Diyet Yapmanın Etkili Yolları Nelerdir?

Diyet yapmak basit bir iştir, ama kolay değildir. Günlük aldığınız kaloriden daha fazlasını yakın, kilo verirsiniz. Kalorinin karbonhidrat, protein ya da yağdan geliyor olması önemli değildir. En önemli faktör sizin için güvenli olanı tüketmenizdir. Eğer karbonhidratsız yaşayamıyorsanız, düşük kalorili karbonhidratlarla beslenin. Protein bazlı yiyecekleri seviyorsanız, yağsız protein içeren besinleri ölçülü biçimde yiyin. Bu veya başka bir diyete başlamadan, hangi beslenme planının size daha uygun olduğu konusunda doktorunuzla görüşün.

Adım 1

Şu anki kilonuzda kalmanız için günlük ne kadar kalori tüketmeniz gerektiğini hesaplayın. Bunu bulmak için kilonuzu kilogram cinsinden 33 ile çarpın. 

Adım 2

Bir haftada 0,5-1 kg verebilmek için günlük kaç kalori tüketmeniz gerektiğini hesaplayın. Şimdiki kilonuzda kalmak için gereken kaloriden 500-1000 kalori eksiltin. Bir günde bu miktarda kalori tüketmeyi hedefleyin.

Adım 3

Gün başına kaç kalori tükettiğinizi takip edebilmek için günlük kalori kaydı tutun. Doğru kalori miktarlarını bulabilmek için yemeğinizi ölçün. Yemek yedikçe yaptığınız ölçümleri kayda geçirin ve günlük kalori tüketiminizi kalori sayaçları yardımıyla hesaplayın.

Adım 4

Hafta başına 0,5 kg verebilmek için haftanın çoğu gününde en az 30 dakika egzersiz yapın. İhtiyaç duyarsanız egzersizinizi 10 dakikalık bölümlere ayırabilirsiniz. 10 dakikalık 3 bölüm egzersiz de 30 dakikalık kesintisiz bir egzersiz kadar etkilidir.

İpuçları ve Uyarılar

Yemeğinizi açlığı ve aşırı yemeyi engellemek için her birkaç saatte küçük porsiyonlar halinde yemeyi unutmayın. Ne kadar kalori tükettiğinizi belirlemek için besin etiketi kullanın. Açlığınızı bastırmak için lifli yiyecekleri tercih edin. 0,5 kg yağın erimesi için normalden 3.500 kalori az tüketilmesi gerekmektedir.

Beslenme planınıza gereksiz kaloriler eklediği için şekerli içecek tüketmeyin. Kalori aşımına yol açabileceği için yemek porsiyonlarına dikkat edin. Kızarmış yiyecekler ve fast food gibi yağ oranı yüksek besinleri tüketmekten kaçının.