Doğum ağrılarını dindirme yolu var mı?

Kadınların ağrılarında standart yok. Kişiden kişiye değişir. Bazı hamile kadınlar ağrılarını dindirmek için nefes alıp verir. Bazıları içinse ağrıyı dindirmek sadece basit bir seçenektir.

Doğum sırasındaki acıyı dindirmenin binlerce yolu var. Sizin için hangilerinin geçerli olduğunu önceden bilmelisiniz. Doğumdan önce ebenizle – doktorunuzla bu yolları tartışırsanız doğum sırasında hazırlıklı olursunuz.

Ağrı kesicileri düşünmek suçlu hissettirmesin. İçinizi, neler çektiğinizi sizden başka kimse bilemez. Dolayısıyla sizin için uygun ağrı kesici yöntemi bulmak da tamamen sizin kararınıza bağlı. İlaçların güvenilirliğinden kuşkunuz olmasın. Doğum sırasında verilen ilaçların ne size ne de bebeğinize zararı olmaz.

Doğumda ağrı kesiciler

Doğum sırasında ağrınızı azaltacak ağrı kesicilere bakalım.

Lokal anestezi. Doğum sırasında ağrıyan bölgeye ebe ya da Doktor tarafından uygulanır. Doğumdan sonra hala ağrınız varsa yine uygulanabilir. Lokal anestezi ilaçları doğum sırasındaki rahatsızlığı gidermede pek de yeterli sayılmaz.

Bölgesel anestezi. Anestezi hemşiresi tarafından uygulanır. Epidural ya da spinal olarak iki türü var. Doğum sırasındaki sıkıntıyı azaltmada etkili. Her iki türde de ağrı kesici ilaç sırtınızın alt tarafında kalan bölgeye uygulanır. Uyanık olursunuz. Bilinciniz yerindedir ama vücudunuzun büyük bir kısmı uyuşmuştur. Gerekli görülürse sadece normal doğum için değil sezaryen ameliyat için de kullanılabilir.

İnhalasyon analjezi. Yaygın olarak kullanılır. Kullanım sonrası baş dönmesi ya da mide bulantısı hissedilebilir. Endişeye gerek yok. Yöntem güvenli.

Morfin içeren ilaçlar. Doktorunuzla aranızdaki konuşmaya bağlı olarak bazı durumlarda kullanılabilir.

Müdahalesiz önlem. Nefes alıp verme tekniğiyle rahatlama, masaj yapma, suda doğum bu yöntemlere örnek olarak verilebilir.

Genel anestezi. Doğum sırasında annenin uyutulması. Güvenli bir yol. Ancak durumun aciliyetine bağlı olarak nadiren kullanılıyor. Çok tercih edilmemesinin nedeni basit. Doğumdan sonra uyanamadığınız için bebeği hemen göremiyorsunuz.

Bazı ağrı kesiciler damardan ya da kastan enjekte edilebilir. Bu ilaçlar acıyı durdurmasalar da hafifletebilir. Bütün vücudunuzu etkileyip sizi ve bebeğinizi uykulu yapabilir. Genellikle erken doğumlarda anne adayının rahatlaması, gücünü toplaması için bu tür ilaçlar kullanılabilir.

Bölgesel anestezinin yan etkileri var mı?

Anestezi hemşireniz gerekli önlemleri alacaktır ama hafif de olsa bazı yan etkiler gözlemlenebilir. 

Düşük tansiyon. İntravenöz sıvılar verilerek tansiyonunuz dikkatli bir şekilde monitörden takip edilir. Düşük tansiyon tehdit oluşturmaya başlarsa hemen müdahale edilir. 

Doğum sırasında hafif ağrı. Doğum sırasındaki ağrılar dayanılmaz ya da can sıkıcı olduğunda anestezi hemşiresi buna müdahale edebilir.

Baş ağrısı. Bölgesel anesteziden sonra oluşabilecek Baş ağrısının çözümü bol sıvı tüketmek ya da ağrı kesiciler almak olabilir. Ağrılarınız devam ederse doktorunuzla konuşun. Takviye ağrı kesiciye ihtiyacınız olduğunu söyleyin.

Lokal anestezi reaksiyonu. Lokal anestezi reaksiyonları nadir görülür ama ciddi sorunlara neden olabilir. Başınız dönüyorsa, kulaklarınız çınlıyorsa anestezi hemşiresine durumu mutlaka bildirin. Gereken müdahaleyi yapacaktır.

Diğer seçenekler

Bazı kadınlar doğumdaki ağrıyı hafifletmek için su tedavisini tercih ediyor. Suyun rahatlattığı, doğum sancılarını hafifletmeye yardım ettiği yönünde görüşler var. Suda doğum başka sağlık sorunu olmayan hamile kadınlar için ideal yöntem olabilir.  

Doktorunuzla konuşup daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Biz uyarımızı yapalım: öğrendikleriniz geleneksel bilgilerinizi temelden sarsabilir; doğum yöntemi konusunda fikirlerinizin tamamen değişmesine neden olabilir.