Drupal Hakkında Herşey

Drupal çok gelişmiş bir blog platformudur. PHP tabanlı olan Drupal, kurulumu gayet kolay fakat öğrenmesi ve 3.parti modüler desteği açısından da bir o kadar sıkıntılıdır. Drupal 7 üzerine kurulmuş olan CevapSepeti.com sitesi Türkiye’den Drupal.org’a resmi olarak destek veren ilk Türk web sitesidir. Ne yazık ki yaşadığımız bir çok sıkıntı yüzünden bu platform beklentilerimizin çok gerisinde kalmıştır. Bu yazıda bu sıkıntılara biraz olsun değinmeye çalışacağız.

3.Parti Modül Desteği

Teknolojik açıdan incelendiği zaman Drupal, WordPress ve Joomla gibi diğer platformlardan çok daha sofistike ve geliştirilmeye daha müsait bir yazılım olarak görünse de, ne yazık ki kısa ve uzun vadede kullanıcıya çok problem yaşatıyor. Özellikle dışarıdan modül geliştiren kişiler bu modülleri genelde çok dikkatsiz yazıyor ve sonrasında da pek destek vermiyor. Bir çok Drupal modülünün yıllardır Alpha veya beta sürümünde olması da bunun en güzel örneğidir. WordPress ile kıyaslandığı zaman 3.parti modülleri gerçekten çok geri kalmış durumdadır. Bazen Drupal core için yapılan güncellemeler bu 3.parti modüllerinin işleyişini bozduğu için bu modüllerin acilen güncellenmesi gerekiyor. Ne yazık ki, yazılımcılar bu konuya hiç önem vermiyor. Sonuç olarak platformda sürekli modüllerin eksikleri veya hataları yüzünden problemlerle karşılaşmak ve problemlerinin çözümlerinin de forumlardan bulamamak Drupal hakkında pozitif şeyler söylenmesini güçleştiriyor.

SEO Açısından Eksikler

SEO bloglar açısından çok önemli bir konudur. Drupal ne yazık ki bu konuda da sınıfta kalıyor. Yine 3.parti modüllerin zayıflığı ve Drupal’ın karmaşık düzeninin getirdiği teknik problemler, Google ve Bing gibi arama motorlarının webmaster tool’larında kabak gibi ortaya çıkıyor. Bir çok basit internal SEO konularının bile Drupal yazılımcıları tarafından hiç dikkate alınmamış olması, 7 sürümdür bu arkadaşların ne yaptığı sorusunu ister istemez akla getiriyor. Yeni yazılan her yeni makalenin pinglenmesi kadar basit bir şeyin bile bulunmaması gerçekten şaka gibi bir durum. Ayrıca 3.parti SEO modülleri, WordPress’tekilere göre gerçekten çok geri kalmış durumda.

Drupal Cache ve Sitenin Sürati

Drupal’ın hızı konusunda rakiplerine fark ettiği yazılır çizilir. Özellikle yüksek hacimli sitelerde Drupal’ın çok başarılı olduğunun altı çizilir. Yalnız bu konuda bilinmesi gereken bazı önemli noktalar var. Öncelikle Drupal’da dinamik elementlerin ve modüllerin eklenmesi site hızını ciddi anlamda etkiliyor. Çok fazla modül aynı anda çalışıyorsa hem çok problem doğurabiliyor hem de yüksek bir donanıma ihtiyaç duyuluyor. Sadece 15-20 modülle bile PHP’ye kalan hafızayı tüketmek çok kolay. Bu açıdan bakılacak olursa dinamik eleman içeren sayfalar çok da iyi performans göstermiyor. Yani statik içerik sayfaları daha hızlı çalışıyor ki zaten de öyle olması gerekli değil mi?

Cron Hataları

Drupal arka planda bir çok modülün fonksiyonlarını çalıştırabiliyor. Bu işlemler Elysia Cron veya Super Cron gibi 3.parti bir modül üzerinden de yönetebilmek mümkün. Yalnız arka planda çalışan modüller hata verdiği zaman bu hataları anlamak ve çözmek tam bir kaos. Örneğin, siteyi indexleyen Drupal search modülü anlamsız yere durabiliyor. Cron’a baktığınız zaman bir neden göremiyorsunuz. Hâlbuki bu hatanın nedeni yazdığınız makalenin içine koymuş olduğunuz bir kod bile olabiliyor. Bunun gibi yüzlerce garip problemle karşılamak ne yazık ki Drupal’da pek mümkün.

Core Güncellemeleri

Drupal’ın core güncellemelerinin 7 sürümdür manuel yani elle yapılıyor olması da ayrıca tam bir komedi. Sonuçta bunlar büyük sürüm değişikleri olsa anlayacağız fakat Drupal 7.22’de 7.23’e geçmek için bile siteyi bakım moduna sokmak ve bir çok dosyayı silip üstüne yenilerini yazmak ve sonrasında da veri tabanını güncellemek riskli bir işlem. Her güncelleme sonucunda bir kaç 3.parti modülünün patlak vermesi gayet olası bir durum.

Sonuç olarak Drupal’ı kurmakla aldığınız bir çok risk var. Büyük firmalar yurtdışında Drupal’ı tercih etse de, Drupal gerçekten de çok problematik bir platformdur. Drupal 8’de nelerin değiştiğini bilmiyoruz ama 7’den 8’e geçmenin bizim için doğurabileceği problemleri hayal bile edemiyoruz.