Düşük sperm sayısının çaresi var mı?

Düşük sperm sayısına çare olarak birkaç tedavi yöntemi ve bazı ilaçlar var. Ama hiçbiri kesin çözüm değil.

Cerrahi müdahale: Damardaki bir şişlik cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Hormon tedavisi: Düşük ya da yüksek hormon miktarına bağlı kısırlıklarda hormon seviyesinin değiştirilmesi çözüm olabilir.

Yardımcı döllenme teknolojileri: Erken boşalma, sertleşme sorunları gibi hemen hemen her türlü sperm sayısı düşüklüğü durumuna çare olabilir. Testislerden direkt olarak alınan sperm yumurtaya enjekte edilir. Bu teknolojilerden en bilineni Tüp bebek yöntemidir. 

Erkekte kısırlık bazen tedavi edilemez, bir adamı baba yapmak imkansız olur. Böyle bir durumda bile çareler tükenmiş sayılmaz. Evlat edinmeyi düşünebilirsiniz.

Evde tedavi

Daha sık seks yapın. Her gün seks yapmak hamilelik ihtimalini arttıracak. Ancak 48 saatten sık boşalmak sperm sayısında azalmaya neden olur hatırlatalım. 

Eşinizin yumurtlama zamanlarında seks yapın. Yumurtlama döneminde bir kadın hamile kalmaya daha hazır olur. Uzmanlar yumurtlama zamanı yaklaştığında her iki günde bir seks yapılmasını öneriyor. Spermler vücut sıcaklığında birkaç gün yaşayabilir. Uygun ortam oluştuğunda ise spermler saklandıkları yerden çıkar ve döllenme gerçekleşir.

Kayganlaştırıcı kullanmayın. Bazı kayganlaştırıcılar sperm hareketlerini azaltıcı özellik taşır.

Alternatif olarak

Bitkilerin sperm sayısını arttırdığına yönelik kanıtlar hala zayıf. Ama denemekten de zarar gelmez. 

C vitamini, çinko, selenyum, E vitamini, B12 vitamini, Asya ginsengi sperm kalitesini arttıran maddelerdir.  Yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanız sizin yararınıza olacaktır. 

Düşük sperm sayısıyla başa çıkma kısırlıkla savaşmak oldukça zorlu bir süreç. Ne kadar süreceğini tahmin edemezsiniz, yararları neler olacak bilemezsiniz.

Duygu çalkantılarına hazırlıklı olun.

Sınır koyun. Kaç yöntem ve ne tür yöntemler deneyeceğinizin planını yapın. Bunu eşinizle beraber yapın, böylece maddi manevi sınırlarınızı belirlemiş olur, tedavi sırasında çok gerilmezsiniz.

Diğer yöntemleri de değerlendirin. Hiç çocuk sahibi olmama ya da evlat edinme gibi yöntemlerin de var olduğunu unutmayın.

Hislerinizden bahsedin. Arkadaşlarınızla, yakınlarınızla neler hissettiğinizi paylaşın. Bu olumsuz sonuçlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracak.

Tedavi boyunca duygularınıza hakim olun.

Stresi azaltan teknikler deneyin. Masaj, yoga, Meditasyon çok uygun görünüyor.

Psikolojik danışmanlık alın. Stresle mücadelede size çok faydası olacak.

Kendinizi açıklayın. İnsanlarla görüşmekten vazgeçmeyin. Suçlu ya da sinirli hissedecek hiçbir şey yok unutmayın.

Sevdiklerinizden kopmayın. Eşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizle konuşmanın, görüşmenin size çok faydası olacak. En iyi desteği sizi en iyi tanıyanlardan alırsınız.

Önlemler

Erkek kısırlığının birçok türü önlenemez. Ama çok bilinen olası kısırlık nedenlerinden uzak durarak kısırlığın önüne geçebilirsiniz.

Sigara içmeyin

Çok fazla alkol tüketmeyin

Uyuşturucudan uzak durun

Fazla kilolarınızdan kurtulun

Vazektomi olmayın

Fazla sıcaktan kaçının

Stresi hayatınızdan çıkarın