Doğum Riskleri Nelerdir ?

Hamilelik ve doğum ebeveynlerin en heyecanlı dönemlerinden. En çok istenense hiçbir sorun yaşamadan tüm hamilelik ve Doğum Aşamalarını atlatabilmek. Ama bazı durumlarda doğum maalesef riskleri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden bu riskleri de yakından tanımakta fayda var. En sık karşılaşılan doğum risklerinin neler olduğuna bakalım.  

Erken doğum

Doğum risklerinin başında erken doğum geliyor. Öncelikle içinizi rahatlatalım: erken doğum doğru müdahale edildiği sürece anneye de bebeğe de hiçbir zarar vermeden atlatılabiliyor. Ama yine de erken doğumun en büyük riski bebeğe. Çünkü henüz yeterli miktarda gelişmediği için nefes almakta zorlanabilir ya da bazı başka bedensel sorunlar ortaya çıkabilir. Normal bir doğum 38 –  40 hafta arasında gerçekleşiyor. Eğer 37. haftadan önce doğum gerçekleşmişse buna erken doğum deniyor. 

Geç doğum

Erken doğumun tam tersine, beklenen süre aralığında doğum başlamamışsa buna geç doğum deniyor. Geç doğumda enfeksiyon oluşumu, amniyotik kese yırtılması gibi riskler oluşabiliyor. 

Doğum anormalileri

Doğum sırasında bebeğin önce kafasının dışarı çıkması normal doğumun altın kurallarından. Ama doğum risklerinden biri de bebeğin vücudunun daha farklı şekillerde bulunması. Normal şartlar altında doğumdan birkaç gün önce bebeğin kafası doğum kanalına doğru ilerler ve bebek doğuma hazır hale gelir. Hatta bu sırada anne daha rahat nefes alır çünkü bebek artık akciğerlere çok baskı yapmaz. Kafa, bebeğin en büyük ve en az esneyebilen organı olduğu için onun ilk önce çıkarılması bebek açısından en sağlıklı olandır. 

Günümüzde doğum sırasında karşılaşılan anormaliler olabildiğince aza indirildi. Çünkü doğumdan kısa süre önce ultrasonla bebeğe bakılarak eğer doğum riskleri varsa sezaryen doğum tercih ediliyor. Ama bebeğin duruşunun doğum esnasında belli olduğu durumlar da var.

Böyle bir doğumda göbek bağı koparak bebeğe kan gitmesini engelleyebilir. Anormalilerde sadece bebeği değil anneyi de bazı riskler bekliyor. Böyle bir doğum esnasında rahim veya doğum kanalında bazı yaralanmalar oluşması söz konusu. 

Amniyotik kesenin erken yırtılması

Normal şartlar altında amniyotik kese tam doğum sancıları başlamadan önce yırtılır ve bu doğumun işaretidir. Ama doğum risklerinden birisi de amniyotik kesenin doğumdan çok önce yırtılması. Böyle bir durum da bebekte oluşabilecek enfeksiyonları beraberinde getirir.

Kordon sarkması

Göbek kordonu anne karnındaki bebeği yaşama bağlayan şey. Hem oksijen hem de besinler bebeğe bu yolla geliyor. Bazı durumlarda kordon servikse kadar sarkabiliyor. Bu çok tehlikeli bir durum çünkü bebeğe giden kan bu yolla kesilebiliyor. Bu nedenle bir gariplik hissederseniz hemen doktora gitmelisiniz.

Amniyotik sıvı embolisi

Doğum riskleri içerisinde en ciddi sorunlara yol açan risk amniyotik sıvı embolisi. Bazen bilinmeyen bir nedenle amniyotik sıvının bir kısmı annenin kanına karışır. Sıvı kan yoluyla akciğerlere geçer. Bu durumda kalpte ritim bozukluğu, şok gibi riskler meydana gelebilir. 

Preeklampsi

Doğum riskleri içerisinde anne için tehdit oluşturan bu risk ya doğumun son evrelerinde ya da hemen sorasında yüksek tansiyona neden oluyor. Bu yüzden plasenta beklenenden daha erken dışarı çıkabiliyor. 

Postpartum kanama

Bebek doğduktan sonra annenin rahminde oluşan aşırı kanama da doğum riskleri arasında. Buna postpartum kanama deniyor. Bu kanama plasenta dışarı çıkarken de devam ediyor. Postpartum kanama sonrası annede tansiyon, baygınlık, göz kararması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.