Diz Ağrısı ve Tedavisi

Diz ağrılarında doğru teşhis, oluşan belirtilerin sebebini tespit etmek ve doğru tedaviyi uygulamak adına çok önemlidir. Eğer diziniz ağrıyorsa, bunun bazı olası nedenleri şunlar olabilir:

Romatizma. Romatizma diz ağrısının en sık rastlanan sebeplerinden biridir, ve birçok tedavi yolu mevcuttur.
•    Bağdoku sakatlığı. Bağdoku sakatlıkları genellikle sportif aktiviteler esnasında ortaya çıkar, ağrılara ve dengesizliğe sebep olabilir.
•    Ön çapraz bağ sakatlığı
•    Arka çapraz bağ sakatlığı
•    İç yan bağ sakatlığı
   
Kıkırdak sakatlıkları – Menisküs yırtığı
Kıkırdak yırtıkları hem genç hastalarda hem de yaşlı hastalarda görülür ve diz ağrılarının oldukça sık rastlanan sebeplerinden biridir.
   
Patellar tendinit
Bağ çevresindeki tendinitler genellikle dizin ön aşağı kısmında bulunan patellar liflerden kaynaklanır.
   
Kondromalazi patella
Kondromalazi diz kapağının altında diz ağrılarına sebep olur ve kıkırdağın yumuşaması sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Genç hastalarda daha sık rastlanılır(15-35 yaş arası).
   
Diz kapağı çıkığı
Çıkık bir diz kapağı çıkık devam ettiği sürece akut belirtilere sebep olur, ayrıca diz kapağı çıkıkları kronik diz ağrılarına da sebep olabilir.
   
Baker kisti
Baker kisti eklem arkasında oluşan bir şişliktir ve genellikle menisküs yırtığı gibi başka bir problemin belirtisidir.
   
Kesecik iltihabı
Diz eklemindeki olumsuzluklardan en kolay etkilenen kesecik, diz kapağının hemen üzerinde yer alandır. Kesecik iltihabı bahçıvan veya halı dokumacıları gibi dizleri üzerinde çalışan insanlarda sıklıkla görülür.
   
Plika sendromu
Plika sendromu diz ağrısının sık rastlanmayan sebeplerinden biridir ve teşhisi bazı durumlarda zor olabilir. Teşhis genellikle artroskopi yardımı ile yapılır.
   
Osgood-Schlatter hastalığı
Osgood-Schlatter hastalığı ergenlik çağındaki gençlerde sık rastlanılan büyüme kıkırdağında oluşan tahrişin sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.
   
Osteokondritis Dissekans
Osteokondritis Dissekans gençlerde görülen eklem çevresindeki kemiğin büyümesi sebebiyle oluşan bir hastalıktır.

Gut hastalığı
Gut hastalığı nadir olarak diz ağrısına sebep olan bir hastalıktır. Gut hastalığı teşhisi konulmuş hastalarda yeni diz ağrılarının baş gösterebileceği de unutulmamalıdır.

Ne zaman diz ağrılarınız için doktorunuzu aramalısınız?

Görülen belirtilerin nedeninden emin değilseniz ya da sizin durumunuza özel tedavi tavsiyeleri hakkında bilgi sahibi değilseniz, tıbbi destek almalısınız. Diz ağrısının tedavisi sizin sorununuzun nedenine endeksli olarak yapılmalıdır. Bir doktora görünmenizi gerektirecek belirtiler şöyle:

•    Ağrıyan dizinizin olduğu ayağınızla yürürken rahatsızlık hissetmek
•    Eklem civarında bozukluğa sebep olacak bir zedelenme
•    Geceleri ya da dinlenmekteyken baş gösteren diz ağrıları
•    Birkaç günden uzun süren diz ağrıları
•    Dizde kilitlenme (dizi bükememek)
•    Eklemde veya baldır bölgesinde şişme
•    Ateş, kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri

Diz ağrısı tedavileri

Diz ağrısı tedavisi tamamen diz ağrısının sebebine bağlı olarak yapılan bir tedavidir.  Bu yüzden, bir tedavi programını uygulamaya başlamadan önce, belirtilerin sebebinin doğru teşhis edilmiş olması son derece önemlidir. Teşhisinizden ya da durumunuzun ciddiyetinden emin değilseniz, bir tedaviye başlamadan önce tıbbi danışmanlık hizmeti almanız gerekir.

Diz ağrısı için bazı yaygın tedaviler aşağıda listelenmiştir. Bu tedavilerin bazıları sizin durumunuzdaki bir hastaya yardım edebilecek olsa da hepsinin her türlü durumda kullanımının uygun olmayabileceğini bilmenizde fayda var.

Dinlenme: Birçok durum için en iyi tedavi diz ağrısına sebep olan eklemleri dinlendirmek ve akut iltihabın geçmesini beklemektir. Genellikle diz ağrılarını dindirmek için gerekli tek adım dinlenmektir. Eğer belirtiler şiddetli bir şekilde baş gösteriyorsa koltuk değnekleri size yardımcı olabilir.
Soğuk sıcak tedavi uygulamaları: buz kalıpları ve ısı yastıkları diz ağrısı tedavilerinde çok sık kullanılan materyallerdir. Buz kullanımı mı ısı kullanımı mı daha doğru bir tedavi tercihidir? Buz veya ısı tedavilerini ne uzunlukta uygulamalısınız? Bu soruların cevabını doktorunuzdan alabilirsiniz.

Esnetme: Eklemlerin çevresindeki lifleri ve kasları esnetmek bazı durumlarda diz ağrınızın geçmesi konusunda size yardımcı olabilir. Esnetme çalışmalarınızı doğru bir rutine oturtmanız ve uzmanlardan alacağınız belirli bazı tavsiyelere uymanız diz ağrılarınızı yenmeniz konusunda size yardımcı olabilir.

Fizyoterapi: Fizyoterapi neredeyse bütün ortopedik sorunların tedavisinde etkin rol oynayan bir terapi yöntemidir. Fizyoterapistler kaybedilen gücün geri kazanılması, hareket kabiliyetinin geliştirilmesi ve hastanın sakatlık öncesi durumuna geri dönebilmesini sağlamak için çeşitli teknikler kullanır.
İltihap giderici ilaçlar: Steroid yapıda olmayan iltihap giderici ilaçlar, sıklıkla NSAID olarak adlandırılırlar. Özellikle kesecik iltihabı, tendinitis ve romatizma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ve reçetelere çok sık olarak dahil edilen bir ilaç türüdür.

Kortizon iğneleri: Kortizon iltihap tedavisi için oldukça güçlü bir ilaçtır. İltihap diz ağrısına sahip insanların ortak sorunudur. Kortizon iğnesinin sizin durumunuzdaki bir hastaya sağlayabileceği olası yararları doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.