Dondurulmuş embriyo güvenli mi?

Tüp bebek tedavisi türlü türlü. Birinci deneme tutmadı mı? Çare dondurulmuş embriyoda. Peki dondurulmuş embriyo güvenli mi? 

Kısırlık tedavisinin belki de en ilginç karakterleri: dondurulmuş embriyolar. Hatta bazen dondurulmuş yumurtalar. Bir güzel donduruluyorlar. Zamanı gelince çıkarılıp rahminize yerleştiriliyorlar. Bebeğiniz beş dakikada hazır.

Tabii ki bu işin şakası. Hiçbir şey bu kadar basit değil. Dondurulmuş embriyo yöntemi özen istiyor. Bakalım dondurulmuş embriyonun püf noktaları nelermiş:

Dondurulmuş embriyo transferinin tıptaki adı kriyoprezervasyon. En sık kullanıldığı yöntem tabii ki tüp bebek.

Tüp Bebek Tedavisi sırasında tek bir yumurta döllenmiyor. Birden fazla yumurta laboratuvar ortamında dölleniyor. Embriyoya dönüştürülüyor. Bunlardan bir ya da ikisi anne rahmine yerleştiriliyor. Sonucun başarılı bir hamilelik olması bekleniyor. Beklenen bu ama sonuç her zaman olumlu değil. Bazı çiftlerin tüp bebek sahibi olmak için birkaç deneme yapması gerekiyor.

Embriyo neden donduruluyor?

Dondurulmuş embriyo transferi zorlu ve masraflı olan tüp bebek sürecini daha da çetin hale getirmemek için geliştirilmiş. Başarıyla döllenen embriyolardan bir ya da ikisi anne rahmine yerleştiriliyor demiştik. Kalan embriyolar sonraki denemeler için dondurularak saklanıyor. Önce tabii annenin ve babanın onayı alınıyor. Buna onay verip vermemek sizin elinizde ama bir aksilik olması durumunda sizin için kurtarıcı olacaklarını hatırlatalım.

Hangi durumlarda kullanılır?

Dondurulmuş embriyoların amacı tüp bebekle çocuk sahibi olmanızı sağlamak. Ama bunu yaptırmak istemenizin başka nedenleri de olabilir.

Yumurtalıklarınıza zarar verecek Radyoterapi, kemoterapi ya da ameliyat geçirmeden önce kendinizi dondurulmuş embriyolar ile garantiye alabilirsiniz. Tüm tedaviniz bitince dondurulmuş embriyo transferiyle çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu konuyu doktorunuzla ayrıntılı konuşmalısınız. Çünkü geçireceğiniz müdahalelerin rahminize zarar vermemiş olması gerekir. Yoksa embriyolar işlevsiz kalabilir.

Ülkemizde donörden yumurta ve embriyo almak yasak.

Nasıl kullanılıyor?

Dondurulmuş embriyolar çözülüyor, rahminize yerleştiriliyor. Daha sonra hamile kalmanız için bekleniyor. Her şey yolunda giderse dondurulmuş embriyolarla hamile kalabiliyorsunuz. Ama dondurulmuş embriyolarla hamile kalma şansınız taze embriyolara oranla daha az. Diğer bir deyişle ilk denemede tüp bebek daha başarılı.

Tüp bebek yöntemini deneyen 37 yaşın altındaki kadınların 4’te biri dondurulmuş embriyolarla hamile kalıyor.

Sadece embriyo mu donduruluyor?

Hayır. Yumurtalar da gelecekte kullanılmak için dondurulabiliyor. Yöntem aynı. Ama yumurtaları dondurmak embriyoları dondurmaktan daha zor.

Dondurularak saklanan bir diğer madde sperm.  Bir solüsyonun içerisinde saklanıyorlar. Kullanılmak istendiğinde çıkarılıyorlar. Yapılan araştırmalara göre eski hareketliliklerinden bir şey kaybetmiyorlar.

Dondurulmuş embriyo riskli mi?

Kulağa korkutucu gelebilir. Düşünsenize, laboratuvar ortamında yumurtanız dölleniyor. Bir de üstüne donduruluyor. Sonra siz onu istediğiniz zaman kullanıyorsunuz. Ardından da gayet normal etten kemikten bir bebeğe sahip oluyorsunuz.

Bu durumda aklınıza bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişeler düşmesi normal. Ama dondurulmuş embriyo ile normal embriyo arasında hiçbir fark yok. İçiniz rahat olsun. Çocuğunuz diğer çocuklar gibi sağlıklı doğacak. Dondurulduğu için bir sorun yaşamayacak.

Dondurulmuş embriyolar beş yıl boyunca saklanabiliyor. Bu demek oluyor ki, beş yıl boyunca bebeğiniz sağlıklı bir şekilde orada bekliyor; siz istediğiniz zaman tedaviye başlıyorsunuz. Örneğin tüp bebek yöntemiyle hamile kalıp sağlıklı bir çocuk doğurmuş olabilirsiniz. O beş yaşına geldiğinde kardeş isterse dondurulmuş embriyolarınızdan kullanmanızın hiçbir sakıncası yok. Yani dondurulmuş embriyolar illa ki tüp bebek yönteminin başarısız olduğu zamanlarda kullanılacak diye bir şey yok.