Doğum Aşamaları Nelerdir ?

Yaklaşık 9 ay bekledikten sonra artık doğum vaktinin geldiğini siz de yavaş yavaş hissediyorsunuzdur. Doğum sizi korkutan bir süreçse en iyisi onu yakından tanımak. İşte doğum işaretleri ve doğum aşamaları.

Doğum işaretleri

Doğum yapacağınız tarihin en kötü yanı o tarihin hiçbir zaman kesin olmaması. Yani doktorunuz size doğum yapacağınız gün hakkında yaklaşık bir tarih söyler ama bebeğin ne zaman geleceği tam olarak belli değildir. Doktorun söylediğinden 3 hafta önce ya da 2 hafta sonra doğum yapmak zararlı ya da riskli değil. Tarihte bu tip oynamalar olabilir. Doğumun çok yakında gerçekleşeceğine dair de bazı işaretler var. Bakalım en belirgin doğum işaretleri neler.

Hafifleme. Bebeğiniz doğumdan birkaç hafta önce doğum pozisyonunu alır. Ama bu kişiden kişiye değişir. Bazen bebek birkaç saat içinde bile bu pozisyona girebilir. Bu sırada siz daha rahat nefes aldığınızı hissedersiniz çünkü artık bebeğiniz akciğerlerinize baskı yapmıyordur. Aynı zamanda tuvalete çıkma ihtiyacınız da çoğalır. Çünkü mesane üzerindeki baskı artar. 

Kanlı akıntı. Bebeğiniz doğuma neredeyse hazır hale geldiğinde, yani doğumdan birkaç gün önce akıntınızın rengi kahverengimsi bir hal almaya başlayabilir.

İshal. Doğum belirtileri arasında ishal de bulunabilir.

Membran rüptürü. Doğumun en belirgin belirtisi amniyotik sıvının içinde bulunduğu kesenin yırtılarak amniyotik sıvıyı dışarı atmasıdır. Bu süreç başladığında 24 saat içinde doğumunuz gerçekleşecek demektir. 

Kasılmalar. Doğumun çok yakında gerçekleşeceğini söyleyen bir diğer belirti de kasılmalar. Başta uzun aralıklarla görülen kasılmalar 10 dakikadan kısa sürede tekrarlamaya başladıysa doğum çok yakında başlayacak demektir.

Doğum aşamaları

Doğum aşamalarını 3 ana gruba ayırabiliriz. Doğum aşamalarının birincisi kasılma aşamasıdır. Bu aşama en uzun süren ama en az acı veren aşamadır. Sancılar ya da kasılmalar ilk başlarda yavaş yavaş olurken daha sonra sık aralıklarla görülmeye başlar. Doğum aşamalarının ilkini oluşturan bu kasılmalar bebeğin doğum kanalından kolayca geçmesine yardım eder. Bu aşamada ilk olarak serviks yaklaşık 3 – 4 santim açılır. Eğer henüz hastanede değilseniz bir an önce hastaneye gitmenizde fayda var. Ardından aktif evre gelir. Serviks 4 santimden 7 santime kadar genişleyebilir. Bu aşamada karnınızda ve belinizde aşırı ağrılar hissetmeniz normal. Ayrıca yine bu aşamada bebeği ıkınarak ittirme isteği duyabilirsiniz. Ama doktorunuz serviks yeterince açılana kadar beklemenizi söyleyecektir. Ardından serviks yaklaşık 10 santim kadar açılır. Sancılar artık devamlı olmaya başlamıştır. 3 – 4 dakikada bir sancı gelir ve yaklaşık 1 ya da 1 buçuk dakika sürer. 

Doğum aşamalarının ikinci evresinde serviks artık tamamen açılmıştır. Dolayısıyla artık doğum başlayabilir. Doktorunuz ıkınma vaktinin geldiğini söylediğinde siz de ıkınmaya başlayabilirsiniz. Böylece doğum artık tam anlamıyla başlamıştır. Bebeğinizin önce kafası çıkması gerekir. Kafasındaki bıngıldak sayesinde zarar görmeden çıkar. Bebeğiniz tamamen çıktığındaysa Doktor artık göbek bağını keser. 

Doğum aşamalarının üçüncüsü plasenta ve diğer sıvıların çıkışıdır. Unutmayın, doğum aşamalarının süresi her kadında ve her doğumda farklılık gösterir. Ama bu ilk doğumuzunsa sancılarla birlikte tüm doğum aşamaları yaklaşık 12 – 14 saat sürer. İlerleyen doğumlardaysa doğum aşamalarının süresi de kısalır. 

Doğum sonrasında hissedebileceğiniz fiziksel farklılıklar

Doğum sırasında doktorunuz doğumun daha kolay gerçekleşmesi için vajina ile anüs arasındaki bölgede bir kesik oluşturabilir. Bu kesik iyileşme sürecinde canınızı biraz yakabilir. 

Göğüs ağrısı da doğum sonrası hissedebilecekleriniz arasında. 

Doğum sırasında aşırı zorlanmadan dolayı Hemoroid oluşumu da kendini gösterebilir. 

Doğumdan sonraki birkaç gün Kabızlık şikayetiniz olabilir.

Doğum aşamaları sırasında rahminiz epey genişlediği için doğumu takip eden birkaç gün rahminiz eski halini alırken siz bazı kasılmalar yaşayabilirsiniz. 

Tabii doğumu izleyen birkaç hafta belirli aralıklarla vajinal kanamalar ya da akıntılar oluşması da normal. 

Doğum aşamaları ve doğum belirtileri hakkında her türlü sorunuzu uzman yorum olaraksorabilirsiniz.