Doğum kontrol hapı şişirir mi?

Doğum kontrolü yöntemlerinden en yaygın olanı kuşkusuz doğum kontrol hapları. Hatırlatmak lazım: doğum kontrol hapları hamileliği engellemede etkili ama cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için ek yönteme ihtiyaç var. Bir kadının doğal yolla hamile kalması için yumurtalıktan çıkan yumurtanın erkeğin spermiyle döllenmesi gerekiyor. Döllenen yumurta rahim duvarına yapışıyor ve bebek burada büyümeye başlıyor. Peki doğum kontrol hapı ne yapıyor da hamile kalmayı engelliyor?

Doğum kontrol haplarının içinde ne var?

Doğum kontrol hapları östrojen ve progestin hormonu içeriyor. Bu hormonlar vücudun doğal hormon döngüsüne müdahale ediyor. Hormonlar yumurtlamayı durduruyor. Vajinal sıvının spermlerin ilerlemesini engelleyecek biçimde değişmesi de cabası. Rahim duvarlarını döllenen yumurta için pek misafirperver yapmadığı da kesin.

Doğum kontrol haplarından önce hamilelik tam bir sürprizdi. Piyasaya ilk çıktıkları andan günümüze en yaygın, en tutulan doğum kontrol yöntemi sayılan haplar zamanla gelişti. Şimdi eczanelerde farklı özelliklerde, farklı formüllerde onlarca doğum kontrol hapı bulmak mümkün.

Popülarite ve rekabet bunca yüksek olunca yanlış anlaşılmalar, yarı gerçek suçlamalar alıp başını gidiyor tabii. Bu efsanelerden en yaygınına, en kalıcısına bakalım: “doğum kontrol hapları kilo aldırıyor.” Bu doğru olabilir mi?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri

İlaç olur da yan etkisi olmaz mı hiç? Her derde deva Aspirin bile yeri geliyor mideyi ekşitiyor. Soğuk algınlığı ilaçları mışıl mışıl uyutuyor. Doğum kontrol hapları da kanama, göğüs hassasiyeti, mide bulantısı ve baş ağrısı tetikliyor.

Bazı kadınlar için doğum kontrol haplarının ekstra getirileri de olabilir. Kilo aldırmak gibi. Siz de o kadınlardan biriyseniz doktorunuzla konuşun. Başka bir doğum kontrol hapı önerebilir. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Biri kilo aldırıyorsa diğeri aldırmayacak mı? Yanıt: Bütün doğum kontrol hapları aynı değil.

Hangi doğum kontrol hapı kilo aldırıyor?

İki tür doğum kontrol hapından bahsedebiliriz. Kombinasyon haplar hem östrojen hem de progestin içeriyor. Diğer tür sadece progestin içeriyor. Her doğum kontrol hapında aynı türden östrojen farklı dozlarda bulunuyor. Ancak hepsindeki progestin formülü değişiyor. Bunun anlamı açık: her marka farklı türden ve farklı dozda hormon yelpazesi sunuyor. Sonuç: kesinlikle farklı yan etkiler.

Hangi ilacı kullanıyorsanız kullanın, yan etkilerin geçmesi için en az 3 ay zaman vermelisiniz.

Efsane nasıl başladı?

1960’larda doğum kontrol hapları ilk kez satışa sunulduğunda çok yüksek düzeylerde östrojen ve progestin içeriyordu. Üstelik herhangi bir kadının ihtiyacından hemen hemen 1000 kat fazla. İşte püf noktası burası. Yüksek düzeylerde östrojen iştah arttırıyor; sıvı tutucu etkisi de var. Kısaca kilo aldırıyor. Sonucu özetleyelim: bundan 50 yıl önce doğum kontrol hapları bazı kadınların kilo almasına neden olmuş olabilir.

Oysa günümüzdeki doğum kontrol hapları çok daha az hormon içeriyor. Dolasıyla kilo aldırıcı etkileri geçmişe göre epey düşük. Artık gerçek olmayan bir efsane için doğum kontrol haplarından vazgeçmeye değer mi?

Doğum kontrol hapları doğru kullanıldığı sürece en etkili doğum kontrolünü sağlıyor. Yöntemin şimdilik boş efsaneler hariç rakibi olmadığı ortada. Unvanı kime kaptıracağını bekleyip göreceğiz.