Doğuştan Sünnet Nedir ?

İdrar çıkışı penisin ucundan değil de biraz alt kısmından oluyorsa buna hipospadias deniyor. Hipospadias halk dilinde doğuştan sünnet ya da peygamber sünneti olarak biliniyor.

Doğuştan gelen bir sorun. Bebeğiniz hipospadiasla doğmuşsa Stres hissetmeniz normal. Ama içiniz rahat olsun. Bu çok sık rastlanan bir sorun. Ayrıca büyük problemlere de yol açmıyor. Ameliyat ile düzeltilebiliyor. Büyüdüğü zaman normal cinsel hayatını engelleyecek hiçbir problem doğurmuyor.

Belirtiler

Hipospadiasta idrar çıkışı penisin altında oluyor. Çoğu durumda bu penis ucuna çok yakın bir nokta oluyor. Çok nadiren penis kökünde ya da testis torbasında olabiliyor. Diğer belirtiler:

•    Peniste aşağı doğru eğim
•    Penisin başlıklı görüntüsü (daha çok sünnet derisinden kaynaklanıyor)
•    İdrar yaparken anormal sıçramalar

Nedenler

Hipospadias doğuştan gelen bir sorun. Nedeni kesin olarak bilinmiyor. Ama bazı durumlarda kalıtsal.
Fetüs büyürken hormonlar idrar yolu ve sünnet derisinin oluşumuna yardım ediyor. Hormonların bu hareketinde sorun çıktığı zaman hipospadias oluşuyor.

Riskler

Ailesinde hipospadias görülmüş bebeklerde hipospadias olma riski var.

Annenin yaşı büyükse ya da Tüp bebek yöntemi denendiyse de risk olduğuna dair araştırmalar var. Tüp bebekle hipospadias arasında bilimsel bir bağlantı olduğu henüz kanıtlanmış bir şey değil. Yani tüp bebeğiniz doğuştan sünnetli olacak diye bir şey yok.

Hipospadias düzeltilmezse çocuğun tuvalet alışkanlığında sorunlar doğurabilir. Büyüdüğü zaman ise ereksiyon sorununa kadar gidebilir.

Tedavi

Tedavi yolu ameliyat. İdrar çıkışı doğru yere kaydırılabiliyor. Bunun yanında bir de penis gövdesini düzleştirmek gerekebilir.

Ameliyat sırasında olanlar: Hipospadias ameliyatını çocuk üroloğu yapıyor. Ameliyat 90 dakika ile 3 saat arasında sürüyor. Çocuğunuz bu sırada genel anestezide oluyor. Yani hiç acı hissetmiyor. Nadiren birden fazla ameliyat gerekebiliyor.

Ameliyat yaşı:  Ne kadar erken o kadar iyi. 4 aylık ile 12 aylık arası ideal. Ama bazen ileriki yaşlarda hatta yetişkinlikte yapılabiliyor. Bebeklerin öncesinde sünnet olmaları gerekmiyor. Çünkü sünnet derisi hipospadias ameliyatında gerekli olabiliyor.

Ameliyatın zorlukları: Genellikle hiçbir problem çıkmaz. Penis normal bir görünüme kavuşur. Ama risk yok değil. Nadiren de olsa ameliyat sonrası penis altında yeniden kendi kendine idrar çıkışı açılabilir. Bu idrar sızıntısına neden olacağı için ikinci bir ameliyat gerektirir.

Ne yapmalıyım?

Oğlunuzun hipospadias olduğunu öğrenmek sizin için hem zor hem de korkutucu olabilir. Doktora aklınıza takılan her soruyu sormaktan çekinmeyin. Ayrıca iyi yönünden bakın. Hipospadias ameliyatı neredeyse her vakada iyi geçiyor. Bebeğiniz de henüz çok küçük olduğu için bu süreci hatırlamayacak bile.