Doğru işitme cihazı nasıl seçilir?

Doktor işitme cihazı lazım dedi. Şimdi sıra hangi işitme cihazını seçmeniz gerektiğinde. Ama doğru işitme cihazı nasıl seçilir?

İşitme kaybına neden olan pek çok sorun var. Her sorun kalıcı değil. Ancak artık kulaklarınız eskisi gibi duymuyorsa çözümünüz işitme cihazlarında olabilir. Hal böyle olunca da yapacağınız şey size en uygun işitme cihazını seçmek. Peki hangi işitme cihazını kimler kullanmalı? Şimdi gelin bu konuya hep birlikte bakalım.

İşitme cihazı türleri

İşitme cihazlarının tamamı dışarıdan aldığı sesi yükselterek kulağın içine iletir. Temelde aynı prensibe sahip bu cihazlar bazen kulak içine, bazense kulak dışına takılabilir. Hangi tür işitme cihazı seçeceğiniz işitme kaybınızın türüne ve nedenine bağlı olarak değişir. 

İşitme cihazlarının görüntüsü en az işlevi kadar önemli bir konu. Özellikle genç ve çocuklarda. Bazı cihazlar bu konuda o kadar başarılı ki dışarıdan fark edilmesi neredeyse imkansız. Ancak tek derdimiz görüntü değil. İşlevsellik çok daha önemli dedik. İşte bu noktada kulak içine yerleştirilen cihazlar sınıfta kalabiliyor. Cihaz ne kadar küçülürse batarya ömrü kısalıyor ve maliyeti de o kadar artıyor. Şimdi işitme cihazlarının türlerine bakalım.

Tamamen kanal içi işitme cihazları: Bu tür işitme cihazları kulak kanalına yerleştirilir ve genellikle dışarıdan belli olmaz. Hafif ve orta seviye işitme kayıplarında tercih edilebilir. Kullanımı kolaydır. Oldukça küçük olduğunda fark edilmesi güçtür. Kulak kanalında olduğu için rüzgar gibi etkenlerden etkilenerek sesin kalitesini düşürmez. Özellikle telefon kullanırken rahatlık sağlar. Ancak küçük olduğu için pil ömrü çok uzun değildir. Aynı zamanda sesi çok yükseltemez. Ses kontrolü ve yönlü mikrofon gibi özellikler barındırmaz. Bu tür cihazları 35 – 55 desibel arası işitme kaybı olanlar kullanabilir. Sesi en fazla 55 desibele çıkarabilir.

Açık kanal işitme cihazları: Bu tür işitme cihazlarının bir bölümü kulak kanalına, bir bölümüyse kulak deliğine yerleştirilir. Özellikle yetişkinlerdeki hafif ve orta seviye işitme kayıplarında kullanılır. Kulakta fark edilmesi kanal içi işitme cihazlarına göre daha kolaydır. Tıpkı kanal içi işitme cihazlarında olduğu gibi telefonla konuşurken zorluk yaşatmaz. Küçük kulaklarda kullanımı zordur. Kanal içi işitme cihazlarına göre daha uzun süre dayanabilen bataryaya sahiptir. 

Yarım kulak kalıbı işitme cihazları: Açık kanal işitme cihazlarının daha küçük bir versiyonudur.  Konfor ve hafiflik sunar. Kolayca takılıp çıkartılabilir. Yetişkinlerdeki hafif ve orta seviyedeki işitme kayıplarında tercih edilir. Helix bölgesini tam olarak kapatmaması sebebiyle ileri seviye işitme kayıplarında kullanımı önerilmez. Her kulak için özel yapılabilir. Ses kontrolü ve yönlü mikrofon gibi özellikleri vardır.

Tam kulak kalıbı işitme cihazları: Bu türe sert kulak kalıbı işitme cihazları da denir. Her kişiye özel olarak üretilir. Kulak kepçesinin büyük bir kısmını kapsar. Ağır işitme kayıpları dahil olmak üzere hemen her seviye işitme kayıplarında tercih edilebilir. Kulak kepçesine yerleştirildiğinden diğer türlere göre daha fark edilirdir. Rüzgar gibi dış etkenlerden daha çok etkilenir. Ses ayarı vardır. Kulak içi işitme cihazlarına göre daha kolay takıp çıkartılabilir. Bataryası da diğer cihazlara göre daha dayanıklıdır. Tıkanıklık hissi için etkin bir çözüm sağlar.

Kulak arkası işitme cihazları: Bu tür cihazlar kulak kepçesine takılarak, kulak arkasına yerleştirilir. Dışarıdan aldığı sesleri yükselterek kulak içine aktarır. Ağır işitme kayıpları dahil olmak üzere her yaş ve seviyede kullanılabilir. En büyük sıkıntısı büyük olmasıdır. Kolayca fark edilir. Cihaz takılıyken telefonla konuşmak güç olabilir. Pil ömrü çok uzundur. Takıp çıkartması kolaydır. Ses seviyesi ayarı bulunur.