Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Söz konusu diyet olunca etrafta binlerce efsane dolanıyor. Kimisi bol su iç diyor, kimisiyse ekmekten uzak dur. Genel olarak bakıldığında bunlar güzel tavsiyeler. Ancak unutmayın ki her diyet kişiye özeldir. Birine uyan birine hiç uygun olmayabilir. Çünkü her insanın metabolizması ve vücut işleyişi kendine has özellikler taşır. Hal böyle olunca size uygun bir diyet programına başlamadan önce doğru bilgilerle donanmalı ve profesyonellerce ayrıntılı bir incelemeden geçmelisiniz. Profesyonellerin işine karışmayalım. Ancak söz konusu doğru bilgiyle donanmaksa bu konuda size yardım etmeye hazırız. Şimdi gelin Diyetler hakkındaki efsanelere bir göz atalım ve neler doğruymuş neler yanlışmış öğrenelim.

Diyet efsaneleri 1: Bazı gıdalardan uzak durulmalı

Çoğu diyet programı bazı gıda gruplarının tamamını yasaklılar listesinin en başına yerleştiriyor ya da yalnızca bunları yiyebilirsin diyor. Bu da uzun vadede vücudunuzun yıpranmasına ve sağlıksız bir şekilde kilo vermesine neden oluyor. Ayrıca ciddi psikolojik etkileri oluyor. Sonuçta yasaklar delinmek için konur. Hal böyle olunca da diyet yapmak hem sinir harbinde hem de umut dünyasında aynı anda yaşamak gibi bir hal alıyor.

Unutmayın ki ister kilo almaya ister kilo vermeye çalışın vücudunuzun belli başlı vazgeçilmez ihtiyaçları var. Örneğin her gün mutlaka belli bir miktar karbonhidrat, protein, tuz, yağ ve mineral almamız gerekiyor. Bu da ancak sebze, meyve, tahıl, baklagiller ve et gibi hemen her tür besin grubundan biraz olsun tüketmek gerektiği anlamına geliyor.  Yani kısaca bazı gıda gruplarını yasaklayan diyetler kısa sürede kilo vermenizi sağlasa da bunu sağlığınızdan çalarak yapıyorlar. Siz siz olun diyet yaparken bu tür diyetlerden uzak durun.

Diyet efsaneleri 2: İhtiyacınız olan proteini karşılamak için et yemelisiniz

Protein bizler için vazgeçilmez bir madde. En büyük enerji kaynaklarımızdan aynı zamanda da vücudumuzun işleyişi için olmazsa olmaz. Bir insanın günde 20 gram protein alması önemli.  Bu nedenle protein kaynaklarını diyet listelerimizden çıkartmak mümkün değil. Ancak bu demek değil ki sürekli et yemek zorundayız. Evet, beyaz, kırmızı ya da balıketi mükemmel birer protein kaynağı. Ancak aynı zamanda bol miktarda yağ ve tuz da barındırıyorlar. Bu nedenle protein ihtiyacını tamamen etten karşılamak getirisinden çok götürüsü olan bir seçenek. Siz de bu durumdan rahatsızsanız ya etin yağsız yerlerini tercih etmek ya da alternatif ve çok daha sağlıklı olan protein kaynaklarını kullanmak zorundasınız.  Örneğin tavuk etinin göğsü ya da soya, tofu gibi bitkisel protein kaynakları tercih edebilirsiniz.

Diyet efsaneleri 3: Yağdan uzak durun

Evet yağ sağlığımızı bozan bir madde. Tabii aşırı miktarlarda tüketilirse. Damar tıkanıklığı, Obezite, kolesterol, Yüksek tansiyon hep aşırı yağın getirilerinden. Ancak bu demek değil ki yağdan tamamen uzak durmalıyız. Aksine yağ olmazsa sindirimden tutunda sinir sistemine, eklemler, kaslara kadar pek çok yerde bozulmalar olacağından yağ bizim için olmasa olmaz. Bir insanın günlü yağ ihtiyacı yaklaşık 50 gram. Bu ciddi bir miktar. Ancak biz bir şekilde bunu topluyoruz. Tabii burada önemli olan nokta yağın hangi türünü aldığımız. Yağların doymuş ve doymamış olmak üzere iki türü var. Doymamış yağlar bizim için iyi olanlar bu nedenle ağırlığı bunlara vermek önemli. En büyük kaynaklarıysa ceviz, fındık gibi kuruyemişler, zeytinyağı veya avokado.

Diyet efsaneleri 4: Aç kalmadan kilo verilmez

İşte bu diyet efsanelerinin en yanlışı. Çünkü böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Diyet yaparken ki en önemli nokta sürekli olarak vücudu çalıştırmak için biraz biraz yemek yemek. Bu şekilde vücudun kendini sürekli olarak aktif olması sağlanıyor. Sonuçtaysa metabolizma hiç yavaşlamadan çalışmaya devam ediyor yani durduğumuz yerde daha fazla kalori yakıyoruz. Siz de aç kalmadan diyet yapmak ve kilo vermek istiyorsanız kalori oranı düşük olan sebze ve meyvelerden beslenin. Unutmayın ki işin sırrı aç kalmakta değil kontrollü yemekte.