Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum) Nedir ?

Doğum Sonrası Depresyon (DSD), doğum yaptıktan sonra pek çok kadının başına gelebilen, bir dizi fiziksel ve duygusal değişiklikle tanımlanan bir durumdur. DSD ilaçla ve rehberlik hizmetinin sunulmasıyla tedavi edilebilir. DSD’niz olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuzla görüşün.

Doğum yaptıktan sonra kadınların başına gelebilen üç tip DSD vardır:

1. “Annelik hüznü” (baby blues) olarak adlandırılan durum pek çok kadında çocuk doğduktan hemen sonraki birkaç gün içerisinde ortaya çıkar. Yeni bir anne ani duygu durum değişiklikleri yaşayabilir; kendini çok mutlu hissederken, sonrasında çok üzgün ya da sinirli olabilir. Sebepsiz yere ağlayabilir ve kendini sabırsız, huzursuz, asabi, endişeli, yalnız ve üzgün hissedebilir. Annelik hüznü sadece birkaç saat de sürebilir, doğumdan sonra bir ila iki hafta da. Annelik hüznünde her zaman bir sağlık uzmanının tedavisine gerek yoktur. Genellikle yeni annelerin olduğu bir destek grubuna katılmak ya da başka annelerle konuşmanın faydası olur.

2. Doğum sonrası depresyon (DSD) doğumdan sonraki birkaç gün veya aylar boyunca sürebilir. DSD, sadece ilk çocuktan sonra değil, herhangi bir çocuğun doğumundan sonra da görülebilir. Doğum yapan kadın üzüntü, umutsuzluk, endişe, asabiyet gibi annelik hüznüne benzer duygulara sahip olabilir, fakat bu duyguları, annelik hüznünde olduğundan çok daha güçlü bir şekilde hisseder. DSD genellikle kadının her gün yapması gereken şeyleri yapmaktan alıkoyar. Kadının işlev görme yetisi etkilenmişse, bu kesinlikle, hemen bir sağlık uzmanını görmesi gerektiğinin bir işaretidir. Eğer DSD için tedavi alınmazsa, semptomlar kötüye gidebilir ve bir yıl kadar uzun bir süre boyunca devam edebilir. DSD ciddi bir durum olsa da, ilaç ve rehberlik hizmeti sunulmasıyla tedavi edilebilir.

3. Doğum sonrası psikoz ise yeni anneleri etkileyebilen çok ciddi bir ruh hastalığıdır. Bu hastalık hızlı bir şekilde, genellikle doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkabilir. Kadınlar, psikotik depresyon geçirebilirler, böylesi bir durumda depresyon, kişinin gerçeklikle bağını koparmasına, işitsel halüsinasyonlara, (gerçekte olmayan şeyleri duyma, örneğin bir kişinin konuşması gibi) ve sanrılara (bazı şeyleri gerçekte olduğundan farklı şekilde görmeye) neden olur. Görsel halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme) daha nadirdir. Diğer semptomlar arasında insomnia (uyuyamama), ajite (huzursuz) ve öfkeli olma, garip duygu ve düşüncelere sahip olmanın yanı sıra intihara veya öldürmeye yönelik düşünceler yer alır. Doğum sonrası psikozu olan kadınların acilen tedaviye ihtiyaçları vardır ve neredeyse her zaman ilaç kullanmayı gerektirir. Bazen bu durumdan muzdarip kadınlar, kendilerine veya bebekleri dahil olmak üzere başkalarına zarar verme riski taşıdıkları için hastaneye yatırılırlar.