Doğal Tüp Bebek Nedir ?

Tüp bebek yumurta ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesi. Doğal tüp bebekse bunun doğal hali. Aylık yumurtlama döngünüzün içerisinden yumurtalar alınıyor. Sonra da tüp bebek yöntemiyle dölleniyor. Peki kulağa basit gelen bu işlem nasıl yapılıyor? Üstelik hiçbir Kısırlık tedavisi ya da ilacı olmaksızın?

Bu modern tüp bebek yöntemi bildiğimiz geleneksel tüp bebek yöntemiyle aynı işliyor. Tek farkı var. Hiçbir kısırlık ilacı kullanılmıyor. Dolayısıyla doğal yumurtlama dengeniz bozulmuyor. Yumurtalarınızla, yumurtalıklarınızla ya da başka bir organınızla oynanmadığı için doğal tüp bebek yönteminden sonra yatıp dinlenmeniz gerekmiyor. Her şey olabildiğince doğal bir süreç içerisinde en sağlıklı haliyle işliyor. Oysa normal tüp bebek yönteminde çeşitli müdahalelere uğradığınız için bir miktar dinlenmek şart.

Doğal tüp bebek yöntemi ile sizin yumurtlama döneminizde ürettiğiniz yumurtalarınız alınıyor. Size yumurta üretmeniz için hiçbir ilaç verilmiyor. Alınan yumurtalardan sonra süreç yine tüp bebekte olduğu gibi işliyor. Klinikte ya da hastanede fazla vakit kaybetmiyorsunuz. Çünkü tedavi kısa sürüyor. 

Yumurtaların toplanma süreci sizi korkutmasın. Operasyon çok kısa süreli. Hafif bir anestezi yapılıyor. İşlem sadece beş dakika. Ardından dinlenmenizi gerektirecek bir durum yok. Kısacası sizi yıpratmıyor.

Ayrıca çeşitli ilaçlarla zarar görmediğiniz için tekrar tekrar deneme şansınız var. Normal tüp bebek yönteminde olduğu gibi ikinci deneme için bir süre beklemeniz gerekmiyor. Ne zaman isterseniz deneyebiliyorsunuz. Yeter ki yumurtalarınız olsun.

Doğal tüp bebek kimlere uygun?

Doğal tüp bebek yöntemini deneyecekseniz ilk yapmanız gereken doktorunuzla oturup bir güzel detaylıca konuşmak. Birlikte risklerini, faydalarını, kolaylıklarını konuşarak sizin için uygunluğuna karar verebilirsiniz. Adet dönemleriniz düzenliyse yani normal düzende yumurtluyorsanız bu yöntem size uygun demektir. Ama tabii ki başka faydaları da var. Doğaldan zarar gelmiyor. Gelin bakalım doğal tüp bebeğin diğer faydaları neler:

Çeşitli ilaçların ya da hormon tedavisinin zararlı olabileceği bir durum varsa doğal Tüp bebek yöntemi tam size göre. Örneğin kanser tedavisi görenler bu gurupta. Çünkü onlarda over hiperstimülasyon sendromu olma riski çok fazla. Ovarian hiperstimülasyon kısırlık ilaçlarına karşı gelişen bir hastalık. Fazlasıyla tehlikeli olabiliyor. Bu durumda doğal tüp bebek yöntemi sağlığınıza hiçbir zarar vermeden bebek sahibi olmanızı sağlıyor.

Tüp bebek işlemi sırasında embriyolar saklanabilir ya da yok edilebilir. Bunu hoş karşılamayacaksanız tüp bebek yöntemi sizin için uygun olmayabilir. İşte bu noktada da doğal tüp bebek sizin için biçilmiş kaftan. 

Şans yüksek mi?

Aslında normal tüp bebek yöntemine göre doğal tüp bebekte başarı şansı daha düşük. Çünkü yapay hormon tedavisi gibi yollar yok. Hamile kalma şansınız sizin normal düzeninize bağlı. Dolayısıyla yumurta üretememe, o yumurtayı doğru zamanda toplayamama ya da embriyoya dönüştürememe riskleriniz de var.

Yaş oranı normal tüp bebekle aynı. Yaşınız ne kadar büyükse şansınız da o kadar azalıyor. Ama unutmayın, imkansız değil. Siz bıkmadan denemeye devam edin.

Riskli mi?

Her tedavi yönteminin riskleri var. Ama doğal tüp bebek yönteminde risklerin normal tüp bebeğe göre çok daha az olduğuna emin olabilirsiniz. İlaçların yan etkileri olmayacağı için sağlığınızı tehdit eden bir durum yok. Ayrıca ikiz, üçüz ya da dördüz bebek sürpriziyle karşılaşmanız da pek olası değil.