Doğal Yollarla Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma formülleri çok çeşitli. Lekeler dişlerimizi çok seviyor. Ama lekelerin en büyük suçlusu da biziz. Yediklerimiz içtiklerimiz dişlerimizi mahvediyor, sarartıyor, plak oluşturuyor, leke yapıyor. Gelin diş lekelerinin sorumlularını daha yakından görelim ve onlarla başa çıkmanın yollarını öğrenelim.

Çay

Aslında çay sağlıklı olarak nam salmış. Ama konu diş beyazlığına gelince pek aranan bir içecek değil. Diş doktorlarına göre özellikle her gün içtiğimiz siyah çay dişte lekelere neden oluyor, üstelik kahveden bile daha çok. Hatta son araştırmalar sadece siyah çayın değil bitki çaylarının ve yeşil çayın da diş düşmanı olduğunu söylüyor.

Soslar

Soslar yemeklerin en iştah açıcı tarafı. Ama bir o kadar da renkliler. Soya sosunu ya da domates sosunu düşünün, boyanmış gibiler. İster istemez dişlerimizi de boyuyorlar. Soslardan vazgeçemeyenlerdenseniz kremalı ve açık renkli olanları deneyebilirsiniz. Dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemek şartıyla tabii.

Spor içecekleri

Asitli içecekler de dişlerimizin beyazlığını yok edenlerden. Araştırmalara göre spor içecekleri ya da enerji içecekleri diş minemizi aşındırıyor. Egzersiz yaparken bu içecekler yerine suya ağırlık vermeniz diş sağlığınızı korumak için basit bir önlem.

Şarap

Bir yiyecek ya da içecek masa örtünüzde leke bırakıyorsa dişinizde neden bırakmasın. Sonuçta boyanın mantığı aynı çalışıyor. Kırmızı şarap hem asitli bir içecek hem de içerisinde kırmızı renk pigmentleri var. Beyaz şarabın da sicili pek temiz değil. Onun da içindeki asitler yüzünden dişte lekelenmeler oluşuyor.

Kırmızı meyveler

Boyalı yiyeceklerdeki renk pigmentleri dişlere yapışıyor. Sonuç: leke. Dut, böğürtlen, çilek, üzüm gibi kırmızı meyveler de dişlerimizi böyle lekeliyor. Sadece meyveler de değil. Onlardan elde edilen, meyve suları, reçeller, jöleli pastalar, hepsi doğal boyalı. Hatta beyaz üzüm bile içindeki asitler yüzünden diş rengimizi etkiliyor.

Soda kola ve diğer asitliler

Kola ve diğer asitli içeceklerdeki asitler ve renk üreten kromojenler dişte ciddi lekelere neden oluyor. Ama içeceğin renkli olması gerekmiyor. Açık renkli soda bile içindekilerden dolayı dişlerimizi yıpratıyor.

Tatlılar, şekerlemeler

Tatlıya, şekere bayılanlardan mısınız? Peki ya şekerlerin, sakızların dilinizde bıraktığı renkler bazen dikkatinizi çekiyor mu? Mantık basit: dilinizi boyayan bir şey dişinizi de boyar. Böyle boyalı yiyecekleri ne kadar fazla tüketirseniz dişleriniz de o kadar lekelenir.

Diş lekelerini nasıl önleriz?

Renk pigmenti içeren yiyecekleri azaltın. Bu fikir size pek cazip gelmeyebilir. Çünkü dişe zararları olsa da sağlığımıza başka yönlerden faydaları var. O zaman bunları tüketmeye devam edin ama miktarını azaltın. Ya da size aynı vitaminleri ya da besinleri sağlayacak başka yiyecekler deneyin.

Pipet kullanın. Aramızda bir sürü kola bağımlısı var. Kolasız olmaz, asitli içecekler benim için çok önemli diyorsanız onları pipetle içmeyi deneyin. Böylece dişlerinizle daha az temas edecekler.

Hızlı yutun. Renk pigmentli yiyecek ya da içecekler ağzınızda ne kadar uzun süre durursa o kadar etkili. Dolayısıyla hızlıca yutmak etkilerini de azaltacak.

Ağzınızı çalkalayın, dişlerinizi fırçalayın. Renk pigmentli yiyecek ve içecekleri artık biliyorsunuz. Böyle şeylerden sonra ağzınızı çalkalamak etkilerini azaltmaya yardımcı. Fırçalamanız çok daha sağlıklı ama her zaman uygun ortam olmayabilir. Sadece çalkalamak bile lekelerin etkisini azaltacak. Çünkü asitler 20 – 30 dakika içinde dişlerimizi yemeye başlıyor. Çalkalamak asitleri götürecek. Sizin de içiniz daha rahat olacak.