Diz Romatizması Nedir ?

Diz romatizması bir romatizmal eklem iltihabıdır. Diz romatizması eklem iltihabının bağışlık sistemine saldırması sonucu olur. Romatizma denince akla gelen ilk şey dizlerdir. Hatta yaşlıların “Dizlerim yine ağrımaya başladı, yağmur yağacak.” sözlerini hepimiz biliriz. Diz romatizması, romatizmal eklem iltihapların en bilineni. Yaşlı genç, kadın erkek ayırt etmiyor.

Diz Romatizması Neden Olur ?

Diz romatizması

Diz romatizması

Bu hastalık bağışıklık sistemiyle ilgili olduğu için kronik. En ilginç yanıysa simetrik olması. Yani bir elinizde oluyorsa diğerinde de oluyor, bir dizinizde oluyorsa diğerinde de oluyor. Romatizmal eklem iltihabı aşırı eklem ağrısına, şişmelere, sert eklemlere ve eklemlerin şeklinde bozulmalara yol açıyor. Sadece eklemlerle de kalmıyor, başka organlara da zarar verebiliyor. Kalp, cilt, akciğer bunlardan bazıları. Romatizmal eklem iltihabı aynı zamanda ateş, kilo kaybı, yorgunluk, bahar nezlesi gibi yan etkilere de yol açıyor.

Normalde çocuk oyuncağı gibi görünen giyinmek, ayakkabı bağlamak, hatta arabaya kadar yürümek diz romatizması olanlar için işkenceye dönüşüyor. Ama hemen umutsuzluğa kapılmamak gerek. Çünkü diz romatizması erken dönemde iyi şekilde tedavi edilirse kontrol altında tutulabiliyor.

Diz romatizmasına sahipseniz iyi bilirsiniz: dizleriniz artık daha hassas, daha sıcak ve daha şiş. Normalde eklemlerin etrafı ince dokularla kaplı. Böylece eklemler birbirine değdiği zaman hiçbir zaman zarar görmüyor. Ama zamanla bu dış doku iltihaplanırsa romatizma ortaya çıkıyor. Artık eklemler birbirine dokunduğunda canınız yanıyor, hareketiniz kısıtlanıyor.

Diz Romatizması Belirtileri

Romatizmal eklem iltihaplarının belirtileri genellikle aynı. Bakalım dizde ne gibi belirtilerle geliyormuş:

• Acı

• Şişlik ve yangı

• Sertlik

• Dizlerinizin etrafının sıcak olması

• Ateş

• Yorgunluk

• Nezle benzeri belirtiler

Diz romatizmasının nedeni kesin olarak bilinmiyor. Ama bilinen bir şey var: artık bağışıklık sistemi normal çalışmıyor ve vermemesi gereken bir tepki veriyor. Diz romatizmasının genetik olabileceği de düşünülüyor. Bunun yanı sıra çevresel faktörler de önemli tabii.

Diz Romatizması Nasıl Teşhis Edilir ?

Saydığımız belirtilerden bazıları sizde de varsa zaman kaybetmeden bir doktora görünmenizde yarar var. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra daha önce bir sorununuz olup olmadığını ve aile geçmişinizi öğrenmek isteyebilir. Bunun yanında bir de kan testi yaparak diz romatizmasını belirler. Kan testi sonucu diz romatizmanız olduğunu gösteren işaretler şunlar:

Anemi

• Romatizmalı faktör

• İltihap göstergesi olan Eritrosit sedimentasyon hızının yüksek olması

• C – reaktif protein seviyesinin yüksek olması

• CCP antikoru

Doktorunuz dizlerinizin durumunu görmek için röntgen çektirmenizi, bir de dizlerinizde hasar olup olmadığına bakmak için MR çektirmenizi isteyebilir. Ayrıca size diz romatizması teşhisi koyduysa dizlerinizden sıvı örneği alarak laboratuvara gönderebilir.

Diz Romatizması Tedavi Edilebilir Mi ?

En etkili tedavi erken dönemde yapılan oluyor. Tedavi öncelikle ilaçlarla yapılıyor. Ama ilaç kadar etkili bir başka şey o da ilaçlarınızı düzenli şekilde alırken yapacağınız egzersizler. Egzersizler sayesinde dizlerinizin çevresindeki kaslar gelişir ve güçsüz eklemleriniz daha sağlam durur. Tabii ki romatizma egzersizleri normal egzersizler gibi ağır değil. Doktorunuzun önereceği egzersizleri yapmanızda fayda var. Ayrıca bazı durumlarda fizik tedavi de romatizma tedavisine ek olarak yapılabilir.

İlaç tedavisi ve fizik tedavi romatizmanızı iyileştirmediyse doktorunuz ameliyat yöntemini önerebilir. Diz romatizması için uygulanan ameliyatların iki türü var. Biri eklemlerin yerine protez takma yoluyla olurken diğer ameliyat yönteminde iltihaplı doku alınarak dizin iyileşmesi sağlanıyor.