Doğal Makyaj Nasıl Yapılır ?

Doğal makyaj diğer tanımıyla cildimizde makyaj yokmuş gibi görünmek ve öyle hissetmek. Doğal makyaj genç, canlı ve pürüzsüz bir yüze sahip olmanın yolu. Peki doğal makyaj nasıl yapılır ve sırları nelerdir ? Merak ediyorsanız sizin için araştırdıklarımıza göz atın ve kısa sürede doğal makyaj yapmayı öğrenin.

Doğal Makyaj İçin İlk Adım: Temizleme

Doğal makyaja başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey cildinizi güzelce temizlemek. Bunun için cilt tipinize uygun bir temizleyici almalı ve yüzünüzü bununla nazikçe yıkamalısınız. Unutmayın doğal görünen makyajın en önemli sırrı bunu düzgün, pürüzsüz bir cilde uygulamak.

doğal makyaj

doğal makyaj

Nemlendirin

Yüzünüzü temizledikten sonra yine cilt tipinize uygun olarak seçtiğiniz nemlendiricinizi kullanmalısınız. Nemlendirici türleri arasında en hızlı emilen ve en doğal görünümü sağlayanlar losyonlar oluyor. Siz de cilt tipinize göre bir losyon nemlendirici seçerek cildinizin doğal bakımını yapabilirsiniz. Üstelik güneş koruyucu etkisi olan nemlendiriciler tercih ederseniz cildiniz güneşli havalarda da yıpranmayacak ve nemini koruyacaktır.

Pürüzleri Kapatın

Doğal makyaj nasıl yapılır diye merak ediyorsanız ilk olarak tüm pürüzleri kapatacak bir kapatıcı ile işe başlayabilirsiniz. Cildinizdeki pürüzler, kırmızı noktalar, sivilceler cilt renginize uygun bir kapatıcı ile kapatılmalı. Kapatıcınızı yalnızca bunlar için değil göz altı morlukları ve halkaları için de kullanmalısınız. Böylelikle en doğal ve pürüzsüz görünümü elde edersiniz. Fakat uzmanlara göre kapatıcıyı en doğru şekilde kullanmanın sırrı az sürmek. Örneğin bir miktar kapatıcıyı göz altınıza damlalar halinde sürün ve elinizle yayın.

Gerekiyorsa Pudra Sürün

Yağlı bir cilde sahipseniz cildin yağını emen bir pudra ile yüzünüze daha doğal bir görüntü verebilirsiniz. Ama cildinizin gereğinden fazla yağlı olduğuna inanıyorsanız nemlendirici aşamasını atlayarak direkt pudraya geçebilirsiniz. Pudranızı büyük bir fırça yardımıyla cildinizde daireler oluşturarak sürün.

Yanakları Canlandırın

Sıcak tonlardaki pembe ya da şeftali renkleri cilde tam olarak gereken ışıltı ve canlılığı verir. Siz de doğal makyajınız için kremsi dokudaki pembe ve şeftali tonu allıkları tercih edebilirsiniz. Allığınızı fırçanız yardımıyla elmacık kemiklerinize sürün ve yine fırçanızla allığınızın çevresini dağıtarak doğal bir görünüm verin.

Gözleri Belirginleştirin

Makyajınızın doğal görünmesi için size bir sır daha verelim: makyajınızı gün ışığında yapın. Böylece gerekenden fazla malzeme kullanmamış olacaksınız. Gözleriniz için açık tonlarda bir kahverengi tercih edebilirsiniz. Bu sayede gözleriniz hem belirginleşecek hem de doğal bir gölge kazanacak. Bunu yaptıktan sonra aynaya bir daha bakın, eğer daha da belirgin gözler istiyorsanız göz kalemi kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz hafif tonlarda bir gri ya da kahverengi seçmeniz yönünde. Göz kaleminizi üst kirpiklerinizin üstüne uygulayarak doğal bir görünüm yaratabilirsiniz.

Dudakları Güçlendirin

Doğal makyaj istiyorsanız dudak makyajı konusunda da özenli davranmalısınız. Öncelikle ruj seçiminizi iyi yapın. Dudak renginize uygun, fazla belirgin olmayan bir ruj seçebilirsiniz. Bunu dudaklarınıza direkt uygulamak yerine önce birkaç nokta halinde dudaklarınıza baskı yapabilir ve elinizle dudaklarınızın tamamına yayabilirsiniz. Böylece dudaklarınız istediğiniz kırmızılıkta doğal bir görünüme kavuşur.

Kirpiklerin Hacmini Arttırın

Belirgin kirpikler doğal makyajın da olmazsa olmazlarından. Eyeliner ya da farı atlayabilirsiniz ama maskaranızı asla atlamayın. Üst kirpiklerinize maskaranızdan iki kez sürün, alt kirpiklerinizeyse bir kez. Kumralsanız kahverengi Maskara, esmerseniz siyah maskara tercih edin. Maskaranızı sürerken kirpiklerinizi taradığınızı hayal edin ve dikkatlice kullanın.
Cildinizi temizlemek, nemlendirmek, ardından cilt kusurlarınızı kapatmak, gözlerinizi ve dudaklarınızı belirginleştirmek. İşte doğal makyajınız hazır. Doğal makyajınızı hem gündelik hayatınızda çok rahat kullanabilirsiniz, hem de makyaj görünümünden hoşlanmıyorsanız onu bir kurtarıcı olarak görebilirsiniz.