Doğru Makyaj Yapma Teknikleri

Makyaj yapmak pek çok kadın için daha güzel görünmenin en etkili yoludur ve iyi yapılmış bir makyaj kadınların güzelliklerine güzellik katar. Bu nedenle makyaj yaparken en doğru teknikleri uygulamak gerekir. Bunun için internet sitelerinden faydalanabilir ya da videolar izleyebilirsiniz. Öncelikle makyaj yapmadan cilt bakımı yapmak gerekir ki pek çok bayan bunun için dermatolojik ürünler kullanmaktadır. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için ve cildi nemlendirebilmek için mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmak gerekir. Cildin ılık su ile yıkanması ve daha sonra dairesel hareketlerle nemlendirici uygulaması yapmak gerekir. Nemlendirici kullanırsanız cildinizde makyaj sonrası oluşabilecek parlamaların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca makyajınız akmaz ve makyaj ürünleriniz de cildiniz için sakıncalı durumlar yaratmamış olur.

Fondoten Seçimi Önemli

Nemlendirici üstüne uygulanacak olan kapatıcılar da çok önemlidir. Cilt renginize uygun olan bir fondöten seçimi yapmanız Doğru makyaj yapmanın da temel ögesidir.  Özellikle aynı tonda bir fondöten bulabilirseniz makyajınız çok daha güzel görünebilir ve iki ton cilt görünümünü de engellemiş olursunuz. Kapatıcı bazlar da işinize yarayabilir. Özellikle göz altlarında da torbalanmalar ve kararmalar varsa kapatıcı kullanabilirsiniz. Sivilceli ve lekeli ciltlere özel pek çok dermatolojik kapatıcı bulunmaktadır. Fondöten seçerken duruma göre farklı tonlar da kullanabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var ki o da, özellikle bir ton koyu ya da bir ton açık seçmek doğru olabilir. Bu şekilde daha düzgün bir görüntü elde edebilirsiniz. Renk farklılığını ne kadar aza indirirseniz makyajınızda da o kadar az kusur olacaktır. Fondöten sürerken yumuşak bir sünger kullanmanız iyi olabilir. Böylece eşit olarak tüm yüzünüze uygulamış olursunuz. Fondöteninizin fazla kısımlarını da bir pamuk yardımı ile alabilirsiniz.

Pudra kullanmak da genel olarak pek çok bayanın tercih ettiği makyaj ürünleri arasındadır. Pudranın kapatıcı özelliğinden mutlaka yararlanmalısınız. Kalın olmayan ve genellikle toz içerikli pudra seçimi makyaj kalitenizi artıracaktır. Her yere eşit şekilde pudra süremeye de özen göstermelisiniz. Bunun için iyi bir fırça kullanabilirsiniz. 

Gözlerinizi Ön Plana Çıkarın

Gözler makyajın en önemli noktalarından biridir. Etkileyici bakışlara ve güzel gözlere sahip olmak hiç de sor değil. Doğru makyaj yaparak gözlerinizi ön plana çıkarabilir ve çok daha güzel görünebilirsiniz. Eye liner sürmek bu anlamda göz makyajınızın tamamlayıcı unsuru ve çok da güzel bir ifadeye neden olacaktır. Göz pınarından, şakaklara doğru çekilen bir eye liner sizi çok güzel gösterecektir. Düzgün eye liner çekmek için pek çok teknik olduğu gibi videolar da izleyerek öğrenebilirsiniz. Eye liner çekerken her iki göze de eşit şekilde uygulamak püf noktasıdır. 

Göz farkı da makyaj için çok önemlidir. Göz farınızı sürerken göz yapınızı da iyi bilmeniz gerekmektedir. Özellikle küçük gözlere sahipseniz koyu renk far kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde gözlerinizin çok daha küçük görüneceğini unutmayın. Küçük gözlü iseniz açık farları tercih edin. Gözleriniz iri ise o zaman da koyu renk far uygun düşecektir. Göz kalemi çekerken de iri gözlerin iç alt kısmına uygulamak sorun yaratmaz ancak küçük gözlerde bu hareket gözleri olduğundan daha küçük gösterecektir. 

Doğru rimel kullanımı da makyaj için çok önemlidir. Kirpikleriniz kısa ise dolgunlaştırıcı rimeller işinize yarayacaktır. Ayrıca ipek kirpik uygulamalarından da yararlanabilirsiniz. Rimel kullanırken suda çıkmayan ürünler bulabileceğiniz gibi daha kalıcı ya da dolgunlaştırıcı olanlardan da kullanabilirsiniz.

Allık sürerken de yüz şeklinize uygun şekilde sürmelisiniz. Aynı zamanda allık seçimi yaparken de makyajınıza uygun tonlarda olması çok önemlidir. Dudaklarınız içinse ince dudaklı iseniz daha açık tonlar, kalın dudaklarınız varsa da koyu renk rujlar tercih edebilirsiniz.