Düşük tansiyon nasıl anlaşılır?

Düşük tansiyon teşhisi doktorun işi. Tansiyonun yükseği de düşüğü de şakaya gelmez. Kendiniz teşhis koyup bir şeyim yok demeyin. Belirtiler hakkında bilginiz olması sizi bir adım öne geçirir, doğru ama işi uzmanına bırakmak çok daha akıllıca. Baş dönmesi ve sersemlik düşük tansiyonun önde gelen belirtilerinden. Ama ayağa kalktığınızda başınızın dönmesi düşük tansiyon ya da postüral hipotansiyon hastası olduğunuzu göstermez.

Bu belirtilere neden olabilecek sağlık sorunları geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. Doktorunuzun düşük tansiyon tanısı koyarken nedenleri doğru saptaması önemli. Uygun tedavi için önce hastalığın ne olduğu bilinmeli.

Hastalık geçmişiniz, yaşınız, belirleyici semptomlar, bu semptomların altında yatan başka durumlar süzgeçten geçirilecek. Nabzınız ve tansiyonunuz defalarca ölçülecek. Ayaktayken ve yataktan kalkar kalkmaz durumunuz karşılaştırılacak.

Kalp ritimlerinin kontrolü için EKG, ekokardiyogram ve kan şekeri seviyenize bakılacak: Anemi olup olmadığınıza anlamak içinse kan testi yapılacak. Gerekli görülürse egzersiz Stres testi ya da elektrofizyoloji testi de listeye eklenebilir.

Düşük tansiyonunuz çok ciddi boyutlardaysa eğik masa testi de yapılır. Bu test vücudunuzun değişen pozisyonlara verdiği reaksiyonları ölçer. Kişi masaya yatar, güvenli bir şekilde bağlanır. Bir saat süresince masa aşağı yukarı hareket ettirilir. Tansiyon, kalp ritmi ve başka belirtiler kaydedilir.

Düşük tansiyon belirtileri

Baş dönmesi

Sersemlik

Görüntü kaybı

Halsizlik

Yorgunluk

Göğüs ağrısı

Soluk ten

Bayılma

Nefes almada güçlük

Doktora ne zaman gidilmeli?

Saydığımız belirtilerden en az birini yaşıyorsanız en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. 

Tansiyonunuzda ciddi boyutlarda düşme varsa vücudunuzun hiç oksijen alamama riski var. Böyle bir durumda hiçbir organ görevini yerine getiremez. Organların kendini kapatması büyük bir olay. Kalp ve beyin işlevini yerine getiremezse nefes almada güçlük yaşanabilir. Bunun sonucu da şoka girmenize, bilincinizi kaybetmenize, hayatınızı kaybetmenize yol açabilir. 

Düşük tansiyon tedavisi

Düşük tansiyonunuzun altında yatan neden başkaysa öncelikle tedavi edilmesi şart. Çoğu insan yaşam tarzındaki küçük değişikliklerle düşük tansiyonun üstesinden gelebilir. Sıralayalım:

Tuzlu yiyecekler yiyin.

Doktorunuzun tavsiyesine göre çay kahve tüketimini düzenleyin.

Bolca alkolsüz sıvı tüketin (günde en az 8 bardak)

Sıcak havalarda, egzersiz yaparken ya da grip olduğunuzda daha çok sıvı tüketin.

Reçeteli ve reçetesiz ilaçları doktorunuzla değerlendirin.

Düzenli egzersiz yapın.

Yatarken ya da otururken birden kalkmamaya dikkat edin. Yataktan kalkarken yatağın kenarında bir süre oturarak beklemek bir çözüm olabilir.

Yatağınızın başucunu hafif yukarı biçimde düzenleyin.

Ağır kaldırmayın.

Tuvaletinizi yaparken kendinizi çok zorlamayın.

Sıcak suya çok fazla maruz kalmayın. Başınız dönerse hemen oturun.

Yemeklerden sonra baş dönmelerini engellemek, düşük tansiyonun diğer belirtilerini en aza indirmek için porsiyonlarınızı küçültün. Öğünleri sıklaştırın. Yemekten sonra biraz dinlenin. 

İlaç tedavisi

Aldığınız bu önlemler işe yaramadıysa ilaca ihtiyacınız olabilir. 

Fludkortizon: Postüral hipotansiyon için etkili bir ilaç. Sodyumun böbreklerde tutulmasını sağlıyor. Terlemeye ve sıvı depolamaya neden olabilir. Ancak bütün bunlar tansiyonunuzu yükseltmek için gerekli. Sodyum depolanması potasyum kaybına neden olabilir. Bu ilacı kullanıyorsanız her gün yeterli miktarda potasyum almaya dikkat edin. Fludkortizon kortizonun iltihaplanmayı önleyici hiçbir etkisini içermez. Kas yapmaya yardımcı bir madde de değil.

Midodrin: Damarlardaki ve küçük atardamarlardaki reseptörleri devreye sokar. Tansiyonun yükselmesini sağlar. Sinir sistemindeki hasardan kaynaklanan postüral hipotansiyonda sabit tansiyonu yükseltmek için etkili olduğu araştırmalarla kanıtlanmış.