Doğal Yollardan Nasıl Hızlı Zayıflanır?

Zayıflamak için kullanılan haplar ve bu amaçla yapılan ameliyatlar, hızlı bir şekilde zayıflama sağlayabilir, ancak bunlar potansiyel riskleri de beraberlerinde getirirler. Sağlık riskleri olmaksızın doğal yollardan hızlı bir şekilde kilo kaybetmenin en iyi yolu kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır. Yaşam tarzı değişiklikleri, bu getirilerinin yanı sıra canlılık ve zindeliğinizin artmasına yardım edecek ve diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser çeşitleri gibi fazla kiloya bağlı sağlık sorunlarına yakalanma olasılığınızı azaltacaktır.

1. Adım

Aldığınız kalorileri hesaplayın. Haftada yaklaşık yarım kilo kadar zayıflamak için haftalık 3,500 kalori veya günde 500 kalori yakmanız gerekecektir. Beslenme günlüğüne gün içinde tükettiğiniz kalorileri not ederek, günde ne kadar kalori aldığınızın ortalamasını alın. Eğer günlük 3000 kalori alırsanız ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız, günlük kalori alımınızı azaltarak haftada 2 lbs (1 kilo) kaybetmeniz mümkün olabilir. Bununla birlikte, bir internet sitesinde belirtildiğine göre, sağlık sorunlarına yakalanma riskini artırmamak için eğer bayansanız 1200 kaloriden, erkekseniz 1500 kaloriden daha az kalori alacak şekilde diyet yapmamalısınız.

2. Adım

Zararlı gıda reyonlarını geçiniz.  Yararı olmayan kalori kaynaklarını hayatınızdan çıkartmak, kendinizi açlık konusunda zorlamadan ve gerekli ve yararlı besinleri feda etmeden, alınan günlük kalori miktarını azaltmanın en etkili yoludur. Kilo alınmasındaki önemli bir suçlu da meyve suyu ve soda gibi şekerli içeceklerdir. Günlük olarak üç şekerli soda içiyorsanız, yaklaşık 450 kalori gibi yüksek bir boş kalori almış olursunuz. Sadece günlük içilen soda yerine su tüketilmesi bile birkaç hafta içerisinde kilonuzda önemli derecede bir fark yaratacaktır. Yararsız ve boş kalori veren bir diğer ürün ise piyasadaki hidrojene yağı içeren unlu mamullerdir.

3. Adım

Tabağınızı kabak ve kahverengi pirinç gibi bitki bazlı gıdalar ile doldurun. Lif içeriği yüksek olan meyveler, sebzeler ve tam tahıllar ve daha az kaloriye sahip, mideyi tok tutan ve sindirimin düzenlenmesine yardım eden gıdalardır. Yağlı etlerin porsiyon büyüklüğünü, iskambil kâğıdı büyüklüğünde olacak şekilde sınırlayın. Çoğunlukla kırmızı et yerine, balık, fasulye ve derisiz tavuk gibi kalp sağlığında önemli olan besin kaynaklarına yönelin.

4. Adım

Haftada dört gün, günde 45 ila 60 dakika egzersiz yapın. Günlük olarak 500 kalori daha az alınması yoluyla, haftada ortalama yarım kilo verilmesinin yanı sıra, haftada 4 saate kadar yapılan egzersizler kilo kaybını iki katına çıkarmanıza yardımcı olabilir. Sürekli ve düzenli yapılan koşu gibi aerobik egzersizleri, vücutta yağ kaybı için en etkili olanlardır, ancak fazladan yapılan egzersizler de daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Daha aktif bir hayat yaşamanın yollarını bulunuz. Örneğin, benzinden tasarruf edip işinize yürüyerek gidin ve ofisinize ulaşmak için asansörden ziyade merdivenleri tercih edin.

5. Adım

Haftada 2 veya 3 gün en az 20 dakika güç artırıcı antrenman yapın. Daha çok kasa sahip olmanız, daha hızlı kalori yakmanıza yardım eder, çünkü kaslar yağlardan daha fazla kalori yakar. Güç artırıcı antrenmanlara pilates, şınav ve direnç bandı egzersizleri örnek verilebilir.