Doktora Sorun

2012 tarihinde faaliyete geçen sitemizde doktorlara sorulan sorulara jet hızında yanıtlar ulaştırıyoruz. Türkiye’nin en hızlı soru cevap platformu olan CevapSepeti.com’da doktora soru sormak çok kolay! Lütfen sorunuzu görmeden önce aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyun:

Neden CevapSepeti.com?

Konu sağlık olunca hepimiz anında danışabileceği bir Doktor tanıdığı olmasını istiyor. Bazı durumlarda hastaneye gitmektense çevremizdeki arkadaşlarımıza, akrabalarımıza veya onların tanıdıklarına ulaşmayı tercih ediyoruz. Özellikle çalışan kesim için zaman bulup, bir doktora gitmek büyük dert oluyor. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bir yerden bir yere gitmek hepimiz için ciddi sıkıntı olmaya başladı.

Türkiye’de internet kullanımının çok süratli bir oranda artmasıyla beraber, doktorlara online soru sorabileceğiniz platformlarda oluşmaya başlamıştır. Her websayfasının kendisine göre farklı amaçları ve misyonları var. CevapSepeti.com’un misyonu soru soran müşterilerimize en hızlı şekilde cevap ulaştırmaktır.

İnternet’de Soru Soranların Beklentileri

Doktora internet üzerinden soru sormak bir muhayeneye gitmenin hiç bir zaman yerini alamaz. Teknoloji kullanımı arttıkça genç nesil her şeyi internet üzerinden çözmeye çalışıyor ve asosyalleşme de ister istemez artıyor. Fakat şunu da unutmamak lazım ki internet Türkiye’ye gelmeden önce de doktora gitmeye utanan veya korkan bir çok insan vardı. Her sorun için de doktora gitmek pek akıl karı olmuyor. Cevapsepeti.com gibi online platformlara soru soran kişiler, bunu daha çok bir danışmanlık hizmeti olarak görmelidirler. Çünkü online olarak hastayı tedavi etmek ne mümkündür ne de yasaldır.

Doktor Sorulara Nasıl Cevaplar Vermelidir?

Doktorların verdiği cevaplar çözüme yönelik olmalı ama tedavi vaad etmemelidir. Örneğin, “bir Aspirin alın birşeyiniz kalmaz” veya “şu antibiyotiği kullanmaya başlayın” gibi ibareler çok sakıncalıdır. Yurtdışında bile online olarak reçete verebilen site sayısı çok kısıtlıdır ve bunlar ciddi denetim altındadır. Sorulan sorulara da “Muhayaneme gelin” veya “Size randevu vereyim” gibi cevaplar vermek pek etik değildir ve tamamen reklama girmektedir. Bu tür amaçları olan kişileri CevapSepeti.com’a uzman olarak almıyoruz.

Doktora Kanunen Uygulanan Reklam Yasağı

Doktorların uyması gereken yasal sorumluluklar vardır. Alttaki alıntıya dikkatinizi çekmek isteriz:

Hekimlerin reklâm kurallarına bağlı kalmak koşulu ile kendi sayfalarını oluşturabilecekleri kabul edilmektedir. Ancak uygulamada kimi hekimlerin web siteleri üzerinden bir eczaneye yönlendirme yaptıkları ya da bir ilaç firması sponsorluğunda web siteler oluşturdukları görülmektedir. Hekimin kendi kaynakları ile bu tarz tıbbi bir ürünün reklamına girişmesi kanuna aykırıdır.

Hekimlerin web siteleri üzerinden link vermeleri, banner kullanmaları, googleda üst sıralarda çıkma işlemleri gibi yolları kullanarak reklam yapmaları da yasak kapsamında değerlendirilmektedir — kurumsalhaberler.com

Sorulan Soruların Google Tarafından İndekslenmesi

Bir çok websayfasında olduğu gibi CevapSepeti.com’da da doktora sorduğunuz soru Google tarafından indekslenmektedir. Bazı soruların içeriğinden dolayı soru sahipleri kendi sorularını arama sonuçlarında görmekten pek de memnun olmamaktadır. Özellikle CevapSepeti.com olarak sorunun içerisine müşterilerimizin adlarını ve soyadlarını yazmamalarını talep ediyoruz.

Üyelik isteyen diğer siteleri kullanıyorsanız ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa lütfen gerçek kimliğinizle kayıt olmayın. Fakat, artık bir çok web sayfası Facebook ile bağlantı yapabildiği için kayıt işlemini kolaylaştırmış durumdadır. FB Connect adı verilen bu teknoloji sayesinde adınız, soyadınız ve başka bilgileriniz otomatik olarak platformların veri tabanına kaydedilmektedir. Facebook’da insanlar genellikle gerçek adlarını ve soyadlarını kullandığı için arama sonuçlarında kendi isimlerini görmeleri gayet doğaldır.

CevapSepeti.com’daki Bir Doktora Soru Sordum Ama Başka Bir Hekim Cevapladı

Diğer Doktor Siteleri ile CevapSepeti.com’un kullandığı teknoloji farklıdır. Diğer sitelerin amacı süratli hizmet vermek değildir, bu yüzden sorduğunuz soru otomatik olarak seçtiğiniz doktora gider. CevapSepeti.com’da ise soru bir moderatör tarafından müsait olan hekime aktarılır. Bu sayede soruya verilecek zaman azaltıldır ve müşteri cevabını almak için uzun bir zaman beklemek zorunda kalmaz. CevapSepeti.com’dan daha popüler olan yurtdışındaki sitelerde ise doktorlar sürekli online olduklardan dolayı soruyu kapmak için yarışırlar.

** Bu hizmet kaldırılmıştır.