Doğal afrodizyaklar ne kadar işe yarıyor?

Cinsel istek pek çok fizyolojik veya psikolojik soruna bağlı olarak azalabilir. Bu durumda imdadımıza yine doğa ana yetişiyor: Afrodizyak etkili gıdalarla kaderimizi değiştirebiliriz. Peki, afrodizyak nedir? Afrodizyak cinsel heyecanı arttıran maddelerin genel adı. Bilimciler de gıdaların afrodizyak etkilerini doğruluyor. 

Afrodizyaklar cinsel isteği ve gücü arttırarak cinsel yaşamda olumlu değişimlere neden oluyorlar. Ancak dikkat: Afrodizyak etkili gıdalardan yedim, bundan sonra her şey daha iyi olacak diye düşünmeyin. Cinsel yaşamınızın değişmesini istiyorsanız öncelikle bunu gerçekten istemeniz, partnerinize tutkuyla bağlanmanız gerekir. Çünkü cinsellik sevgiyle yaşanmıyorsa afrodizyakların etkisi bir yere kadar. 

Sağlıklı bir cinsel yaşamın anahtarı dengeli beslenme ve düzenli egzersiz. Bunlara dikkat etmiyorsanız afrodizyaklar çok etkili olmayabilir. Sigara, uyuşturucu ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak, stresten ve düzensiz uykudan kaçınmak iyi bir cinsel yaşam için kritik önemde. Şimdi gelin doğal afrodizyakların neler olduğuna ve nasıl işe yaradıklarına bakalım.

Doğal afrodizyaklar

Pul biber: Kalbe giden kan akışını ve metabolizmayı hızlandırıyor. Ereksiyon olmayı kolaylaştırıyor. Psikoloji üzerinde de etkili. Kişiyi daha canlı, enerjik ve mutlu hissettiriyor. 

Muz: İçeriğindeki yüksek magnezyum hem stresle mücadele ediyor, hem de mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılamada etkili. Fiziksel ve psikolojik katkılarının yanı sıra özgüveni de arttırıyor. Kilolarca muz yemeye gerek yok: Günde orta boy bir muzla cinsel gücünüzü arttırabilirsiniz. Kilo probleminiz yoksa muzla birlikte biraz bal ve fındık yerseniz daha da etkili olur. 

Havuç: Lifli sebze turuncu rengini karoten denen bir pigmentten alıyor. Araştırmalar sürse de karotenin cinsel gücü arttırmada etkili olduğu görüşü yaygın. 

Karides: İyot zengini canlılardan. İyot tiroit bezlerinin çalışmasında etkili. Bu nedenle cinsel gücü arttırmada önemli olduğu düşünülüyor. Testosteron hormonunu tetikleyerek genital bölgeye kan akışının artmasını sağladığı görüşü de yaygın.

Çikolata: En fazla afrodizyak etkiye sahip gıdalardan. Özellikle de bitter olanları. Çünkü içerisindeki magnezyum, fosfor ve kafein gibi maddeler endorfin hormonu salgılamada etkili. Bu da insanı daha mutlu, kendine güvenli ve neşeli bir ruh haline sokuyor. Genital bölgede artan kan akışı cinsel isteği arttırıyor. Ancak fazlası zararlı olabilir; kan şekerinizi yükseltip uyku yapabilir.

Afrodizyaklar zararlı mı?

Afrodizyak gıdaların aşırı tüketilmesi zararlı olabilir. Doktorlar ve diyetisyenler tarafından belirlenen uygun miktarların tüketilmesinde herhangi bir sakınca yok. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. O da böcek ya da bitki özlü afrodizyaklar zehir içerebilir; alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu nedenle afrodizyak maddeler almadan önce doktora danışmak gerekiyor.