Diyet yaparken neyi ne kadar yemeli?

Yazın yaklaşmasıyla kalın kıyafetler yavaş yavaş çıkıyor.  Fazla kilo endişesi de ağır ağır üzerimize çöküyor. Yaza hazırlanmak şart. Kış aylarında alınan kilolarla acilen vedalaşmak için kollar sıvanmalı.  Düzenli spor, bol sıvı ve yediklerimize dikkat edersek istediğimiz kiloya düşmemek işten değil.  Hele bir de diyet sırasında uygulayabileceğiniz ipuçları varsa yaşadınız. İşte size en sağlıklı diyet ipuçları. 

Meyvelerin de kalorisi var

Yaz aylarında diyete başlayanların en büyük yanlışı meyvelere saldırmak. Unutmayın ki meyvelerde de kalori var. Hatta bazıları şaşılacak derecede fazla kalorili. Evet, meyve yalnızca diyet yaparken değil hayatın genelinde ara öğün olarak yenmeli. Sağlığınıza sağlık katmalı. Ancak bu demek değil ki oturup yarım karpuzu yiyin. 

Amerikan Gıda Standardı Dairesi (AGSD) bu konuya açıklık getirmiş. Bilim adamları, doktorlar ve diyetisyenler bir masa etrafında toplanıp meyveleri incelemiş. İçindeki kalorilere bakmış. Sonunda da bir porsiyon meyvenin yaklaşık 80 gr olması gerektiğine karar vermişler. Hatta tek tek ölçmüşler. AGSD’ye göre 1 porsiyon meyvelerin ölçüsüne bakalım:

1 elma, portakal, muz ve armut yaklaşık 80 gr’a karşılık gelir.

İki erik

Yarım greyfurt 

Yarım avakado

İki parmak kalınlığında kavun ve ananas

3 tepeleme yemek kaşığı meyve salatası

Bir avuç üzüm, kiraz ve yaban mersini

Bir yemek kaşığı kuru üzüm

150 ml meyve suyu (ara öğün olarak sayılır. Yemeklerin yanında içmeyin)

Yarım, bir avuç, iki kaşık gibi ölçüler insanın canını sıkıyor. Bunu biliyoruz. Ancak unutmayın ki bunlar ara öğün. Karnınızı doyurduğunuz ana öğünler değil. Burada asıl amaç metabolizmaya bir tokat atıp kendine getirmek.  Bunun içinde işte meyveleri kullanıyoruz. Peki neden? Tabii ki çok lifli olduklarından. Lifli Gıdalar çok daha uzun sürede hazmedildiklerinden verdikleri enerjinin çoğunu hazmedilmeleri için harcatıyorlar. Çok karlı değil ama sonuçta siz de kilo vermeye çalışıyorsunuz. Vücudunuzu meşgul edecek ona enerji harcatacak meşgaleler bulmalısınız. 

Domates, biber, patlıcan…

Bir anda bütün dünyanız kararmasın. Aç kalıp tansiyonunuzu düşürmeyin. Unutmayın ki rejim yapmak kontrollü tokluktur. Aç kalmak yok. Peki ne var? Az az ve sık sık yemek tabi ki. Bunu çocuk bile bilir.  Peki bunun domatesle, biberle ne alakası var?  Domates ve biber çok lifli gıdalar. Bu yüzden çok uzun süre tokluk hissi verirler. Üstelik bir tanesinin de yaklaşık olarak 35 kalori olduğunu düşünürsek domates ve biberi doyana kadar yiyebiliriz. Aynı zamanda içlerinde A ve C vitamini çok fazla. Yaklaşık olarak orta boy bir domatesin % 40’ı C vitaminiyken, %20’si de A Vitamini. Bu rakam günlük vitamin ihtiyacının yaklaşık olarak %20’sini karşılıyor. Bu vitaminler ayrıca hem vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamada hem de bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili.  Özellikle kansere karşı koruyucu. Çünkü kırmızı rengi veren (kırmızı biber için de geçerli) likopenler çok güçlü antioksidanlar.