Dudak Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Dolgun ve daha kalın dudaklara sahip olmanın yolu dudak dolgusu. Son zamanlarda özellikle alt deriye enjekte edilen dudak dolgusu türleri en yaygın seçenek. Hem dudaklara hem de dudak çevresine yani ağız bölgesine uygulanan birçok dudak dolgusu türü bulunmakta. Ama son yıllarda doktorların bu dolgular arasında en çok tercih ettiği içerisinde hyalüronik asit ve benzeri maddeler barındıran dolgu türleri. Asit kelimesi sizi korkutmasın. Çünkü hyalüronik asit aslında vücutta doğal olarak zaten bulunan bir madde. Dudaklara enjekte edildiğindeyse daha dolgun ve büyük dudaklara sahip olunmasına katkı yapıyor.

Yakın geçmişte dudak dolgusu denince akla ilk gelen tür olan kolajen bugünlerde popüler değil. Geliştirilen yeni yöntemler hem daha güvenilir hem de etkisi çok daha uzun süreler devam ediyor.

Hyalüronik asit ne yapar?

Hyalüronik asit dudakların hem daha dolgun ve büyük görünmesine hem de daha düzgün bir şekle sahip olmasına yardım eder. Uygulanan enjeksiyonun etkisi yaklaşık 6 ay kadar süreyle kalıcıdır ve ardından dudaklarınızın yeniden aynı dolgunluğa erişmesini isterseniz yeni bir dudak dolgusu işlemi yaptırmanız gerekir.

dudak dolgusu sonrası

Dudak dolgunlaştırma işlemi sırasında ne olur?

Dudak dolgusu yaptırma kararını verip doktorunuzu seçtiyseniz dudak dolgunlaştırma işlemi için hazırlanabilirsiniz. Bu işlem doktorunuzun muayenehanesinde ya da hastanede gerçekleştirilir. Hızlı ve basit bir işlemdir. İşlemin öncesinde rahatsızlık ve acı hissini yok etmek için doktorunuz bölgeyi uyuşturacak bir ilaç kullanabilir. Bazı durumlardaysa tüm dudak bölgesinin uyuşması için işlem öncesinde bölgeyi uyuşturan enjeksiyonlar yapılabilir. Bu hissin çok benzerini mutlaka yaşamışsınızdır, çünkü diş doktorunuza gittiğinizde uygulanan işleme çok benzer. Dudaklarınız da tıpkı diş doktorunuzun koltuğunda oturduğunuz zamandaki gibi uyuşur.

Hangi bölgelere enjeksiyon yapılacağının belirlenmesinin ardından doktorunuz çok nazik bir şekilde küçük uçlu iğneler ile işlemi gerçekleştirecektir.

Dudak dolgusu sonrası

Dudak dolgusu sonrasında rahatsızlık hissini ve şişlikleri azaltmak için dudaklarınıza buz koymanız iyi olabilir. Ama dolgu sonrasında kesinlikle bölgeye baskı uygulamamalısınız.

Dudak dolgusu sonrasında hatırlamanız gereken bir diğer madde doktorunuzun önereceği bir ya da birkaç gün boyunca dudaklarınıza ruj ya da nemlendirici gibi ürünleri sürmemek.

İşlem tamamlandıktan kısa süre sonra siz de oluşan farkı hemen hissedecek ve gözle görebileceksiniz. İyileşme süreci tamamlandığındaysa dudaklarınız doğal bir görünüme kavuşacak.

Dudak dolgusu sonrası riskler neler?

Tabii ki tüm estetik işlemlerde olduğu gibi dudak dolgusu sonrası oluşabilecek yan etkiler de mevcut. Ama bunlar yalnızca birkaç gün boyunca devam edecek ve ardından istediğiniz görünüme kavuşabileceksiniz. Bu yan etkilerden en yaygın olanları;

 • Enjeksiyonun yapıldığı küçük alanlarda oluşabilecek kanamalar
 • Şişlik ve morluklar
 • Enjeksiyon yapılan bölgenin çevresinde kızarıklıklar
 • Yine aynı bölgelerde hassasiyet

Herkeste görülebilecek ve doğal olan bu yan etkilerin yanı sıra daha ciddi riskler taşıyan yan etkiler de ne yazık ki var. Bunlar;

 • Bir haftadan 10 güne kadar süren şişlik ve morluklar
 • Dudakta asimetri, yani dudağın bölge bölge farklı boyutlarda olması
 • Dudak dokusunun içinde oluşabilecek topaklı yapılar ve düzensizlik
 • Enfeksiyon
 • Enjeksiyonun yanlışlıkla bir kan damarına yapılması sonucu oluşabilecek doku kaybı
 • Ülser, yara izi ya da cildin sertleşip gerginleşmesi
 • Kaşıntı ya da kızarıklığa neden olabilecek alerjik reaksiyonlar

Bu riskler ya da uzun süre devam eden herhangi başka bir durum oluştuğunda doktorunuzu aramaktan çekinmeyin. Doktorunuz bu yan etkilerin bir an önce iyileşmesi ve size zarar vermemesi için en iyi ve en hızlı tedavi yöntemini size önerecektir.