce cinsel aktiviteyi etkiliyor. Ama sadece bununla kalmıyor.  Bünyenize yaptığı başka etkiler de var. Neler olduğuna bakalım:

•    Cinsel istek azlığı
•    Ereksiyon zorluğu
•    Enerjinin azalması
•    Gücün ve dayanıklılığın azalması
•    Uyku sorunları
•    Mutsuzluk, Depresyon, asabiyet, aşırı hassaslık, konsantrasyon zorluğu gibi duygusal sorunlar
•    Meme boyutunun büyümesi ve hassasiyet
•    Vücut kıllarında azalma
•    Penis ve testislerde küçülme
•    Kas kaybı

Bu belirtilerden bir veya birkaçını kendinizde görüyorsanız ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz: hemen bir doktora gidin. Doktorunuz testosteron düşüklüğünden şüpheleniyorsa öncelikle bir kan tahlili yapacaktır. Testosteron yerine koyma tedavisi isimli bir yöntem var. Bu belirtilerden birçoğunu yok ediyor. Yani cinsel isteğiniz, enerjiniz ve gücünüz bu tedavi ile geri gelecek.

Düşük testosteronun belirlenmesinde başka yollar da var: Geçmiş sağlık durumunuz, kullandığınız ilaçlar, size yapılan tedaviler soruluyor. Çünkü etkili olmuş olabilirler.

Fiziksel aktiviteleriniz hakkında bilgi isteniyor. Ya da onları sınayacak küçük bir sınav oluyorsunuz.
Bunların dışında bir de laboratuvar testleri kullanılıyor.

Tüm bunların yapılmasının nedeni testosterona dış etkenlerin neden olup olmadığını öğrenmek. Yani tedavi yollarını saptamak. Doktorunuzla birlikte ilaç tedavisine karar verirseniz tedaviye yardımcı noktaları aklınızdan çıkarmayın: İdeal bir kiloya sahip olmak, sigara içmemek – içiyorsanız bırakmak, az miktarda alkol tüketmek, düzenli egzersiz yapmak gibi.