Diyet ve Gebe Kalmak Arasındaki İlişki

Diyetinizin kalitesi organlarınızın, dokunuzun ve vücudunuzun diğer kalan kısımlarının sağlıklı çalışabilmesi için gerekli vitaminleri, mineralleri ve diğer gerekli besinleri alıp almadığınızı belirler. Bu bağlantıdan dolayı zayıf Diyetler kısırlık gibi bazı temel problemlere sebep olabilir. Hatta araştırmalar diyetlerin hamile kalabilme şansınızı doğrudan etkilediğini gösteriyorlar. Diyetinizi değiştirmenizin hamileliğinizi etkileyip etkilemeyeceğini sizin kişisel durumunuz belirler, bu yüzden bazı ek önemlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Hamilelik şansınızı artırmak için diyetinizi değiştirmek istiyorsanız önemli değişiklikleri yapmadan önce doktorunuza sormalı ve yardım almalısınız.

Harvard Hemşireleri Sağlık Araştırması

Harvard Üniversitesi çocuk sahibi olmaya niyetlenen hemşirelerin diyetleri üzerine 8 yıllık bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonucu yazarları, kanıtlarıyla beraber yumurtalama sorunundan kaynaklanan gebelik sorunlarında hamilelik şansını artırma şansına dair kitap yazmaya yöneltti. Bu diyetlerin mucize olmadığını ve Tüp bebek gibi bazı üretim teknolojileriyle aynı etkinliğe sahip olduklarını belirttiler. Pahalı yöntemlere başvurmadan önce diyetinizi değiştirmeye yönelik kesin kararınız ve çabanız buna değebilir!

Doymuş ve trans yağları almaktan kaçınmalısınız; araştırmanın gösterdiğine göre günlük sadece 4 gram yağ yemek bile kısırlığı etkilemektedir. Bunun yerine daha sağlıklı yağları içeren ceviz, zeytin yağı, susam, avakado ve somon ile ton balığı gibi soğuk su balıklarını tercih etmelisiniz. Hayvan proteinlerindense soya ve fasulye gibi sebze proteinlerini tercih ediniz. Sebze proteini alan bayanların kısırlık sorunlarıyla çok daha az yüzleştiği görülmüştür. Beyaz ekmek gibi, refine edilmişlerdense bol karbonhidratlı tahılları seçmek kan şekeri seviyesini düzenler ve kısırlık riskini azaltır. Diğer önerilen iyi karbonhidratlı yiyecekler; sebzeler, bütün meyveler ve fasulyelerdir. Yazarlar en iyi yararı almak için kaymaklı yerine tam yağlı sütü tercih etmeyi ama fazla abartmadan günde iki ile yetinmenin iyi olacağını belirtiyorlar. Ayrıca tahıl, fasulye, ıspanak ve domates gibi demir açısından zengin besinlerinde faydalı olacağı belirtilmiştir.

Akdeniz Diyeti ve Gebelik

Rotterdam’da bir takım Alman araştırmacı Üniversite Sağlık Merkezinde kendi kliniklerine başvuran ve gebelik sıkıntısı ile uğraşan çiftler üzerinde iki çeşit diyetin gebeliğe etkisini araştırdılar. Araştırmacılar diyet yapmadan, diyet yapan çiftlerden verileri topladılar. Meyve, sebze, balık ve tahılları içeren diyetle, zeytin yağı gibi sebze yağıyla zengin; sebze, balık ve baklagilleri içeren Akdeniz diyetlerinin ikisi de sağlıklı bulundu. Araştırmacıların ulaştığı sonuca göre bu diyetlerden Akdeniz diyetini uygulayan çiftlerin gebe kalma ihtimali daha fazla görüldü.

Kafein ve Alkol Alımını Durdurmak

Bebek merkezindeki makalede belirtildiğine göre alkol-kafeinle hamilelik arasında kuvvetli bir bağ bulunmamış olsa da bunların hamilelik şansını azalttığı belirtiliyor. Alman araştırmacıların belirttiğine göre haftada 5 kez veya daha az alkol içen bayanların haftada 10 kez veya daha fazla alkol içenlere göre hamile kalma şansının 2 kat daha fazla olduğu söyleniyor. Fakat bu araştırma bir erkeğin içtiği alkol oranıyla kadının gebeliği arasında hiçbir bağ kuramıyor. Dr. Mark Leondires’a –kadın doğum uzmanı- göre eğer gebe kalmada sıkıntı çekiyorsanız kafein alımını bırakmalısınız. Bunlar kanla karışıp rahim yatağına akar ve yumurtanın tam manasıyla döllenmesini engeller.

Balık Tüketimine Dair İp Uçları

Harvard çalışmasında belirtildiği gibi sağlıklı yağlar bebek sahip olma şansını artırırlar. Omega-3 yağ asitleri bu konuda en yararlılarıdır ve en çok balıklarda bulunurlar. İçerdiği cıva oranına ilişkin araştırmalar ise endişeyi beraberinde getiriyor. Bebek merkezleri çocuk sahibi olmak isteyen kadınların karides, konserve ton balığı, yayın balığı ve somon gibi 340 gr düşük cıva oranlı balık tüketmelerini öneriyor. Eğer balık yemiyorsanız keten tohumu, ceviz ve kenevirden omega-3 yağ asidi ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.