Doktorum hipnoz işe yarıyor mu?

İnsan bilinçaltının etkisinde. Hipnoz bu dünyanın anahtarı.

Hipnoz bir tür yapay uyku. Zihnin uykuyla uyanıklık arası hali denilebilir. Hipnozdaki kişi geçici olarak hipnozu yapana odaklanıyor. Böylece sorunları hakkında fark etmediği gerçeklerle yüzleşiyor.

hipnoz Pratik hipnoz: Kıza bakma. Saate bak.   

Hipnoz bilinçaltıyla ilişkili. Gizemli. Bir o kadar da tartışmalı. Çoğu insan hipnozdan korkuyor. Başkalarının bilmesini istemediğimiz taraflarımızın ortalığa dökülmesi olasılığı bile yeterince endişe verici.  Oysa bu bilgi yanlış. 

Hipnoz kontrol kaybı anlamına gelmiyor. İstemediğiniz şeyi yapmak ya da söylemek zorunda değilsiniz. Aksine bilmediğinizi düşündüğünüz şeyler açığa çıkabilir. Hipnozun asıl amacı da bu. Sorunların nedenini ortaya çıkarmak. Telkin yoluyla tedaviye katkıda bulunmak.  

Hipnoz ne işe yarıyor?

Hipnoz önerilere ve tartışmaya açık olmayı sağlıyor. Psikoterapide yardımcı yöntem olarak kullanılıyor. Hipnozun tedavi yöntemi olarak tercih edildiği sorunlara bakalım:

Fobiler

Kaygı

Depresyon

Stres

Travma sonrası anksiyete

Zararlı alışkanlıklar (sigara, alkol, uyuşturucu, aşırı yeme vb.)

Ağrı 

Hipnoz kimlere uygulanıyor?

Hipnoz işe yarama olasılığına göre kullanılabilir. Bu ne demek? Öncelikle doğru tanı şart. Bilgilendirme önemli. Çünkü hasta hipnoz altına girmeyi istemezse hangi yöntem denenirse denensin işe yaramaz. Özet: Biz istemedikçe kimse bizi hipnotize edemez. 

Kişilik Bozukluğu olanlara hipnoz uygulamak yanlış. Özellikle paranoya ve şizofreni gibi sorunlara sahip olanlarda odaklanma güçlüğü ve telkinlerin algılanması gibi problemler oluşabilir.

Hipnozun zararı var mı?

Hipnozda kişi çevreyle iletişimini korur. Verilen telkinleri yargılar. Gerçekten istediği, kendine yararlı olacağını düşündüğü şeyleri yapar. Hipnozdan çıktığında yaptığı, söylediği, konuştuğu her şeyi hatırlar. 

Hipnoz öncesi uygulanacak telkinlerin sınırları belirlenir. Dışına çıkılmaz. Farklı konular açılırsa kişi hipnozdan çıkar. Bu durumda hipnoz tıpkı Rüya gördüğümüzün farkına varmaya benziyor.