Doğum Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır ?

Hamilelikte sağlığınızı korumanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz. Doğum da en az hamilelik kadar özen istiyor. Ama doğumla da bitmiyor. Doğum sonrası bakım da sağlığınız açısından çok önemli. Tabii en az bebeğinizin bakımı kadar sizinki de özen istiyor. Çünkü siz de çok zorlu bir süreci geride bıraktınız ve bünyeniz zayıf düştü. Bakalım yeni anneler ne gibi zorluklarla karşılaşıyor ve doğum sonrası bakım nasıl yapılmalı.

Vajinal acı

Özellikle doğum sırasında vajina ile anüs arasındaki bölgede kesik açılması gerektiyse birkaç hafta vajinal acı hissedebilirsiniz. Bu sırada doğum sonrası bakımınızı iyi yapmalısınız. Yaranızın üzerine soğuk kompres yaparak acıyı hafifletebilirsiniz. Tuvalete çıktığınız sırada acının artmaması için idrar yaparken bir yandan yaranızın üzerine ılık su dökebilirsiniz. Ayrıca dışkı sırasında da yaralı bölgeye temiz bir pamuk koyarak Mikrop kapmamasını sağlayabilirsiniz. Doğum sonrası bakım içinde vajinal bakım en önemli olanlardan biri. Her tuvaletten sonra yarayı temiz suyla yıkamayı unutmayın. Ayrıca canınızın acımaması için bir yastığın üzerine oturabilirsiniz. Yaranızdaki acı zamanla iyileşecektir. Ama bir süre sonra yaranın acısı azalmak yerine artıyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hamile kadın

Vajinal akıntı

Doğum sonrasında birkaç hafta boyunca vajinal akıntı olması normal. İlk birkaç gün açık kırmızı kanamalar halinde görülebilir. Hatta yatıyorsanız ayağa kalktığınız anda akıntıyı hissedebilirsiniz. Ama zamanla akıntı da kırmızıdan pembeye ve kahverengiye dönüşüp birkaç hafta içinde yok olacaktır. Doğum sonrası bakımınızı gerçekleştirirken tampon kullanmamasınız. Çünkü bu enfeksiyona neden olabilir. Onun yerine akıntı geçene kadar hijyenik ped kullanabilirsiniz. Kırmızı alarm durumlarını bilmenizde de fayda var:

Yatıyor olsanız bile pedi her saat başı değiştirmeniz gerekiyorsa

Akıntı ağır bir kokuya sahipse

Büyük kan pıhtıları görüyorsanız

Ateşiniz yükseldiyse 

Bu durumlardan bir ya da birkaçıyla karşı karşıyaysanız mutlaka en kısa sürede doktorunuza görünmelisiniz.

Kasılmalar

Doğum sonrasında da halen kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bunlar adet dönemi kramplarını andırır. Ama ateşiniz çıkıyorsa ve karın bölgeniz dokunmaya karşı bile hassasiyet gösteriyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz. 

İdrar sorunları

Doğum sonrası bakımın en büyük kısmı vajina ile ilgili demiştik. İdrar yaparken sorun yaşamak da ilk birkaç hafta için normal. Ama tuvalete gitmenize rağmen mesanenizin boşaldığını hissedemiyorsanız ya da sürekli aşırı şekilde tuvaletiniz geliyorsa bu anormal bir durum olduğunu gösteriyor olabilir. Öksürürken ya da gülerken idrar kaçırmaksa normal karşılanan bir durum, bu yaklaşık 3 ay içerisinde kendi kendine iyileşiyor. Siz de bunları yok etmek için doğum sonrası bakımınıza Kegel egzersizlerini ekleyebilirsiniz. 

Göğüs ağrıları ve süt

Doğumdan hemen birkaç gün sora göğüsleriniz ağrımaya ve büyümeye başlar. Buna angorjman denir. Göğüslerinizdeki acıyı hafifletmek için ara ara buz kompresleri uygulayabilirsiniz. Doktorunuza danışarak ağrı kesiciler de içebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi doğru emzirdiğinizden de emin olun. Sütünüz akıyorsa göğüs pedleri kullanarak kıyafetlerinizin ıslanamamasını sağlayabilirsiniz. 

Hemoroit

Doğum sonrası bakımın bir kısmını da anal bölge bakımı oluşturuyor. Doğum sırasındaki zorlanmalar sonucunda bazı anneler hemoroitle karşılaşabiliyor. Acıyı hafifletmek için anal bölgeyi ılık suyla yıkayabilirsiniz. Böylece damarlar genişleyecek ve siz rahatlayacaksınız. Ayrıca bu konuyu doktorunuza danışırsanız size uygun bir hemoroit kremi önerecektir. 

Annelerin doğum sonrası karşılaştığı problemlerden biri de dışkı sorunları. Özellikle kabız en sık karşılaşılan sorun. Bunu yok etmek için yapabilecekleriniz var. Bol bol su içmeli, lifli meyve ve sebzeler yemelisiniz. 

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız için ne kadar heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Onun bakımını çok önemsediğinizi de biliyoruz. Ama bu sırada kendi doğum sonrası bakımınızı da ihmal etmemelisiniz.