Doğum kontrol hapı riskli mi?

Doğum kontrolü için çok yöntem var; biri doğum kontrol hapları. Doğum kontrol hapı kullanmayı planlıyorsanız tahmin ettiğinizden çok daha fazla seçenek çıkacak karşınıza.

Doğum kontrol haplarının içerikleri değişken. Önemli nokta: doğum kontrol haplarını doktorun önerisine göre almalısınız. Çünkü bazı kadınlar için doğum kontrol hapları sakıncalı olabilir. Hapları ne şekilde kullanacağınız, hangi aralıklarla alacağınız ya da hangi hapı seçeceğiniz doktorunuzun vermesi gereken bir karar.

Doğum kontrol haplarını tüm hayatınız boyunca kullanabilirsiniz. Tabii ki çocuk sahibi olmak istediğiniz zamanlar hariç. Bunun dışında doktorun önerisine göre Menopoz dönemine kadar doğum kontrol hapı kullanılabilir.

Doğum kontrol haplarının önerilmediği durumlara bakalım:

•    35 yaş üzeri
•    Sigara kullanımı
•    Başka bir rahatsızlığın varlığı. Örneğin kan pıhtılaşması.
•    Bazı doğum kontrol hapı türleri emziren kadınlara önerilmez.

Doğum kontrol hapını düzenli kullanmak çok önemli. Bir gün bile içmeyi unutsanız hamile kalma riskiniz artıyor. Ancak tek risk hamilelik değil. Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da bazı yararları ve zararları var. Sonuçta vücudunuz kimyasal bir maddeye maruz kalıyor. Doğum kontrol hapının ikilemlerine bakalım.

Kanserden koruyor mu?

Bazı araştırmalara göre doğum kontrol hapları kanser riskini arttırıyor olabilir. Özellikle servikal kanser ve karaciğer kanseri buna örnek. Ama bir yandan da doğum kontrol hapları başka kanser türlerinin riskini azaltıyor. Yumurtalık kanseri ve endometriyal kanser bunların başında geliyor.

Araştırmalar 3 yıldan fazla süredir doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri riskinin %30 – 50 arası azaldığını gösteriyor. Bu hiç de az değil. Son araştırmalar doğum kontrol hapının 6 ay boyunca kullanılmasıyla riskin düşüşe geçtiğini belirlemiş.

Doğum kontrol hapının yararları bunlarla da bitmiyor. Doğum kontrol hapları kolorektal kanser riskini de azaltıyor. Bir araştırmaya göre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda kullanmayanlara oranla kolorektal kanser riski %20 daha az.

Doğum kontrol hapının göğüs kanseri üzerindeki etkisiyse hala tartışmalı. Nasıl bir etki yaptığı henüz bilinmiyor. Ama bu fikir ilk olarak göğüs kanseriyle östrojen hormonu arasındaki bağlantıdan ortaya çıkmış. Doğum kontrol haplarının östrojen miktarını arttırdığı malum. Bazı araştırmalara göre uzun süre doğum kontrol hapı kullanmak göğüs kanseri riskini arttırıyor. Ama hapı kullanmayı bırakmanızın üzerinden 10 yıl geçtiyse, bir daha da kullanmadıysanız risk yeniden azalıyor. Başka araştırmalara göreyse doğum kontrol hapıyla göğüs kanserinin hiçbir bağlantısı yok.

Adet düzensizliği ya da doğum kontrolü amaçlı bu haplardan kullanmanız gerekiyorsa faydalarını ve risklerini doktorunuzla detaylı konuşmanız iyi olur. Böylece aklınızda soru işaretleri kalmaz.