Dondurma baş ağrısı yapar mı?

Anneniz “yavaş ye çocuğum” diyorsa bir bildiği var. Hızla aşırı soğuk yemek kısa süreli baş ağrısı yapıyor.

Kansere çare aranırken dondurma ağrısı tuhaf gelebilir ama durun. Dondurma ağrısı başka gizemleri çözebilir. Dondurma ağrısı çekenler bunu ilk soğuk lokmayı izleyen yaklaşık 30 saniyeli şiddetli baş ağrısı olarak tanımlıyor.

baş ağrısıBiraz ağrı çekmeye değer.

Literatüre Sphenopalatine Ganglioneuralgia diye geçen bu sorundan en çok etkilenenler Migren hastaları. Bilimciler dondurma ağrısının birdenbire aşırı soğuğa maruz kalan üst damakta hızla genişleyen damarlarla açıklanabileceği görüşünde.

Dondurma ağrısı neyle ilişkili?

Sonuçları 2012’de San Diego’da düzenlenen Experimental Biology Deneysel Biyoloji konferansında paylaşılan yeni bir araştırma dondurma ağrısını beyne giden ana arterlerden birinde gözlemlenen kan akışındaki ani hacimsel artışla ilişkilendiriyor. Bu artışla dondurma ağrısı beyne saplanıyor.

Bilimciler dondurma araştırması için 13 sağlıklı gönüllüyle çalışmış. Denekler buzlu su içmişler. Bu sırada üst damaklarına hafifçe de bastırılarak dondurma ağrısının ortaya çıkması garantiye alınmış. Deneklerin buzlu ve ılık suya verdikleri tepkiler kaydedilmiş.

Dondurma ağrısının gelişini hisseden denekler ellerini kaldırarak araştırmacılara haber vermişler. Ağrı geçince de aynı hareketi yapmışlar. Dikkatle karşılaştırılan sonuçlara göre dondurma ağrısının sorumlusu: Anterior Serebral Arter.
Üşüyen beyinde ne olur?

Bilimcilere göre dondurma ağrısı doğal savunma mekanizmasının parçalarından. Beyin en önemli organ. Sürekli çalışması gerek. Sıcaklık değişimlerine duyarlı. 

baş ağrısıDondurma ağrısı kısa süren ancak etkili bir ağrı.

Damarların genişlemesiyle beyin ideal çalışma sıcaklığını koruyor.

Kafatası sınırları belli bir yapı. Beyne taşınan kan hacmindeki ani artış kafatası içinde basıncı arttırarak ağrı başlatabilir. Migren ve benzeri ağrıların kökeninde bu olgunun bulunması muhtemel.

Migren gibi ağrıların bedende başlattığı değişimlerin laboratuvar şartlarında gözlenmesi güç. Migrenin ne zaman başlayacağı hiç belli olmaz. Migrende ağrı gelişimini etkileyen psikolojik bileşenleri hesaba katmak zor. Dondurma ağrısını araştırmak migrene oranla çok daha kolay. 

Dondurma ağrısına odaklanan araştırmanın sonuçları çok daha etkili ağrı kesicilerin geliştirilmesini sağlayabilir.