Doğum Sancısı Nasıl Dindirilir ?

Kadınların çoğu doğum yaparken çektikleri sancılar ve acı için yardıma ihtiyaç duyar. Merak etmeyin yapılabilecek birçok şey var. Ancak genel olarak bakıldığında doğum sancısını dindirmenin iki ana yöntemi var: doğum sancısıyla başa çıkmayı kolaylaştıran ilaçlar ve tıbbi olmayan yöntemler.

Sancının dindirilmesine yardımcı olan ilaçlar genellikle solunum yoluyla ağız ve burundan ya da enjeksiyon yoluyla damardan verilir. Bir diğer seçenek ise omurilik yakınlarından yapılan bir enjeksiyonla epidural adı verilen yöntem. Bu yöntem vücudun belden aşağı olan kısmını uyuşturuyor böylece acı hissetmiyorsunuz.

Diğer teknikler ağrı kesici ya da uyuşturucu yöntemler içermiyor ve son zamanlarda epey revaçta. Suda doğum, Akupunktur, rahatlama teknikleri, masaj bunlardan birkaçı.

Elbette hangi yöntemin işe yarayıp yaramadığına dair birçok tartışma var. Yöntemin işe yaramasının yanında anne ve bebek için güvenli olması da önemli. Bu konuda yapılan bir araştırmanın sonuçları seçenekleri değerlendirmekte ve seçim yapmakta yardımcı olacak.

Araştırmalara göre

Epidural ve genel anestezi doğum sancılarını dindirmede baş sırada bulunan yöntemlerden. Bu yöntemlerin işe yarama ihtimali diğer yöntemlere göre daha yüksek. Ancak tam anlamıyla mükemmel olabilmeleri için yan etkiye neden olmamaları gerekli. Maalesef bu yöntemler bazı yan etkilere sahip. Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi genel anestezinin en yaygın görülen yan etkilerinden. Epiduralde ise yüksek ateş, tansiyon düşüklüğü ve planlanmamış sezaryen ameliyatı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Ancak korkmayın, beklenmeyen sezaryen ameliyatı çok yaygın olarak görülen bir yan etki değil.

Araştırmalara göre suda doğum, rahatlama teknikleri, akupunktur, masaj doğum sancılarıyla baş etmede çok da yardımcı olmuyor. Ancak yan etkileri neredeyse yok denecek kadar az. Acının daha az hissedilmesine yardımcı oluyorlar. Ancak kesin bir yargıya varabilmek için daha fazla araştırmaya ve kanıta ihtiyaç var.

Hipnoz, biyofeedback, Aromaterapi gibi yöntemlerin doğum sancısını dindirmede etkili olduğuna dair çok az kanıt var. Bu yüzden bu yöntemlerin doğum sancılarını dindirmede yöntem olarak kullanılması çok da mantıklı görünmüyor.

Araştırma güvenilir mi ?

Yapılan bu araştırma geniş çaplı bir araştırma. Rastgele seçilen hamile kadınlar üzerinde yapılan bu araştırma en çok işe yarayan yöntemleri belirlemek konusunda başarılı denebilir. Hangi yöntemin etkili ve güvenli olduğunu bulmak için birçok yöntem kendi arasında karşılaştırmaya tabi tutulmuş.

Tıbbi olmayan birçok yöntem anne ve bebek için güvenli görülüyor. Ancak işe yarayıp yaramadıkları henüz muğlak. Bu muğlaklığın nedeni kanıtların yeterli olmaması. Lokal ya da genel anestezi yöntemlerinin işe yaradığına dair güçlü kanıtlar var ancak onların da yan etkileri çok fazla. Doğum yaptığınız sırada asıl önemli olan doğum sırasında yanınızda bulunan ve size yardımcı olan sağlık personeline, ebeye ihtiyaçlarınızı söyleyebilmeniz, onlarla durumunuzu paylaşabilmeniz, isteklerinizi söyleyebilmeniz. Daha sonra iş sizin ve bebeğinizin güvenliğine geliyor. Bu aşamada da ebenin size yardımcı olması şart.

Doğum birçok açıdan hayatınızı değiştirecek bir tecrübe. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bazıları için doğum sancıları kabus olabilir. Doğum sancılarını dindirmenin ise birçok yöntemi var. Genel anestezi annenin tamamen baygın olabildiği doğumlarda kullanılabiliyor. Lokal anestezi yöntemlerinden en çok bilineni ise epidural. En çok tercih ve tavsiye edilen yöntem olarak sayılabilir. Omurilik yakınlarında bir yere enjekte edilen uyuşturucu ilaç yardımıyla belden aşağısı uyuşuyor ve beyne mesaj gitmesi engelleniyor. Böylece uyanık olmanıza rağmen acı ya da ağrı hissetmiyorsunuz. Bunun dışında medikal olmayan yöntemler kullanılabiliyor. Doğum sancılarını dindirmenin yolu ile ilgili merak ettiklerinizi uzman doktorlarımıza sorabilir, durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.