Doğal Antidepresanlar; Uzakdoğu Çayları

Çay yaprakları, çoğu meyve sebzeden bile daha doğal ve etkili antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar ise önemli hastalıklarla mücadele özelliklerine sahip. Bunların başında ise Depresyon ve anksiyete gelmekte. Depresyon, kaygı ve Stres halinin azaltılmasının yanı sıra ruh halinin yükseltilmesi için tüketilebilecek bazı çaylar mevcut. Bu çaylar, aynı antidepresan haplar gibi vücuttaki hormon dengelerini değiştirerek, düşünce yapısına, ruh haline etki edebiliyor.

İnsanoğlu yüzlerce yıldır gevşeme amaçlı çay içmeyi adet edinmiş durumda. Sıcak veya buzlu çay, ister ince bellide ister fincanda olsun, endişeli ve gergin duyguları yatıştırır. Elbette ki etki alanları arasında birçok farklar var. Bazı çaylar anksiyete ve depresyon için diğerlerinden daha etkili, bazılarıysa kalp hastalıklarına ya da kanser çeşitlerine iyi geliyor. Siz eğer ki depresyon ya da anksiyete tedavisi amaçlı bir çay arıyorsanız listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

bitki çayı ve antidepresan

Ashwagandha Çayı / Kış Kirazı

Zor bir ismi var ama etkilerini okuyunca siz de müdavimi olabilirsiniz. Bir Hint bitkisi olan bu bitki Hint toplumunda çeşitli rahatsızlıkların tedavisi amacıyla binlerce yıl kullanılmış durumda. En belirgin özelliği ise zihni stresten temizliyor ve yorgunluğu hafifletiyor. Ününü ise anksiyete için en iyi çaylardan biri olmasına borçlu. Ashwagandha çayı, fazlasıyla sakinlik veren bir tür doğal antidepresan. En önemli özelliği ise uyarıcı içermemesi. Beynin stres hormonlarının üretimini sınırlayan, tamamen doğal bir çay.

Alıç Meyvesi Çayı

Bu çay, yoğun stres nedeniyle hipertansiyondan muzdarip kişilerdeki sakinleştirici etkisi sebebiyle anksiyete için en iyi çaylardan biri. İçerisindeki maddeler, damarları gevşetip güçlendiriyor. Aynı zamanda da kolesterol ve trigliserid düzeylerini dengeliyor. Üstelik bu çayı başka diğer çaylarla karıştırmak da mümkün.

Kedi Otu Çayı

Özellikle Depresyon tedavisi için tasarlanmış olmasa da, depresyonun belirli etkilerine iyi geliyor. Aşırı kaygı halinden şikâyetçi birçok kişi için faydalı bir çay. Kedi Otu bitkisi, anksiyete için en etkili bitkiler listesinde yer almakta. Ayrıca uyku problemine de iyi geliyor.

Melisa Çayı

Uykusuzluğa iyi gelebilecek yatıştırıcı bir etkisi var. Kediotu kökü ile karıştırıldığında, anksiyetenin fiziksel belirtilerini azaltıyor. Sinir sistemini rahatlatıp, sinirleri yatıştırıyor. Bu çayı uzun süreli depresyon tedavisinde de kullanmak mümkün. Depresyonun sinir sistemi üzerindeki semptomlarını hafifletmek için etkili. Ayrıca sindirim sistemine de yardımcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkileri var.

Sibirya Ginseng Çayı

Bu çay, sıklıkla Kore, Çin ve Japonya’da bulunan Ginseng’lerle karıştırılır. Vücuttaki stresi azaltmaya yardımcı kimyasallar içerir. Bunlar da kan dolaşımını düzenler ve beyin tarafından yayımlanan stres hormonlarını dengeler. Uzmanlar bu çayı aynı zamanda endişe duygularını hafifletmek ve anksiyete etkilerini hafifletmek için de öneriyor.

Çarkıfelek Bitkisi Çayı

Amerika’ya özgü olan bu çay, birçok bilimsel araştırmada depresyon karşıtı güçlü özellikler göstermiş. Çoğu reçeteli ilacın temelinde de bu bitki var. Antidepresan etkiler içeren çaylarının içerisinde belki de en etkili olanlardan biri bu çay. Özellikle sinir sistemi üzerinde hayli güçlü etkisi var. Etkili bir sakinleştirici fakat tüm diğer bitki çaylarında olduğu gibi, aşırı tüketimden kaçınmak gerekiyor.

Lavanta Çayı

Gayet hoş kokulu bir bitki, bu sebeple çok fazla tercih ediliyor. Kadınların özel dönemlerinde ortaya çıkan anksiyete etkilerini azaltmada etki gösteriyor. Ayrıca, Lavanta kokusu yüzyıllar boyunca uykusuzluk için gevşeme amaçlı kullanılmış. Değerli bir çaydır.

Papatya Çayı

Listedeki diğer çaylarla kıyaslandığında daha hafif bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Sakin bir zihin yapısı arayanlar için doğru bir tercih. Hafif rahatlatıcı etkiye sahip olan bu çay, uyku problemlerini tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmakta. Ayrıca, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de gayet etkili.

Yeşil Çay

Japonya kökenli bir çaydır. Kalp hızı ve kan basıncını dengeler. Anksiyete belirtilerini hafifletmek için yardımcıdır. Anksiyete eğilimli olan insanlar, sadece bir bardak yeşil çay içerek daha sakin hissedebilir. Fazla tüketiminden kaçınmak gerekir.