Doğal romatizma tedavileri

Romatizma için doğal yollardan tedavi mi arıyorsunuz? İnsanlar son günlerde doğal yollardan iyileşmenin ve sağlık durumlarını kontrol altında tutmanın yolunu arıyor. Siz de bu insanlardansanız ağrılarınızı kontrol altına almak için birkaç doğal yöntem var.

Romatizma için doğal tedavi yöntemleri

Romatizma için doğal tedavilerin içinde ısı, mıknatıs ve rahatlama teknikleri gibi yöntemler var. Bazı kişiler bitkisel tedavileri de tercih edebiliyor.

Uzmanlar doğal tedaviler konusunda uyarıyor: bu tedavi yöntemleri tıbbi tedavinize ek ve yardımcı olarak kullanılmalı. Bu tedavi yöntemlerini tercih edip doktorunuzun reçetelendirdiği ilaçlardan vazgeçmek gibi bir lüksünüz olmadığını unutmayın. Ayrıca doğal tedavi yöntemlerinden herhangi birini kullanmadan önce bu konuda doktorunuza danışmanız da şartlardan biri. Doğal tedavi yöntemleri masum görülebilir ancak aldığınız ilaçlarla tehlikeli bir hal alabilir.

Romatizma Belirtileri için sıcak ve soğuk nasıl işe yarar?

Romatizma belirtilerini gidermek için doktorların çoğu sıcak ve soğuk tedavilerini öneriyor.

Soğuk kompresler eklemlerdeki şişkinliği engelliyor, iltihaplanmanın önüne geçiyor. Romatizmalı olan eklemlerinizin üzerine soğuk kompresler ya da buz poşetleri uygulayabilirsiniz. Böylece hem iltihaplanmayı hem de şişkinliği önlemiş olursunuz. Ancak soğuk kompresleri fazla aşırıya kaçırmamaya dikkat etmelisiniz. 30 dakikalık aralıklarla 15’er dakika uygulamanız yeterli olacaktır.

Sıcak kompresler ise kaslarınızı rahatlatır ve kan akışını hızlandırır. Sıcak tedavi uygulamak için sıcak su torbası ya da ısıtılmış bir havlu işinizi görebilir. Sıcak kompresin çok fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Cildinizi yakmayacak kadar sıcak olması yeterli. Ayrıca sıcak tedavilerin içine ılık bir duşu da koyabiliriz. Ilık suyu romatizmalı bölgeye tutun. Böylece ağrınız azalacak. Bunun yanında kaplıca ve spalar da işinize yarayabilir. Ancak yüksek tansiyonunuz ve kalp hastalıklarınız varsa ya da hamileyseniz çok sıcak olan spalardan ve kaplıcalardan kaçınmalısınız.

Romatizma tedavisinde mıknatıs ne işe yarar?

Mıknatıs başarılı tamamlayıcı tedavi şekillerinden. Ağrının kontrol altında tutulmasına yardımcı oluyor. Bilezik, kolye, bant ve disk şeklinde olanları var.

Romatizmalı insanlarda mıknatısların işe yarayıp yaramadığına dair birçok araştırma yapılmış. Mıknatısın eklem ağrılarına iyi geldiği özellikle dizlerdeki ve kalçadaki romatizma belirtilerini azaltmada işe yaradığı ortaya çıkmış. Ancak doktorlar ve uzmanlar henüz mıknatısın nasıl olup da ağrıları dindirmede işe yaradığını anlayabilmiş değil. Ayrıca mıknatısın romatizmanın her türünde işe yarayıp yaramadığı da henüz kesin olmayanlar listesinde.

Romatizma tedavisinde beden – zihin terapilerinin rolü ne?

Romatizma ağrılarını dindirmek için beden zihin terapileri üzerinde de durulmuş. Bu tür terapilerle stresi kontrol altında tutabildiğiniz gibi uyku düzeninizi ve ağrıları da kontrol edebiliyorsunuz.

Nefes egzersizleri. Karnınızdan yavaş ve derin nefesler almak duygusal durumunuzu değiştirmenize yardımcı olur. Bu şekilde Stres hormonlarını dengeleyebilirsiniz. 

Kas rahatlatma hareketleri. Değişik kas grupları üzerine yoğunlaşıp vücudunuzdaki büyük kas gruplarını rahatlatabilirsiniz. Kaslarınızı gerecek şekilde nefes alın ve verin.

Meditasyon. Meditasyon rahatlama tekniklerinden en çok bilineni. Stresi azaltmada da epey etkili. Nefesinizi ve kalp atışınızı yavaşlatır.

Tai chi. Tai chinin de ağrıyı azaltmada etkili bir yöntem olduğu çalışmalarla ispatlanmış. Tai chi hareketleri hafif ve mistik. Romatizması olan kişiler için ağrıdan kurtulmanın güvenli bir yolu.

Yoga. Yoga esnekliği ve gücü arttırmada son derece etkili bir rahatlama tekniği.

Aromaterapi. Aromaterapi bazı özel bitkilerden elde edilen yağlarla yapılıyor. Sağlık için çok etkili bir yöntem.

Masaj. Masaj gerilmiş kasları esnetmede çok etkili. Eğitimli bir masöre yaptıracağınız masaj sayesinde romatizma ağrılarından kurtulup rahatlayabilirsiniz.

Romatizma tedavileri hakkında kafanıza takılan soruları uzmanlarımıza sorabilir, güvenilir ve durumunuza uygun cevaplar alabilirsiniz.