Doktor Siteleri Ne İş Yapıyor ?

Günümüzde zaman çok kısıtlı. İş hayatı, trafik derken kendimize ve sağlık sorunlarımıza gerektiği kadar ilgi gösteremiyoruz. Hatta bazen göz ardı ediyoruz. Böyle olunca küçük bir müdahaleyle hemen çözümlenebilecek sorunlar zamanla çok daha ciddi bir hal alıyor.

Bunun bir başka nedeni de sağlık kurumlarındaki uzun sıralar. Bir doktorla görüşmek için hastanelerden randevu almak bile kimi zaman zor. Üzerine bir de uzun sıralar beklemek, zaten kısıtlı olan zamanın iyice azalması anlamına geliyor. Özel sağlık kuruluşlarına gittiğimizde karşımıza çıkan faturalar dudak uçuklatan cinsten. Dolayısıyla bu olasılık da baştan eleniyor.

Zaman kısıtlı demiştik. Doğru doktoru bulmak bir o kadar zor. Özellikle ciddi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda en iyi doktoru en kısa sürede bulmak gerekiyor. Peki alanında uzman doktorları nereden bulabiliriz? Kulaktan dolma tavsiyelere uyup hastane hastane gezmek yerine çok daha pratik ve doğru hareket etmeliyiz.

Doktor Siteleri Ne Yapıyor ?

Bu noktada karşımıza online doktor siteleri çıkıyor. Tüm bu olumsuzlukları kendisine çıkış noktası alan bu doktor siteleri insanların en büyük sorunlarına en kısa zamanda çözümler üretiyor. Geniş doktor listesiyle hangi doktora, nereden ve en kısa zamanda ulaşabileceğinizi size sunuyor. Ayrıca kafanızdaki soru işaretlerini yok etmek için doktora direkt olarak sorular sorabilme imkanı sağlıyor.

Doktor sitelerinin artıları bununla da kalmıyor. Aynı zamanda doktorların çeşitli hastalıklarla ilgili yazılarına ulaşma imkanı da veriyor. Doktor sitelerinin bünyesindeki tüm doktorların yazıları bu şekilde birleşerek çok ciddi bir bilgi birikimi oluşturuyor. Bu şekilde ihtiyacı olan kişiler doktor sitelerinin bu arşivlerinden dilediğince faydalanabiliyor. Yeterli görmediği durumlarda direkt olarak doktor sitelerinin bünyesindeki diğer doktorlara veya yazının yazarı olan doktora sorular sorabiliyor.

Anlık acil durumlarda da doktor siteleri işe yarıyor. Acil bir durumda bu doktorlara danışmak mümkün. Doktor sitelerinde günün 24 saati online doktorlar oluyor. Bilgisayardan veya cep telefonundan doktora ulaşmak harika değil mi? Bu doktorlar günün her saatinde doktor sitelerine gelen acil soruları yanıtlıyor. Aklınıza yatarsa muayenehanesine de gidebilirsiniz. Orası size kalmış.

Doktor siteleri yalnızca hastalıklarla ilgili bilgi barındırmıyor. Aynı zamanda sağlığı korumanın yollarını ve sağlıklı yaşamın ipuçlarını bize sunuyor. Sağlıklı yaşam, egzersiz ve beslenme alanında bilgiler aktarıyor. Bu durum doktor sitelerinin bir diğer artısı. Çünkü yine kulaktan dolma bilgiler yerine direkt olarak doktor sitelerindeki doktorlardan doğru bilgi alabilme imkanı sağlıyor.

Tedavi Edebilir Mi ?

Bazı hastalıklar başka hastalıklarla benzer belirtileri gösterdiğinden tanı koymak zor olabilir. Doktor sitelerinin bir avantajı da hangi hastalıktan mustarip olduğunu tam olarak bilemeyen kişilere yol göstermesi. Doktorlar sitesindeki doktorlara yaşadığınız şeyleri ve rahatsızlıklarınızı hiç çekinmeden, tüm ayrıntılarıyla aktarabiliyorsunuz. Doktorlar sizin belirtilerinizi ve rahatsızlıklarınızı değerlendirip görüşlerini paylaşıyor. Hangi departmanda tedavi görmek gerektiğini söylüyor. Gereken uyarılarda ve tavsiyelerde bulunabiliyor. Ancak şunu da unutmamanız lazım ki doktorlar bu tür sitelerde tedavi önerisinde bulunamaz çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından bu durum yasaklanmıştır. Bunu vaad eden sitelerden uzak durmanız gereklidir.

Danışmanlık Hizmeti

Diyelim ki bir ürolog arıyorsunuz ancak hangi doktora gitmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bu noktada da doktor siteleri yardımınıza koşuyor. Kendi bünyesindeki doktorları size sunuyor. Hangi ilde veya semtte oturduğunuza bağlı olarak size doktor seçenekleri sunuyor. Dilerseniz farklı kriterlere göre arama yapabiliyorsunuz. Örneğin doktor sitelerindeki doçent doktorları arayabiliyorsunuz.  Doktorların aldığı eğitimleri ve özgeçmişlerini görebiliyorsunuz. Yine buradan doktor sitelerindeki doktorların adreslerine ulaşıyorsunuz. İletişimi sağlayamazsanız doktor siteleri sizi doktorla görüştürme işini de hallediyor. Sizin adınıza doktordan randevu alıyor.

Doktor sitelerinden yaptığınız araştırma sonucu doktorunuzu buldunuz ve tedavi oldunuz diyelim. Yine bu doktora dair yorumlarınızı doktor sitelerinde paylaşabiliyorsunuz.  Bu şekilde hem doktor seçme aşamasındakilere yol gösteriyorsunuz, hem de doktor sitelerindeki doktorların doğru tanıtımına katkı sağlıyorsunuz. Doktor siteleri doğru doktora ulaşmanın etkili yollarından.